استعداد یابی شغلی

استعداد یابی شغلی - من در چه شغلی استعداد دارم؟
 • استعداد شغلی من در چیست؟
 • از کجا بفهمیم که به چه کاری علاقه داریم؟
 • استعداد شغلی چیست؟
 • من در چه شغلی استعداد دارم؟
 • چگونه می‌توان استعداد یابی شغلی کرد؟

  این‌ها سوالاتی است که برای هر کس که به دنبال یافتن شغل مناسب خود باشد، پیش می‌آید.
  در انتهای این مطلب خواهید دانست که چطور بفهمیم که به چه شغلی علاقه داریم. بعلاوه در این مقاله خواهیم خواند:
 • استعداد چیست؟
 • چرا باید استعدادهایمان با شغل‌مان متناسب باشد؟
 • در چه سنی باید استعداد یابی شغلی را انجام دهیم؟
 • استعداد یابی شغلی و معرفی سه تست استعدادیابی شغلی رایگان
 • بعد از استعداد یابی شغلی چه کنیم؟

استعداد چیست؟

استعداد به زبان ساده توانایی‌های ذاتی انسان برای انجام یک کار است. به زبان دیگر، اگر در کار خاصی استعداد داشته باشیم، می‌توانیم با صرف زمان و انرژی کمتری نسبت به دیگران در آن زمینه مهارت پیدا کنیم.
اکثرا این طور فکر می‌کنند که استعداد یعنی توانایی خاصی در انجام ورزش یا مثلا یادگیری زبان یا ریاضیات و… . در صورتی که معنای استعداد بسیار فراتر از این‌ها است. طبق نظریه کلیفتون در مورد استعداد همه انسان‌ها حداقل ۵ استعداد برتر دارند و به همین دلیل می‌توان گفت که هر کس به نوبه خود نابغه است. در این صورت نمی‌توان گفت که کسی در هیچ زمینه‌ای استعداد ندارد. پس این فکر را نکنید که شاید هیچ استعدادی نداشته باشید.
تنها کاری که باید انجام دهید کشف استعدادهایتان است. پاسخ این سوال را بیابید که “من در چه چیزی استعداد دارم؟”

اما مسئله این است که از کجا بفهمیم که به چه کاری علاقه داریم؟ برای اینکه بدانید چطور می‌توان استعدادهای خود را کشف کرد این مطلب را بخوانید.

اهمیت تناسب شغل و استعداد

هر کسی استعداد و ویژگی‌های شخصی خاص خودش را دارد. وقتی در محیطی قرار بگیریم که با ویژگی‌های ذاتی ما همخوانی و هارمونی داشته باشد، باعث می‌شود که احساس آرامش و رضایت کنیم. و اگر در زمینه‌ای که استعداد داریم مشغول به فعالیت شویم، پیشرفت و موفقیت بیشتری را تجربه خواهیم کرد. بیشتر و سریع‌تر یاد می‌گیریم و وارد مرحله بهره‌برداری از علم و مهارت آموخته شده می‌شویم.
 (چگونه هر مهارتی را در ۲۰ روز یاد بگیریم؟ )

استعداد شغلی من چیست - تست استعدادیابی شغلی رایگان

فکر کنید که انسانی ذاتا پر جنب‌وجوش هستید. دائما در حرکتید و نمی‌توانید برای مدتی ساکت و آرام یک جا بنشینید. حال شغلی به شما پیشنهاد شده که از ساعت ۸ صبح تا ۲ بعد از ظهر باید پشت سیستم بنشینید و کار کنید. با فرض اینکه درآمد و مزایا و شان اجتماعی و… این شغل بسیار مناسب باشد؛ باز هم این شغل برای شما مناسب نخواهد بود. این یک کار کسالت‌بار است که باعث می‌شود تمام هفته منتظر جمعه بمانید.

اما اگر این کار به شخصی آرام و ساکت و دقیق واگذار شود، او با عشق و لذت کار می‌کند. از کارش رضایت دارد و در نتیجه بیشتر برایش زمان می‌گذارد. روی آن فکر می‌کند، پیشرفت می‌کند و حتی ایده‌های جدیدی به ذهنش می‌رسد.

هر کس در این جهان جایگاه مناسب خود را دارد که تنها باید آنرا بیابد. اگر هر کس در شغل مناسب با ویژگی‌های ذاتی‌اش مشغول به کار شود، جابه‌جایی کارکنان در سازمان به حداقل می‌رسد. یادگیری، انگیزه، پشتکار و احساس رضایت شغلی ایجاد می‌شود. و این همان چیزی است که از آن به عنوان تخصص‌گرایی یاد می‌شود.

هر کس باید در زمان کار خود احساس تناسب مهارت و شغل خود را داشته باشد و اینکه احساس کند کاری که دارد انجام می‌دهد نسبت به پاداش دریافتی عادلانه است.

سه مشخصه وجود دارد که مشخص می‌کند فرد در جایگاه مناسب شغلی قرار رفته است یا خیر:

 1. مشخصات ذاتی فرد
 2. دانش فرد
 3. تجربیات شخصی

با انجام تست استعدادیابی شغلی و کشف استعدادها مولفه اول برایتان تعیین می‌شود. سپس می‌توانید برای موارد دوم و سوم تلاش کنید. این همان دلیلی است که باید هر چه زودتر استعدادهایمان را کشف کنیم. هیچ کس وجود ندارد که هر سه مولفه بالا را داشته باشد و احساس رضایت و موفقیت در کارش پیدا نکند. پس یک راه اساسی و مهم توجه به سه مولفه بالاست. که پاسخ این سوال که از کجا بفهمیم که به چه شغلی علاقه داریم؟ را به ما می‌دهد.

در چه سنی باید استعدادهایمان را کشف کنیم؟

از کجا بفهمیم که به چه شغلی علاقه داریم - استعداد شغلی چیست

دبیرستانی هستید و می‌خواهید انتخاب رشته کنید؟
دانشجو هستید و می‌خواهید وارد دنیای کار شوید؟
سالهاست دنبال کار مناسب خود می‌گردید و هنوز آن را پیدا نکردید؟
شاید هم مدت‌هاست که در یک شغل ثابت مشغولید و فکر می‌کنید این همان کاری است که باید تا آخر عمر ادامه‌اش بدهید.
فرقی نمی‌کند کدام شرایط را دارید. همین حالا و نه فردا، باید استعداد یابی شغلی انجام دهید.

کشف استعداد از سنین کودکی می‌تواند انجام شود، و البته هر چه زودتر استعدادهایمان را کشف کنیم، زودتر می‌توانیم برای ادامه مسیر زندگی‌مان برنامه‌ریزی کنیم.

اما حقیقت این است که کشف استعداد سن و سال نمی‌شناسد. اگر سال‌ها است که مشغول یک کار هستید و فکر می‌کنید که دیگر برای تعیین و تغییر مسیر دیر شده است و یا حتی تازه می‌خواهید وارد دنیای کسب و کار شوید. فرقی نمی‌کند، باز هم می‌توان از خود بپرسید که من در چه کاری استعداد دارم؟ استعدادهایتان را کشف کنید و ببینید که بقیه راه چطور تغییر خواهد کرد.

استعداد یابی شغلی

برای کشف استعداد شغلی می‌توان به مشاوران شغلی مراجعه کرد. آنها با مشاوره استعدادیابی شغلی و آزمون استعدادیابی شغلی  به شما کمک خواهند کرد. اما بدون مراجعه به مشاوران نیز می‌توان به کمک تست استعدادیابی شغلی آنلاین که سه مورد اصلی و مهم آن در زیر معرفی شده‌اند، استعدادیابی شغلی بزرگسالان را انجام داد.
برای این کار مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

پس از انجام تست‌های بالا، خواهید فهمید که در چه زمینه‌هایی استعداد بیشتری دارید و در سازمان چه جایگاهی برای شما مناسب‌تر است.
تست استعدادیابی شغلی کودکان متفاوت است و از طریق موسسه‌های استعدادیابی با روش‌های متفاوتی انجام می‌شود.

بعد از کشف استعداد چه کنیم؟

حال که استعدادهایتان را کشف کردید، کار اصلی شما آغاز می‌شود. یادگیری مهارت‌های همسو با استعدادهایتان می‌تواند پنجره‌های جدیدی به روی شما باز کند. ایده‌های جدیدی به ذهنتان خواهد رسید. و حتی شاید سرگرمی‌های جدیدی پیدا کردید که به زندگی‌تان گرما ببخشد.
(خواندن مطلب یادگیری چریکی را به شما پیشنهاد می‌کنم.)


اگر پاسخ این سوال که ” استعداد من در چه شغلی است؟” را پیدا کردید، خوشحال می‌شویم نظرات و تجربیات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.

3 دیدگاه برای “استعداد یابی شغلی

 1. سید مرتضی نظری گفته:

  سلام. من مترجم هستم. ۲۰ سال معلم زبان انگلیسی بودم. اما الان به کمک استعدادسنجی ۶ سال است که روانشناس مدرسه شده‌ام. از سایت شما استفاده کردم، البته پیشنهادهایی هم برای بهبود مطالب سایت دارم. ممنون از مطالب خوب و کاربردی‌تون.

 2. اشتراک‌ها: کار تابستانی برای دانش‌آموزان دختر - معرفی 10 شغل که هر دانش‌آموز دختری باید بداند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *