شخصیت شناسی از روی ماه تولد؛ خرافه یا واقعیت؟

شخصیت شناسی از روی ماه تولد

در این مطلب:

 • اعتبار و صحت موضوعی مانند شخصیت شناسی از روی ماه تولد یا تشخیص شخصیت از روی ماه تولد رو بررسی می‌کنیم.
 • به سوال ” آیا ماه تولد بر شخصیت تاثیر دارد ” پاسخ می‌دهیم.
 • نتایج تحقیقات علمی انجام شده در زمینه تاثیر ماه تولد بر شخصیت افراد رو براتون بازگو می‌کنیم.
 • و در انتها از تست‌های معتبری میگیم که بیشتر از ماه تولد می‌تونند به شما درباره خودتون و شخصیتتون، اطلاعات بدهند.

تا انتهای این مطلب، همراهمون باشید.

آیا ماه تولد بر شخصیت تاثیر دارد؟

وقتی فردی متولد می‌شه، شاید از همون اول، از نظر دیگران، تکلیف چیزهای زیادی برای اون فرد، مشخص باشه؛ مثلا شخصیت اون فرد در آینده، رنگ مورد علاقه‌ش و یا حتی شغل‌های ایده ال و احتمالی اون فرد در آینده. معمولا هم هیچ پیش زمینه علمی‌ای برای اثبات این مسائل وجود نداره.

برای اینکه بشر از کجا به فکر ” تشخیص شخصیت از روی ماه تولد ” افتاده، فرضیه‌های زیادی هست؛ اما فرضیه اصلی این هست که جاذبه بقیه سیاره‌ها در لحظه تولد هر شخص، تعیین می‌کنه که اون فرد چه شخصیتی داشته باشه.

همونطور که نیوتون گفته، هر جسم سنگینی بر روی جسم دیگه تاثیر می‌گذاره. مثلا سیاره پلوتون که با زمین فاصله‌ای حدود ۴٫۴ میلیارد کیلومتر داره، در بدو تولد شما جاذبه‌ای رو روی زمین اعمال می‌کنه.

اما فکر می‌کنید اون جاذبه چقدره؟ فقط می‌خوام توجهتون رو به این نکته جلب کنم که تو فرمول جاذبه، فاصله بین دو جسم، توان دو داره اما در مخرج کسر قرار داره. حالا خودتون حساب کنید با فاصله ۴٫۴ میلیار کیلومتر، نهایتا چقدر نیرو می‌خواد موقع تولدمون به زمین وارد بشه؟

هم‌چنین می‌تونید به این فکر کنید که اگر شخصیت شناسی از روی ماه تولد واقعیت داشته باشه و شما روز آخر یا اول یک ماه به دنیا اومده باشید، با ماه قبل یا بعد ماه تولدتون، تفاوت خیلی زیادی پیدا می‌کنید. پس اگر منطقی فکر کنیم روانشناسی شخصیت از روی ماه تولد، کاملا درست نیست.
در واقع تاثیر ماه تولد بر شخصیت افراد، وزن بسیار کمی نسبت به بقیه فاکتورهای موثر بر شکل‌گیری فردیت و شخصیت افراد داره. فاکتورهایی مثل محیط، وراثت، تجربیات هر فرد و …

شخصیت شناسی از روی ماه تولد

پس متوجه شدیم که شخصیت شناسی از روی ماه تولد، کاملا واقعی نیست و بیشتر جنبه خرافی داره؛ اما تحقیقات نشون داده از روی بازه زمانی طولانی‌تر می‌تونیم به یک سری نتایج کلی برسیم.

شخصیت از روی ماه تولد یا فصل تولد؟

همون ایرادی که بالاتر به ماه تولد وارد شد، مشخص می‌کنه که اگر یک بازه ۳۰ روزه رو ملاک تشخیص شخصیت افراد در نظر بگیریم، نمی‌تونیم نتیجه دقیق و قابل استنادی به دست بیاریم؛ پس بهتر هست یک بازه طولانی‌تر مثل فصل تولد رو در نظر داشته باشیم تا بهتر بتونیم صحت تاثیر ماه تولد بر شخصیت افراد رو بررسی کنیم.

البته اگر این سوال براتون پیش اومده که اگر فردی روز آخر یک فصل متولد بشه هم فرقی با مثال بالا نداره، باید بگم که ملاک، میزان تغییر آب و هوا و همچنین میزان تابش نور خورشید هست. برای مثال در فصل زمستان میزان تابش نور خورشید نسبت به بقیه فصل‌ها کمتره؛ پس شاید بشه چند روز انتهایی ماه آذر رو مثل روزهای فصل زمستان حساب کرد.

نتیجه تحقیقات بر روی فصل تولد:

تحقیقات زیادی در زمینه ارتباط فصل تولد و اختلالات و بیماری‌های مختلف انجام شده است.

تحقیقی در زمینه تاثیر ماه تولد بر شخصیت افراد، در دانشگاهی در بوداپست (پایتخت مجارستان)، انجام شد. از ۳۳۶ دانشجوی دانشگاه‌های مختلف خواسته شد پرسشنامه‌ای را پر کنند. در این پرسشنامه ۴ نوع مزاج بررسی می‌شد. سوال‌ها مواردی مثل “اغلب اوقات اخلاقم بدون هیچ دلیلی، تغییر می‌کند”، “رو به رو شدن با پروژه‌های جدید رو دوست دارم؛ حتی اگر ریسکی و پرخطر باشند”و “از همه چیز شکایت دارم” رو پوشش می‌دادند.

به عقیده خانم گوندا (Xenia Gonda) دانشمندی که روی این موضوع تحقیق می‌کرد، زمان تولد می‌تونه شانس ابتلا به برخی از اختلالات خلقی رو افزایش و یا کاهش بده.

نتیجه تحقیقات انجام شده در زمینه تشخیص شخصیت از روی ماه تولد به شرح زیر بود:

 • خلق و خوی سیکلوتومی، به معنای نوسانات سریع و مکرر بین حالت شادی و غم، در متولدین فصل تابستان، در مقایسه با متولدین فصل زمستان، به طور قابل توجهی بالاتر بود.
 • خلق و خوی هایپرتایمیک در افرادی که متولد فصل بهار و یا تابستان هستند، نسبت به متولدین دو فصل دیگر، به طور قابل توجهی بالاتر بود. افرادی که دارای خلق هایپرتایمیک هستند، بشاش و سرزنده، پر شور و شوق، زبان‌باز و شوخ طبع، بیش از اندازه خوش بین و بی خیال، پرانرژی و اهل معاشرت هستند.
 • افراد متولد فصل زمستان، نسبت به دیگر متولدین فصل‌های سال، کمتر مستعد داشتن خلق و خوی تحریک پذیر اند. تاثیر ماه تولد بر شخصیت افراد دارای این خلق، به شکل بی‌قراری درونی، اضطراب و تشویش، نمایان می‌شود.
 • متولدین فصل پاییز، نسبت به متولدین فصل زمستان، کمتر مستعد خلق و خوی افسردگی هستند.
شخصیت افراد از روی ماه تولد

اما اگر بخوایم از جزئیات بیشتری درباره تشخیص شخصیت از روی ماه تولد حرف بزنیم:

 • متولدین فصل پاییز، کمتر به اختلال دوقطبی مبتلا می‌شوند.
 • در متولدین فصل زمستان، احتمال ابتلا به اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی، اختلال عاطفی فصلی و به طور کلی، افسردگی، بالااست. اما متولدین این فصل افراد خلاقی هستند و مهارت حل مسئله بالایی به علت استفاده از قدرت تخیل و تصویر سازی، دارند.
 • در متولدین فصل تابستان، اختلال عاطفی فصلی یا همان افسردگی فصلی، کمتر مشاهده می‌شود. ضمنا، خلق و خوی سیکلوتومی در این افراد، هشداری برای اختلال دوقطبی محسوب نمی‌شود.
 • درسته که متولدین فصل بهار، خلق و خوی هایپرتایمیک دارند اما باز هم احتمال ابتلا به افسردگی در آن‌ها وجود دارد.

خب تا به اینجا متوجه شدیم روانشناسی شخصیت از روی ماه تولد کاملا هم بی‌اساس و بنیان نیست و فصل تولد تاثیر زیادی بر رفتار و زندگی افراد می‌گذاره.

اما آیا بازه زمانی‌ای که جنین در رحم مادر می‌گذرونه هم بر عملکرد مغز در طولانی مدت اثرگذار هست؟

بر اساس تحقیقی که قبل‌تر انجام شده، افرادی که در ماه‌های گرمتری از سال در رحم مادر بودند، ابتلا به بیماری‌های قلبی در فصل زمستان، احتمال فوتشون رو افزایش می‌ده.

حتی موش‌هایی که در فصل زمستان به دنیا آمده‌ اند، بیشتر مستعد اختلال عاطفی فصلی (افسردگی فصلی) نسبت به موش‌های متولد فصل تابستان هستند.

البته مکانیزم دقیق هیچ یک از این پدیده‌ها مشخص نیست؛ اما به عقیده محققان، در دسترس بودن مواد غذایی و قرارگیری در معرض نور خورشید در دوران بارداری مادر، می‌توانند از دلایل ابتلا یا عدم ابتلا به برخی از اختلالات و بیماری‌ها باشند.

کودکان متولد شده در ماه‌های مشخصی از سال هم ممکن هست نسبت به همکلاسی‌ها و هم سن‌های خودشون، بزرگتر یا کوچکتر به نظر برسند.

تحقیقاتی هم در زمینه نرخ خودکشی و ارتباط آن با ماه تولد انجام شده. این تحقیقات نشان می‌دهد متولدین فصل بهار، نسبت به متولدین فصل‌های دیگر سال، بیشتر به خودکشی دست می‌زنند.

به طور کلی، افرادی که در فصل بهار یا اوایل فصل تابستان متولده شده‌اند، نسبت به متولدین پاییز و اوایل زمستان، ۱۷ درصد، بیشتر به خودکشی دست می‌زنند.

شخصیت از روی ماه تولد

ساعت بیولوژیک بدن در ابتلا به برخی از اختلالات، دخالت دارد. ساعت بیولوژیک در واقع ساعت داخلی بدن است که برای بسیاری از عملکردهای بدن و فعالیت‌های آن، اهمیت دارد.

فعالیت‌های بدن که بر رشد سلول‌ها و تولید مثل اثر می‌گذارند و عملکرد ریه، کبد، بافت گوارشی و حتی الگوهای رفتاری در جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهند، به نور و به طور خاص، نور خورشید، وابسته اند.

بنابراین، تغییر میزان قرارگیری در نور خورشید، در مقطعی از سال و یا متولد شدن در ماه‌هایی که نور خورشید کمتر است، می‌تواند بر عملکرد جسمی و ذهنی افراد تاثیرگذار باشد. مانند اختلال عاطفی فصلی که در متولدین فصل زمستان مشاهده می‌شود.

مطمئنا متولد شدن در هر ماه یا فصلی، به معنای ابتلا به بیماری‌ها و اختلالات ذکر شده در بالا نیست. اگرچه ارتباطاتی بین ماه‎های تولد و برخی بیماری‌ها مشاهده می‌شود، اما احتمال کلی ابتلا به این بیماری‌ها، ترکیبی از فاکتورهای مهم دیگر مثل وراثت و سبک زندگی نیز هست.

باید این نکته رو در نظر داشته باشیم که محیط زندگی، تجربیات و خیلی از فاکتورهای دیگه، در شکل‌گیری شخصیت ما اثرگذار هستند. مسلما نتایج این تحقیقات کلی‌اند و بدون در نظر گرفتن جنبه‌های دیگه زندگی افراد، نمی‌تونیم به نتیجه درستی درباره شخصیت‌شون برسیم.

تست‌های معتبر شخصیت شناسی:

تست‌های معتبر شخصیت‌شناسی مثل MBTI، تست رفتارشناسی DISC و تست Big5، می‌تونند جزئیات بیشتری از شخصیت ما رو به ما نشون بدهند و باعث بشوند شناخت بهتری از خودمون و رفتارهامون داشته باشیم. این تست‌ها می‌تونند در انتخاب مسیر شغلی، یافتن استعدادها و بهبود ارتباطات کاری، به ما کمک کنند.

هر کدوم از تست‌های ذکر شده در بالا، حاصل سال‌ها تحقیق بر روی جنبه‌های مختلف شخصیت‌اند؛ برای مثال تست MBTI، حدود ۷۰ سال سابقه داره و تست Big5، حدود ۳۰ سال. بهتر نیست به جای تحقیق درباره شخصیت افراد از روی ماه تولد، از تست‌های معتبر و نتایجشون برای بهتر شناختن خودمون، شغل متناسب با شخصیتمون و ایجاد روابط موثرتر با دیگران، استفاده کنیم؟

برای دسترسی به تست‌ها می‌تونید از لینک‌های زیر استفاده کنید.
مطالب مرتبط:

شخصیت شناسی بر اساس روز تولد

شخصیت شناسی بر اساس سال تولد

شخصیت شناسی بر اساس تاریخ تولد
1 دیدگاه برای “شخصیت شناسی از روی ماه تولد؛ خرافه یا واقعیت؟

 1. سید رضا گفته:

  واقعا تستهای جالبی بودن. بخصوص MBTI که خیلی خوب اخلاقیاتمو گفت. هرچند توو تشخیص شغل مورد علاقه یکم اشتباه داشت. اما جزء معدود تستهای شخصیتی بود که اینقدر درست گفت. ممنون از معرفی تستها و مقاله خوبتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *