پردرآمدترین شغل های رشته انسانی

پردرآمدترین شغل‌های رشته انسانی

تاکنون درباره‌ی شغل‌های پردرآمد رشته‌ی انسانی فکر کرده‌اید؟ به نظر شما پردرآمدترین شغل های رشته انسانی کدامند؟

بیشتر اوقات با شنیدن نام پردرآمدترین شغل، چهره‌ی یک خانم دکتر در حال معاینه چشم بیمار یا تصویر یک آقای مهندس در بالای یک برج در ذهنمان تداعی می‌شود.

آیا تاکنون دیده‌اید که یک وکیل از یک جراح درآمد بیشتری داشته باشد؟ می‌دانید در میان مشاغل پردرآمد، شغل‌های رشته انسانی هم حرفی برای گفتن دارند؟

شاید به دلیل همین تجسم ذهنی است که بسیاری از رشته‌های انسانی در ایران مغفول مانده‌اند و آن‌هایی هم که به دنبال این رشته‌ها رفته‌اند، علاقه‌ی شخصی خود را مهم‌ترین عامل انتخاب می‌دانند.

در این مقاله می‌خواهیم به معرفی پردرآمدترین شغل‌ های رشته‌ انسانی بپردازیم. موارد زیر را در این نوشته از نظر خواهیم گذراند.

بخش اول: درآمد در انتخاب شغل کجای ماجراست؟

بخش دوم: بررسی شغل های پردرآمد رشته انسانی

۱) وکیل
۲) روان‌شناس
۳) حسابدار

۴) مدیر

۵) هتلدار/ مدیر گردشگری
۶) م
ددکار اجتماعی
۷) اقتصاددان

بخش سوم: پردرآمدترین شغل های رشته انسانی در آن‌سوی آب‌ها

پردرآمدترین شغل ها در رشته انسانی

بخش اول: درآمد در انتخاب شغل کجای ماجراست؟

در همین ابتدای کار، بیایید با هم به نقش درآمد در انتخاب شغل فکر کنیم.

با خودتان روراست باشید! زمانی که شغل آینده‌تان را در ذهن تصویرسازی می‌کنید،‌ کدام برایتان مهم است؟

یک شغل با جایگاه اجتماعی و درآمد عالی، یا شغل منطبق با استعدادها و علاقه‌مندی‌هایتان؟

این پارادایم ذهنی فقط گریبان‌گیر شما نیست. دست‌کم همه‌ی ۱۸ ساله‌ها (اگر نگوییم کم سن‌وسال‌ترها) به این موضوع بارها و بارها فکر کرده‌اند.

اما خوب این موضوع هم مثل همه‌ی مسائل زندگی جواب مشخص و ساده‌ای ندارد و شما مسلماً باید برآیندی از تمامی عوامل اثرگذار را بررسی و تحلیل کنید.

پیش‌تر درمقاله‌ی شغل مناسب من چیست؟ سه عامل مهم در تصمیم‌گیری برای انتخاب شغل را به شما معرفی کرده‌ایم.

نیاز بازار یا به معنای مترادف آن، سطح درآمد یکی از این سه‌گانه است. به همین دلیل آن‌هایی که در مرحله‌ی سرنوشت‌ساز انتخاب رشته‌ی تحصیلی هستند، باید به خوبی از بازار کار رشته‌های مختلف آگاه باشند تا بتوانند آن را در تصمیم‌گیری خود لحاظ کنند.

در این نوشته هدف ما ارائه‌ی تصویری شفاف درباره‌ی مشاغل مرتبط با رشته علوم انسانی است، به همین دلیل در ادامه‌ی مطلب به معرفی شغل‌ های پردرآمد رشته انسانی می‌پردازیم.

البته بدیهی است که درآمد هر شغل، تابعی از سابقه‌ی کاری و تجربه، مهارت انجام کار، شهر محل سکونت و … است و نمی‌توان به طور دقیق مشخص نمود کدام شغل نسبت به دیگری از نظر درآمد مزیت دارد.

به طور مثال، شغل دبیری که از نظر جامعه یکی از کم درآمدترین مشاغل است را در نظر بگیرید، ممکن است درآمد فردی با ۱۰ سال سابقه‌ی تدریس از یک وکیل با دو سال سابقه‌ی کار، در یک شهر کوچک، بیشتر باشد.

بخش دوم: بررسی شغل های پردرآمد رشته انسانی

همان‌طور که گفتیم، بسیاری از افراد تصور می‌کنند پولدار شدن با تحصیلات دانشگاهی در زمینه علوم انسانی غیرممکن است.

به عبارت دیگر پردرآمدترین شغل در رشته انسانی هم به گرد پای مشاغل رشته‌های پزشکی و مهندسی نمی‌رسد.

اگر شما هم از این دسته افراد هستید، باید بگوییم سخت در اشتباهید!

بسیاری از ثروتمندترین افراد در جهان دارای تحصیلات دانشگاهی در حوزه علوم انسانی هستند.

روپرت مرداک (سهام‌دار اصلی شرکت نیوز کورپوریشن)، جرج شافلر (رئیس هیئت مدیره‌ی گروه شافلر)، لورن پاول جابز (بزرگترین سهام‌دار شرکت اپل) و صدها مورد دیگر همگی دارای تحصیلات در رشته انسانی بوده‌اند.

همین نمونه‌های موفق حکایت از شغل های پر درامد رشته ی انسانی دارند.

پس کار نشد ندارد. اگر در مرحله تصمیم‌گیری برای انتخاب رشته‌ی تحصیلی هستید، پردرآمدترین مشاغل رشته انسانی را در ادامه مرور کنید.

۱) وکیل

شاید اگر شما هم یک‌بار گذرتان به یک دفتر وکالت افتاده باشد، فکر کنید وکلا پول پارو می‌کنند.

از نظر بسیاری از افراد، وکالت پردرآمدترین شغل در رشته انسانی محسوب می‌شود. اما این باور ذهنی تا چه اندازه درست است؟

درآمد وکالت هم مثل بسیاری از شغل‌های دیگر از یک فرمول خطی تبعیت نمی‌کند.

درآمد یک وکیل علاوه بر تمامی مواردی که بر درآمد سایر شغل‌ها اثر دارد (سابقه کاری، محل کار، تجربه و مهارت)، از نوع پرونده وکالت نیز تاثیر می‌پذیرد؛ به طور مثال پرونده‌های مرتبط با املاک، اموال و پرونده‌های حقوقی مرتبط با طلاق از سطح دستمزد بالاتری برخوردارند.

کار تخصصی در یک زمینه (مثلاً خانواده) هم می‌تواند بر شهرت فرد بیافزاید و احتمال ارائه‌ی پیشنهادهای کاری در آن حوزه را بالا ببرد، که این خودش منجر به افزایش درآمد خواهد شد.

همین عوامل سبب شده تا بازار وکالت گرفتار فاصله طبقاتی شدید شود. تا جایی که برخی وکلا ماهانه درآمد چند ده تا چند صد میلیونی دارند و در عرض کمتر از ۱۰ سال کار، آینده‌ی خود را تضمین می‌کنند و برخی دیگر در حسرت یک پرونده‌ی کاری معمولی صبح را به شب می‌رسانند.

وکالت ، پردرآمدترین مشاغل رشته انسانی

می‌توان گفت درآمد ماهانه‌ی یک وکیل متاثر از تعداد پرونده‌هایی است که به او ارجاع داده می‌شود، بنابراین هر چه فرد بتواند با مهارت‌های گفته شده در بالا، خودش را به موکلان، بهتر اثبات کند، شانس دریافت پرونده‌های بیشتر و موفقیتش بیشتر خواهد شد.

با این توضیحات شاید بتوان وکالت را در زمره‌ی پردرآمدترین شغل های رشته علوم انسانی قرار داد.

مهارت‌های مورد نیاز وکلا

با همه‌ی این تفاسیر، یک وکیل می‌تواند با توسعه مهارت‌ها در زمینه‌هایی که در ادامه به آن اشاره خواهیم‌کرد، به سطح بالاتری از درآمد دست یابد، البته بسیاری از این مهارت‌ها برای وکیل بودن شرط لازم است و جزء جدانشدنی شغل وکالت محسوب می‌شود.

 • فن بیان و مهارت بالا در سخنوری و قلم توانا برای تنظیم دفاعیه و خواندن آن در جلسات دادگاه
 • توجه به جزئیات و دقت بالا
 • توانمندی در توضیح شفاف موارد قانونی به افراد غیرمتخصص
 • اعتماد به نفس بالا برای ارائه‌ی دفاعیات و احقاق حق موکل خود
 • توانمندی در متقاعد کردن دیگران و اشراف بر فنون مذاکره
 • توانایی تحمل فشار و استرس کاری بالا و انجام چندین پرونده‌ی کاری در یک بازه‌ی زمانی
 • تحلیل حجم زیادی از داده‌ها و تصمیم‌گیری بر مبنای آن‌ها
 • همدلی با موکل و ایجاد اطمینان قلبی در او برای پیشبرد بهتر پرونده

۲) روان‌شناس

یکی از پرطرفدارترین و البته پردرآمدترین شغل‌ ها در رشته‌ انسانی، روان‌شناسی است که هر سال مورد توجه بسیاری از داوطلبان کنکور قرار می‌گیرد.

یک روان‌شناس برای موفقیت در کار و دستیابی به درآمد بالا، به واسطه‌ی تعامل زیاد با افراد، به مجموعه‌ای از مهارت‌های نرم نیاز دارد؛ مهارت‌هایی مانند روابط عمومی بالا، خوب گوش دادن، حل مسئله، داشتن انگیزه کافی برای کمک به دیگران، صداقت و صدالبته رازداری و امانت‌داری.

طبیعی است هر چه فرد در کنار دانستن همه‌ی نظریه‌های روان‌شناسی و روان‌درمانی این مهارت‌ها را در خود بیشتر توسعه دهد، در کارش موفق‌تر خواهد بود.

راه‌های کسب درآمد برای روان‌شناسان متفاوت است. این افراد می‌توانند خودشان اقدام به تاسیس مطب کنند یا در مراکزی که به روان‌شناس نیاز دارند، استخدام شوند.

فرصت‌های شغلی برای روان‌شناسان

در مراکز و نهادهای زیر، به طور معمول افرادی با تخصص روان‌شناسی مورد نیاز است.

 • مهدکودک‌ها
 • مدارس
 • بیمارستان‌ها
 • زندان‌ها و کانون‌های اصلاح تربیت
 • خانه سالمندان
 • مراکز مشاوره و ترک اعتیاد
روانشناس ، پردرآمدترین شغل‌های رشته انسانی

علاوه بر موارد اشاره شده، بکارگیری روان‌شناس به عنوان یک عضو تیم در بسیاری از سازمان‌ها رواج یافته است.

به طور مثال امروزه با بزرگ شدن سازمان‌ها و روابط درهم تنیده‌ی انسانی، بسیاری از فرآیندهای منابع انسانی سازمان‌ها در گرو‌ برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری مناسب تیمی است که در آن از تجارب روان‌شناسان نیز بهره‌می‌گیرد.

مشارکت در فرآیندهایی مانند برنامه‌ریزی نیروی انسانی، مسئول تحقیق و توسعه نیروی انسانی، مسئول آموزش و … از جمله مواردی است که از یک متخصص روان‌شناسی برمی‌آید.

از سوی دیگر در دنیای پر از رقابت امروز، حضور روان‌شناسان در تیم‌های بازاریابی و فروش بسیار رایج است. این افراد با تحلیل رفتار مصرف‌کننده می‌توانند در مشاغلی مانند کارشناس تبلیغات، نماینده فروش، تحقیقات بازار و … مفید فایده واقع شوند.

به نظر می‌رسد محدوده‌ی وسیع شغل‌هایی که روان‌شناس می‌تواند انتخاب کند (بسته به گرایش تحصیلی و علاقه‌ی فردی) سبب شده تا تمایل به این رشته در سال‌های اخیر افزایش یابد.

داشتن تحصیلات تکمیلی نیز در حوزه‌ی روان‌شناسی به واسطه‌ی ایجاد امکان تاسیس مطب و انجام کار تخصصی‌تر در این زمینه، تاثیر زیادی بر سطح درآمد خواهد داشت و مسیر رسیدن به درآمد مورد انتظار در یکی از پردرآمدترین شغل های رشته انسانی در ایران را تسریع می‌نماید.

۳) حسابدار

حسابداری یکی از شغل های پر درآمد در رشته انسانی و البته یکی از پرطرفدارترین آن‌ها نیز می‌باشد.

از یک شرکت کوچک با تعداد کارکنان انگشت‌شمار گرفته تا یک سازمان بزرگ، هیچ شرکتی را نمی‌یابید که بخشی با عنوان حسابداری نداشته باشد. این موضوع سبب شده تا با وجود تعداد زیاد دانش‌آموختگان رشته حسابداری، بازار کار برای این افراد همیشه داغ باشد.

حسابدار فردی است که وظیفه‌ی رسیدگی به حساب‌ها و امور مالی شرکت برعهده‌ی اوست.

او باید تمامی حساب‌های مالی و هزینه‌ها را زیر نظر داشته باشد، به طور ماهانه از سود و زیان شرکت، گزارش تهیه کند، دستمزد کارکنان را محاسبه و دستور پرداخت آن را صادر نماید.

او همچنین باید اطلاعات مالی شرکت را تجزیه و تحلیل نموده و در نهایت به امور مالیاتی شرکت رسیدگی کند.

از همین چند جمله کوتاه درباره‌ی شرح وظایف یک حسابدار مشخص است که سطح درآمد او به شدت با سازمانی که در آن مشغول به کار است، گره خورده است.

هرچه فرد در سازمانی با درآمد و شهرت بالاتر مشغول به کار باشد، احتمال دریافت حقوق بیشتر افزایش می‌یابد، که البته کار در چنین سازمان‌هایی، خود مستلزم تلاش و ساعت‌های کاری بیشتری نیز خواهد بود.

حسابداری ، پردرآمدترین شغل‌های رشته انسانی

مهارت‌های مورد نیاز حسابداران

داشتن مهارت‌های زیر می‌توانند شانس شما را در یافتن شغل، ارتقای شغلی و موفقیت بیشتر افزایش دهند:

 • داشتن تجربه در زمینه‌ی استانداردها و اصول رشته حسابداری (برای این منظور دوره‌های کارآموزی می‌تواند به شما کمک کند)
 • آشنایی و تسلط بر نرم‌افزارهای کامپیوتری
 • تسلط به قوانین مالیاتی
 • تسلط بر قوانین تامین اجتماعی و کار
 • مهارت‌های ارتباطی

سایر عوامل اثرگذار بر درآمد، در مورد رشته حسابداری نیز صادق‌اند؛ با در نظر گرفتن تمامی این فاکتورها یک حسابدار می‌تواند بین ۲ تا ۱۰ میلیون تومان و به طور میانگین حدود ۵ میلیون تومان درآمد داشته باشد.

۴) مدیر

یکی از رشته‌های بسیار پرطرفدار در شاخه علوم انسانی رشته‌ مدیریت است که به دلیل وجود گرایش‌های متنوع هر ساله تعداد زیادی از داوطلبان برای تحصیل وارد این رشته می‌شوند.

این رشته به دلیل پتانسیل بالای موفقیت، یکی از شغل های پردرآمد رشته ی انسانی نیز به حساب می‌آید.

اما خوب است در همین ابتدای کار به این موضوع توجه داشته باشید که ورود به این رشته در همان ابتدا مساوی با کار کردن در یک پست مدیریتی نیست.

مدیریت تلفیقی از علم و تجربه است، بنابراین شاید بتوان گفت در این رشته بیشتر از هر رشته‌ی دیگری در شاخه علوم انسانی، رسیدن به موفقیت به شدت به سابقه‌ی کار و تلاش مستمر و گام به گام نیاز دارد.

دانش‌آموختگان در ابتدای مسیر شغلی به عنوان کارشناس، استخدام می‌شوند و پس از کسب تجربه مسیر ارتقای شغلی را تا رسیدن به پست‌های مدیریت میانی و مدیریت ارشد می‌پیمایند.

پردرآمدترین شغل های رشته ی انسانی

البته افراد ممکن است پس از کسب تجارب لازم خودشان اقدام به تاسیس شرکت نمایند که این موضوع در میان فارغ‌التحصیلان رشته مدیریت کارآفرینی بیشتر به چشم می‌خورد. 

فارغ التحصیلان رشته مدیریت می‌توانند در گستره‌‌ی وسیعی از شرکت‌ها و سازمان‌ها با عناوین مختلف مانند مسئول تدارکات، کارشناس برنامه‌ریزی، کارشناس بازاریابی و … استخدام شوند.

مهارت‌های مورد نیاز مدیران

تمرکز بر مهارت‌های زیر و توسعه آن‌ها می‌تواند فرآیند پیشرفت شغلی شما را در این رشته تسریع کرده و درآمد رویایی برایتان به همراه آورد.

 • فنون مذاکره
 • قدرت رهبری تیم و مهارت‌های مرتبط با مدیریت افراد
 • مهارت‌های مدیریت پروژه
 • ارتباطات قوی
 • توانایی حل مسئله و تفکر استراتژیک

اگر در همان ابتدای راه، شغلی را یافتید که به توسعه‌ی این مهارت‌ها در شما کمک می‌کند، آن را از دست ندهید!

۵) هتلدار/ مدیر گردشگری

رشته گردشگردی و هتلداری برای افراد علاقه‌مند به موضوع سفر، برنامه‌ریزی، تدارک تورهای مسافرتی و افراد علاقه‌مند به میراث فرهنگی و صنایع دستی، انتخاب مناسبی است. اگر به این مباحث علاقه دارید، احتمال موفقیت در این رشته و کسب درآمد خوب، برای شما زیاد است.

علاقه فردی و پشتکار در این حرفه، آن را به یکی از شغل های پردرآمد رشته انسانی برای شما تبدیل خواهدکرد.

گردشگری ، شغل های پر درامد رشته انسانی

یک دانش‌آموخته گردشگری می‌تواند در مراکز اقامتی (هتل‌ها و …)، آژانس‌های گردشگری، سازمان‌های دولتی مانند سازمان میراث فرهنگی و شهرداری‌ها، مراکز تفریحی و گردشگری و … مشغول به کار شود.

تجربه‌اندوزی در این مسیر و البته در اختیار داشتن سرمایه‌ی کافی می‌تواند به فرد در تاسیس مراکز اقامتی (مانند خانه‌های طبیعت‌گردی که این روزها بسیار رایج شده است) کمک کند.

در این عصر که افراد از مشغله‌کاری و فشار زندگی به ستوه آمده‌اند، اندیشه و برنامه‌ریزی برای ارائه‌ی خدمات گردشگری تجربه‌گرا می‌تواند فرصتی پردرآمد در اختیار شاغلان این حوزه قرار دهد؛ به ویژه اگر مخاطب خود را گردشگران خارجی قرار دهند.

مهارت‌های مورد نیاز برای هتلداری / مدیریت گردشگری

موارد زیر شانس شما را برای پیشرفت در این رشته دو چندان خواهد کرد.

 • آشنایی با زبان‌های خارجی (به ویژه انگلیسی، عربی، ترکی، فرانسوی، آلمانی و اسپانیایی)
 • آشنایی و علاقه‌مندی به فرهنگ و تاریخ کشورها
 • ارتباطات قوی و روابط عمومی بالا
 • فن بیان

۶) مددکار اجتماعی

اگر جامعه و مشکلات آن برایتان اهمیت دارید، اگر دغدغه ایجاد تغییرات مثبت در جامعه را در سر می‌پرورانید و می‌خواهید برای پیشرفت اجتماع نقش سازنده داشته باشید، شغل مددکار اجتماعی می‌تواند گزینه‌ای مناسب برایتان باشد.

شغل های پردرآمد رشته انسانی

بازار داغ موضوعات اجتماعی، این شغل را به یکی از پردرآمدترین شغل های رشته انسانی بدل کرده است.

یک مددکار اجتماعی معمولا مجموعه‌ای از وظایف زیر را برعهده دارد:

 • تحلیل وضعیت و مشکلات مراجعه کننده
 • حفاظت از افراد در معرض خطر
 • شکل‌دهی رابطه مبتنی بر اعتماد با مددجو و خانواده‌ی او
 • توانایی ایجاد رابطه با افراد در سنین مختلف و با سابقه‌های متفاوت

مددکار اجتماعی باید توانایی انجام کار تیمی، ارزیابی موقعیت مددجو، مدیریت زمان و رویکرد منعطف کاری را به عنوان مهارت‌های کلیدی در خود پرورش دهد.

در حال حاضر بازار کار برای ورود مددکاران مهیا است. روزبه‌روز با افزایش مشکلات اجتماعی نیاز به وجود افرادی تحصیل‌کرده و با تجربه در این حوزه بیشتر احساس می‌شود.

البته تاکنون این شغل در کشور در مقایسه با کشورهای توسعه‌یافته‌تر مغفول مانده است و آن دسته از مددکاران اجتماعی که در مشاغل دولتی مشغول بکار هستند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می‌کنند.

آن‌هایی که در مراکز خصوصی مشغول بکارند، بسته با سابقه کاری و مهارت و شهر محل خدمت، دستمزدی‌های متفاوتی دریافت می‌کنند.

گروهی نیز خود اقدام به تاسیس کلینیک‌های درمانی می‌کنند که با توجه به میزان مراجعه‌کننده و سطح فعالیت، سطح درآمدشان مختلف است.

۷) اقتصاددان

رشته تحصیلی بسیاری از افراد ثروتمند جهان، اقتصاد بوده است. از جمله این افراد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وارن بافت (موفق‌ترین سرمایه‌گذار قرن بیستم و مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره‌ی شرکت برکشایر هاتاوی)
 • ولادیمیر پوتانین (بازرگان، کارآفرین و چهارمین فرد ثروتمند روسیه)
 • لی کان-هی (رئیس هیئت مدیره‌ی شرکت سامسونگ الکترونیکز)
وارن بافت ، اقتصاددان ، پردرآمدترین شغل های رشته علوم انسانی

وارن بافت، سرمایه‌گذار، اقتصاددان، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره‌ی شرکت برکشایر هاتاوی است.
او هم‌اکنون با دارایی بیش از ۸۵ میلیارد دلار، هشتمین فرد ثروتمند جهان است.
بافت در سال ۱۹۵۱ مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد خود را از دانشگاه کلمبیا دریافت کرد.

” بزرگترین مانع ثروتمند شدن مردم عادی، کمبود اطلاعات مالی و سرمایه‌گذاری است.”

اگر شما نیز به دنبال یافتن پردرآمدترین شغل های رشته ی انسانی تا اینجای نوشته پیش آمده‌اید، اقتصاد می‌تواند رشته‌ی بسیار مناسبی برایتان باشد. به شرط آن‌که به آن علاقه‌مند هم باشید.

به طور کلی می‌توان گفت افرادی که در رشته اقتصاد درس خوانده‌اند، نه تنها تصمیمات کاری بلکه تصمیم‌های مرتبط با زندگی‌شان را هم بر مبنای مدل‌های اقتصادی اخذ می‌کنند.

این موضوع به عنوان اثر جانبی خواندن اقتصاد می‌تواند هزینه‌های زندگی را کاهش داده و فرد را در مسیر پولدار شدن هرچه بیشتر قراردهد.

شاید بتوان گفت در شرایط کنونی یکی از شغل های پر درامد رشته انسانی، اقتصاد است.

افراد دارای تحصیلات دانشگاهی در علم اقتصاد به دلیل آشنایی با مفاهیم بورس می‌توانند در کنار شغل اصلی خود در بازار سرمایه نیز فعالیت کنند.

پردرآمدترین شغل های رشته انسانی در ایران

مهارت‌های مورد نیاز اقتصاددانان

 • توانایی تجزیه و تحلیل مسائل اقتصادی
 • به‌روزرسانی مداوم اطلاعات و دانش تخصصی در حوزه اقتصاد
 • دانش ریاضی قوی
 • علاقه‌مندی به جامعه و فعالیت‌های اجتماعی
 • توانایی تطبیق اطلاعات علمی با مسائل جامعه

بخش سوم: پردرآمدترین شغل‌‌ های رشته انسانی در آن‌سوی آب‌ها

می‌دانم! می‌خواهید بگویید درآمدها در کشورمان هیچ سنخیتی با درآمد خارجی‌ها ندارد. درست است، قبول دارم.

اما ارائه اطلاعاتی که در ادامه می‌آید و از سایت study برگرفته شده است، به دو دلیل اهمیت دارد.

اول آن‌که یک مقایسه‌ی نسبی میان سطح دستمزد پردرآمدترین شغل های علوم انسانی در اختیارمان قرار می‌دهد و دوم آن‌که اگر فردی در بلندمدت تصمیم به مهاجرت داشته باشد، از همین ابتدا می‌داند به طور میانگین چه میزان دستمزد در انتظارش خواهد بود.

مطابق جدول زیر، در صدر فهرست شغل‌های پر درامد رشته ‌ی انسانی، مدیر تبلیغات با درآمد سالانه بیش از ۱۲۵ هزار دلار و وکیل، با درآمد سالانه نزدیک به ۱۲۳ هزار دلار قرار گرفته‌اند و در انتهای لیست هم روزنامه‌نگار و مالک آژانس مسافرتی قرار دارند.

ردیفپردرآمدترین شغل ها در رشته انسانیدستمزد (دلار)
۱مدیر تبلیغات۱۲۵،۵۱۰
۲وکیل۱۲۲،۹۶۰
۳لابیست۱۲۲،۲۲۰
۴مدیر روابط عمومی۱۱۶،۱۸۰
۵مدیر آموزش۹۶،۴۰۰
۶مامور FBI83،۱۷۰
۷زبان‌شناس۷۹،۱۲۰
۸نویسنده فنی۷۲،۸۵۰
۹نسل‌شناس۶۳,۶۸۰
۱۰تاریخ‌دان۶۳,۶۸۰
۱۱نویسنده۶۳،۲۰۰
۱۲متخصص منابع انسانی۶۱،۹۲۰
۱۳معلم۶۱,۶۶۰
۱۴ویراستار۶۱,۳۷۰
۱۵کتابدار۵۹,۵۰۰
۱۶مشاور۵۷،۰۴۰
۱۷متصدی موزه۵۴,۵۷۰
۱۸نماینده فروش تبلیغاتی۵۳،۳۱۰
۱۹مترجم۵۱،۸۳۰
۲۰برگزارکننده رویداد۵۰،۶۰۰
۲۱هنرمند۵۰،۵۵۰
۲۲فعال اجتماعی۴۷،۳۹۰
۲۳روزنامه‌نگار۴۶،۲۷۰
۲۴مالک آژانس مسافرتی۴۰،۶۶۰

سخن آخر

در پایان مجدداً باید تاکید کنیم، موفقیت شغلی تنها در میزان درآمد خلاصه نمی‌شود. عوامل زیادی هستند که در موفقیت شغلی و درآمدزایی نقش دارند که در این نوشته به آن‌ها اشاره کردیم.

بسیاری از این عوامل بر دیگر فاکتورها هم اثرگذارند. بدیهی است که اگر در یک رشته استعداد داشته باشید، با گذشت زمان علاقه‌تان هم به آن بیشتر خواهدشد.


این علاقه خودش سرمنشا سایر اتفاقات مثبت (از جمله درآمد بالا) خواهد بود.

اگر به مطالعه بیشتر در این زمینه علاقه‌مندید، مطالب زیر را از دست ندهید.

اگر می‌خواهید بیشتر درباره‌‌ی شغل‌های رشته انسانی بدانید …

اگر می‌خواهید شغل آینده‌تان با ویژگی‌های ذاتی و فردی شما هم‌خوانی داشته باشد …

اگر بُعد درآمد برایتان خیلی پررنگ است …

اکنون شما بگویید
چه شغل‌هایی را در رشته انسانی می‌شناسید که پردرآمد هستند؟
از نگاه شما پردرآمدترین شغل رشته انسانی در ایران چیست؟
پاسختان به سوالات بالا را در قسمت نظرات برای ما بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *