معرفی تست رفتارشناسی دیسک (DISC) به‌همراه تست رایگان

تست رایگان DISC
3.9/5 - (102 امتیاز)

تست دیسک از محبوب‌ترین تست‌های رفتارشناسی است که کاربردهای زیادی در جنبه‌های مختلف زندگی مانند توسعه فردی، خانوادگی، شغلی و سازمانی دارد. مهم‌ترین مزیت تست دیسک سادگی آن است.

اگر بخواهید یک تست را همین الان، در ده دقیقه، انجام بدهید و تغییرات مثبتی را بر اساس آن در رفتارتان شروع کنید، بدون شک تست دیسک بهترین پیشنهاد است.

تست DISC باوجود سادگی، بسیار معتبر است و اعتبار نتایج حاصل از آن، بارها از نظر آماری بررسی و تایید شده است.

 

 

در حال حاضر، موسسه‌های زیادی مشغول اصلاح تست DISC و ارائه پرسشنامه‌های دقیق‌تر و نتایج کامل‌تری هستند. ساده و کاربردی بودن نتایج حاصل از آزمون DISC باعث شده این تست در زمینه‌های متفاوتی مانند بهبود ارتباطات فردی و ارتباطات سازمانی، بهبود سبک تدریس، افزایش مهارت فروش، بهبود مدیریت و رهبری و … استفاده بشود.

در این مطلب درباره‌ی تیپ‌های رفتاری آزمون دیسک، تفسیر آن و چگونگی استفاده از نتایج آن در پیشبرد مسیر شغلی صحبت می‌کنیم.

در انتها هم می‌توانید آزمون دیسک را به‌صورت رایگان انجام بدهید.

 

نمونه‌ای از نتایج تست دیسک:

 

تست رفتارشناسی دیسک  

تفاوت تست رفتارشناسی با تست شخصیت‌شناسی

«شخصیت» یک مفهوم انتزاعی و ترکیبی است از هر آنچه ما هستیم شامل رفتار، افکار، هیجانات، انگیزش‌ها، ارزش‌ها و …

برای شخصیت تعریف‌های بسیاری وجود دارد و درک شخصیت و استفاده از آن به‌منظور بهبود زندگی، پروسه‌ای زمان‌بر است؛ اما درک و تحلیل رفتارهای ما ساده‌تر است؛ چون رفتار قابل‌ مشاهده ا‌ست و در صورت نیاز، قابلیت تطبیق با محیط و شرایط را دارد.

برای مثال:

تست‌ شخصیت‌شناسی Big5 به شما میزان پنج صفت شخصیتی مهم را نشان داده و براساس آن، پیشنهاداتی برای بهبود ابعاد مختلف زندگی به شما ارائه می‌دهد.

تست تیپ‌شناسی MBTI، هشت مولفه را در فاکتورهای درونی فرد بررسی کرده و شخصیت شما را در یکی از 16 گروه اصلی خود قرار می‌دهد.

نتایج تست‌های شخصیت‌شناسی برای استفاده نیاز به تحلیل‌های تخصصی مناسبی دارند و هرچند شناخت عمیق‌تری نسبت به شخصیت فرد ایجاد می‌کنند، اما ممکن است برای همه به‌راحتی مورد استفاده و تحلیل قرار نگیرند.

 

تست رفتارشناسی دیسک با تقسیم ویژگی‌های مهم رفتاری به چهار گروه که هر کدام نمودهای رفتاری مشخصی دارند، به آسانی قابل یادگیری و انجام است. شما می‌توانید به سادگی، قالب اصلی دیسک را یاد بگیرید و همه سبک‌های رفتاری اصلی آزمون دیسک را بشناسید؛ همچنین نتایج تست دیسک به‌راحتی قابل استفاده در یک گروه است و می‌تواند افراد را به درک مشترکی از یکدیگر برساند.

تست DISC، بسته به نوع کاربرد مورد استفاده، هم می‌تواند نتایج اختصاصی و مفصلی ارائه بدهد هم نتایج ساده و کوتاه‌تر.

 

بیشتر بخوانید: بهترین تست شخصیت‌شناسی جهان چیست؟

 

مدل رفتاری DISC چطور مطرح شد؟

مدل رفتاری دیسک را ویلیام مارستون در سال 1920 مطرح کرد. البته او تستی بر مبنای این مدل رفتاری ارائه نکرد. تست DISC سال‌ها بعد طراحی و اجرا شد.

برای مطلع شدن از سیر شکل‌گیری احتمالی مدل رفتاری DISC در طول تاریخ، ویدیوی کوتاه و جالب زیر را مشاهده کنید:

 

تحلیل تست دیسک چه اطلاعاتی به ما می‌دهد؟

مارستون با بررسی دو شاخصه، افراد را به چهار گروه تقسیم کرد:

 1. در تقابل با دیگران
 2. ارتباط فعالانه با افراد
 3. اقدام فعالانه
 4. اقدام منفعلانه

 

به‌ این صورت افراد چهار سبک رفتاری داشتند:

 • با دیگران مقابله می‌کنند.

 

 • مولفه I تست دیسکفعالانه ارتباط برقرار می‌کنند اما مقابله نمی‌کنند.

 

 • مولفه s تست دیسکدر ارتباط پیش‌قدم نمی‌شوند و مقابله هم نمی‌کنند.

 

 • مولفه c تست دیسکمنفعلانه و طبق موقعیت با دیگران مقابله می‌کنند.

این چهار گروه به مرور کامل‌تر شده و با چهار مولفه زیر شناخته شدند:

 • D (تسلط)
 • I (تاثیر)
 • S (ثبات)
 • C (تطابق)

 پراکندگی تیپ‌های آزمون DISC تقریبا یکسان است؛ به این معنی که هر کدام از تایپ‌ها، ۲۵% از جمعیت را تشکیل می‌دهند.

 

تست DISC

برای آشنایی با چهار مولفه‌ی اصلی تست دیسک و رفتارهایی که افراد با بالا بودن هر کدام از این مولفه‌ها از خود بروز می‌دهند، نگاهی به ویدئوی زیر بیندازید:

 

نتایج به‌دست‌آمده از تفسیر تست DISC در چه زمینه‌هایی کاربرد دارد؟

زمینه‌های استفاده از تست دیسک بسیار گسترده ا‌ست. برای مثال در زمینه توسعه فردی و رسیدن به رضایت شغلی، که بحث اصلی مطالب ماست، به خوبی می‌شود از نتایج تست رفتارشناسی دیسک استفاده کرد.

شما با توجه به آزمون دیسک متوجه می‌شوید در کدام یک از چهار مولفه، نمره بالا و در کدام یک نمره پایینی دارید. از آن‌جایی که همه‌ی چهار مولفه رفتاری دیسک مطلوب هستند، ما باید سعی کنیم به حد تعادل نزدیک شده و مولفه‌های پایین را در خودمان تقویت کنیم.

 

مثلا فردی با مولفه‌ی  D و C بالا، نقاط قوت و ضعفی در رفتارهایش دارد؛ این شخص جسارت و جاه‌طلبی را به‌همراه دقت و تخصص‌گرایی از خودش نشان می‌دهد ولی در ارتباط با دیگران باید مولفه I خود را از طریق گشاده‌رویی با مردم و مولفه S را با سازگاری و صبر بالا ببرد.

برای واضح‌تر شدن نتایج تست DISC، با توجه به نمره‌هایی که در چهار مولفه اصلی تست به‌دست می‌آید، تیپ‌بندی‌های رفتاری مشخصی تعریف شده‌اند.
در تست‌های معمول، ۱۵ تیپ رفتاری وجود دارد و برای دقیق‌تر شدن نتیجه در بعضی از تست‌ها، تعداد بیشتری تیپ رفتاری تعریف می‌شود.

 

آزمون دیسک

 

تست رفتارشناسی DISC چه کمکی به ما در انتخاب مسیر شغلی‌مان می‌کند؟

همان‌طور که گفته شد، تست دیسک یک تست رفتارشناسی است و استفاده اصلی آن، در بهبود رفتارهای ما در محیط کار و زندگی است. بیشترین کاربرد تست DISC در زمینه بهبود ارتباطات در محیط کاری و پیشرفت شغلی است. شناخت نقاط قوت و ضعف‌مان در ارتباط با دیگران می‌تواند راهنمای بسیار خوبی برای پیشرفت شغلی باشد.

از خوبی‌های این تست رفتارشناسی می‌توان به این مورد اشاره کرد که تست دیسک ادعا نمی‌کند رفتار شما ثابت است، بلکه می‌گوید این پیش‌فرض شماست و می‌توانید به دلخواه، رفتارتان را با محیط تطبیق بدهید.

در آزمون دیسک، خصوصیت‌های شخصیتی به‌طور کلی و غیردقیق مشخص می‌شود؛ مثلا به‌طور کلی گفته می‌شود افراد با میزان S و C بالا، درون‌گراتر از افرادی هستند که دو مولفه D و I بالا دارند.

برای انتخاب شغل مناسب، با توجه به شخصیت فرد، می‌شود از تست‌های شخصیت‌شناسی مناسب‌تر (مثل لنگرگاه‌های شغلی، رغبت‌سنج شغلی استرانگ و یا تست MBTI) استفاده کرد. هر چند نتیجه تمام این تست‌ها باید منجر به خودشناسی هر چه بیشتر ما بشود تا خودمان بتوانیم بهترین انتخاب‌ها را در مسیر شغلی داشته باشیم.

 

تست دیسک رایگان  

باز هم تاکید می‌کنیم که تست دیسک، مانند دیگر آزمون‌ها، موفقیت یا شکست شما را در یک شغل، تعیین نمی‌کند و فقط شما را با تمایلات و ترجیحات رفتاری‌تان آشنا می‌کند.

 

جمع‌بندی:

 • همه تیپ‌های شخصیتی آزمون دیسک، با ارزش‌اند و هیچ تیپ شخصیتی بر دیگری برتری ندارد.
 • در هر فرد، هر چهار تیپ شخصیتی دیسک وجود دارد؛ تنها میزان آن در افراد متفاوت است.
 • نوع و سبک کار کردن شما در محیط کاری، به عوامل متعدد دیگری (به‌جز تیپ شخصیتی دیسک) مثل تجربه‌های زندگی، تحصیلات و … نیز وابسته است.
 • شناخت بیشتر از خود، به شما کمک می‌کند در محیط کاری، ارتباطات موثرتری را با دیگران تجربه کنید.
 • با استفاده از نتایج آزمون دیسک در محیط کار، می‌توانید کیفیت کاری بهتری داشته باشید.

 

استفاده اشتباه از تست مدل رفتاری DISC ممکن است چه تبعاتی داشته باشه؟

 • تست‌های شخصیت‌شناسی را باید با دقت پاسخ بدهیم؛ سریع و سرسری خواندن سوالات و گزینه‌ها، از دقت نتیجه کم می‌کند.
 • باید طبق تجربه و درکی که از شخصیت و رفتار خود داریم به تست DISC جواب بدهیم؛ نباید تصویری ایده‌آل یا غیرواقعی از خودمان بروز بدهیم.
 • بهتر است هنگام پاسخ دادن به تست DISC، با دید مثبت به خودمان به سوالات جواب بدهیم. پاسخگویی از روی عدم اعتمادبه‌نفس، نتیجه اشتباهی به ما می‌دهد که ممکن است با واقعیت رفتاری‌مان منطبق نباشد.
 • یکی از نکات مثبت تست دیسک این است که هر چهار مولفه رفتاری را مثبت تعریف می‌کند. در وهله اول روی مشخصه‌های مثبت هر تیپ رفتاری تاکید کرده و در مرحله دوم پیشنهادهایی برای بهبود رفتارها مطرح می‌کند.
 • مطلق‌انگاری نتیجه تست‌های شخصیت‌شناسی و رفتارشناسی کار نادرستی است. این تست‌ها فقط ابزاری برای شناخت بهتر خودمان در کنار بقیه ابزار مثل تجربه کردن، از خود نوشتن، مشاوره و روان‌کاوی هستند. نتایج این تست‌ها وقتی در کنار تجربه‌های روزمره ما قرار می‌گیرد، کم‌کم به درک بهتر ما از خودمان منجر شده و طبیعتا نباید از یک تست، انتظار نتیجه دقیق و قطعی داشته باشیم.

برای موثر بودن تست دیسک لازم است چند ساعتی را به بررسی نتایج آن و روزهایی را به پیگیری رفتارهایمان اختصاص بدهیم. تست دیسک زمانی برای ما موثر است که باتوجه به پیشنهاداتی که در ارتباط با نتیجه آزمون به ما می‌دهد، توانسته باشیم رفتارمان را بهبود بدهیم.

در تحلیل نتایج تست DISC، باورهای اشتباه زیادی برای هر تیپ شخصیتی وجود دارد. برای مثال، این باور که افراد با مولفه بالای I، رهبران یا فروشنده‌های بهتری خواهند شد. منطق پشت این باور هم کاملا مشخص است؛ افراد با این مولفه، با دیگران تعامل زیادی برقرار می‌کنند و توانایی متقاعد کردن بالایی دارند. همان‌طور که عده زیادی از افراد این گروه، خونگرم، صمیمی و اجتماعی هستند، مطمئنا عده‌ای هم این ویژگی‌ها را نداشته و یا ممکن است کاملا برعکس رفتار کنند. این مسئله، به‌دلیل تفاوت میزان هوش اجتماعی این دو دسته با هم به وجود می‌آید.

 

بیشتر بخوانید: نقشه‌ی راه کسب درآمد بر اساس شخصیت

 

کجا می‌شود تست دیسک با گزارش کامل رایگان را انجام داد؟ و نحوه پاسخ‌دهی به آن چگونه است؟

انتهای همین مطلب، تست دیسک رایگان را در اختیارتان قرار داده‌ایم. شما می‌توانید از این آزمون برای شناخت بیشتر خودتان استفاده کنید.

این تست ۴۸ سوال دارد و پاسخ دادن به سوالات آن،  به حدود ۱۵-۲۰ دقیقه زمان نیاز دارد.

اگر هم علاقه‌مندید که زودتر از انجام تست، از تفسیر آزمون DISC برای هر مولفه، مطلع بشوید، می‌توانید از مطالب زیر استفاده کنید.

 

 

آیا نتایج تست disc می‌توانند در طول زمان تغییر کنند؟

به‌صورت کلی، میانگین رفتار هر فرد در طول زمان، تقریبا ثابت می‌ماند. به‌ هر جهت، اگر از آخرین باری که  آزمون دیسک حرفه ای را انجام دادید، بیشتر از دو سال می‌گذرد و یا در مقطعی از زندگی قرار داشتید که تغییرات زیادی برایتان اتفاق افتاده، پیشنهاد ما این است که دوباره این تست را انجام بدهید.

  ما همه طبق مدل رفتاری دیسک، ترکیبی از هر چهار مولفه‌ی رفتاری هستیم و از هر کدام از این مولفه‌ها، درصدی داریم. با اندکی تلاش می‌توانیم معایب تیپ رفتاری‌مان را رفع کنیم و به پختگی در رفتار برسیم. 

________________________________________________________________________________________________________

مطلبی که خواندید، از مجموعه مطالبی بود که برای معرفی تست‌های شخصیت‌شناسی نوشته شده است.

هنگام استفاده از تست‌های خودشناسی توجه به یک نکته را فراموش نکنید؛ مستقل از اینکه نتیجه تست دیسک‌تان چیست، شما می‌توانید مهارت‌های مختلف را یاد بگیرید. استفاده از تست‌های خودشناسی نباید باعث شود به خودتان برچسب بزنید و از یادگیری مهارت‌های مورد غافل بشوید.

 

بیشتر بخوانید: دوره آنلاین یادگیری اثربخش

 


زندگی خود را طراحی کنید

 

قطعا بعد از دیدن نتیجه تست DISC خود به سوالات زیر فکر خواهید کرد:

 • چه شغلی مناسب تیپ شخصیتی من است؟
 • با این تیپ شخصیتی چه زندگی‌ای در پیش خواهم داشت؟
 • چگونه می‌توانم شغل مورد علاقه خود که نیاز مالی‌ام را نیز تامین کند پیدا کنم؟

 

اصلا نگران نباشید.

ما در دوره طراحی زندگی به همه این سوالات پاسخ داده‌ایم.

کافیست روی لینک زیر کلیک کرده و با تهیه دوره طراحی زندگی، آینده خود را روشن‌تر کنید.


 

نکاتی در مورد تست آنلاین DISC:

– این تست از 48 سوال چهار گزینه‌ای تشکیل شده و پاسخگویی دقیق به سوالات حدودا بیست دقیقه زمان می‌برد.

– لطفا سوالات را بادقت بخوانید و هر گزینه‌ای که بیشترین شباهت را به شما دارد انتخاب کنید.

– لازم است به تمام سوالات پاسخ بدهید.

– مبنای سنجش تیپ شخصیتی شما، پاسخی است که به سوالات می‌دهید؛ پس سوالات را با دقت خوانده و به آن‌ها پاسخ بدهید. اگر مشخصات تیپ شخصیتی به‌دست آمده به شما شبیه نیست، لازم است دوباره و با دقت بیشتری به سوالات تست پاسخ بدهید.

– به خاطر داشته باشید چیزی تحت عنوان «بهترین تیپ» در آزمون دیسک حرفه ای وجود ندارد و هر تیپ شخصیتی نکات قوت و ضعف خودش را دارد. نتایج تست DISC به ما کمک می‌کند به خودشناسی بهتری رسیده و شخصیتمان را رشد و ارتقا بدهیم.

1.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
2.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
3.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
4.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
5.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
6.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
7.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
8.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
9.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
10.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
11.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
12.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
13.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
14.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
15.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
16.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
17.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
18.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
19.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
20.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
21.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
22.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
23.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
24.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
25.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
26.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
27.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
28.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
29.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
30.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
31.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
32.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
33.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
34.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
35.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
36.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
37.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
38.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
39.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
40.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
41.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
42.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
43.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
44.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
45.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
46.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
47.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
48.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟

60 دیدگاه برای “معرفی تست رفتارشناسی دیسک (DISC) به‌همراه تست رایگان

  • مرضیه اکبری فر گفته:

   سلام پریا جان
   تست های شخصیت شناسی چندین متولی یا توسعه دهنده دارند و هر از گاهی نسخه های جدیدی ارائه میدن. برای تست دیسک که استفاده تجاری زیادی هم در سازمان ها برای استخدام داره، بیش از 70 شرکت تفسیر خودشون از این تست رو دارند. نسخه 28 سواله، سرعت بالاتر و به تبع اون دقت پایین‌تری داره.

  • مستردیسک گفته:

   سلام پریان جان

   به صورت کلی تست‌های دیسک معمولا 24 یا 26 و یا 28 سوال دارن و ما تست دیسک 48 سواله نداریم. سایت‌‎هایی که میبینید که تعداد سوالا 48 هست درواقع یک سوال یکسان با گزینه‌های یکسان 2 بار تکرار شده چون باید شما در هر رفتار به یک گزینه «بیشترین» و یک گزینه «کمترین» و از سوالات انتخاب کنید حالا در بعضی سایت ها «بیشترین» و «کمترین» رو در یک سوال قرار میدن که میشه 24 سوال و در بعضی از سایت‌ها بیشترین و کمترین رو در 2 سوال مجزا قرار میدن که عملا میشه 24 ضربدر 2 که = 48 هست. (یعنی در فرمت 24 سواله شما در هر سوال به 2 گزینه پاسخ میدید و در فرمت 48 سواله در هر سوال به یک گزینه و عملا تفاوت خاصی نمیکنه چون شما باید 48 گزینه رو انتخاب کنید چه در هر سوال یکی چه دوتا)

   پس جای نگرانی نیست، این فقطیک تفاوت فنی هست و به لحاظ علمی تفاوت خاصی از این بابت نخواهد داشت

 1. ناشناس گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید برای تیپ شخصیتی s شغل پزشکی مناسب هست؟
  و میتونن در این شغل موفق باشند؟

 2. سید رضا آل طه گفته:

  سلام سعید جان

  در بعضی از تست‌ها این نمرات به درصد بیان میشه (اغلب تست‌ها اینطوری هستن). اما در این تست به طور کلی، گرفتن نمره 24 از 24 به معنای الگوی رفتاری 100% هست (یعنی شما تمام رفتارهای این الگو رو دارید) و گرفتن نمره منفی 24 به معنای عدد 0% (یعنی شما هیچ رفتاری از این الگوی رو ندارید) و مثلا نمره 0 در این تست به معنی نمره 50% در سایر تست هاست

  درواقع شما یه بازه بین 0 تا 100 دارید که اینجا بین منفی 24 تا 24 تقسیم بندی شده

 3. امین رمضانی گفته:

  درود
  بخاطر نزدیک بودن پاسخها ، اگر امکانش هست بفرمایید در هر سوال ، هر پاسخ مربوط به چه لگوی رفتاری هست

  • مستردیسک گفته:

   سلام امین جان

   در بحث DISC همه انسان‌ها از همه رفتارها دارند، بعضی ها کمتر و بعضی‌ها بیشتر. شاید دلیل نزدیک بودن پاسخ‌ها که فکر میکنی، همین باشد اما ما به دوستان چند نکته میگیم که قبل از انجام این تست دقت کنن:

   1- این تست زمانی بیشترین دقت خودش رو داره که شما ترجیحا قبل از شناخت کامل مدل DISC این تست رو بزنید چرا که اگه شما DISC رو بشناسید و بعدش بخواید تست رو بزنید، دچار خطا میشید و بیشتر سعی میکنید اون گزینه‌ای رو پاسخ بدید که شمارو به اون الگوی رفتاری که تمایل دارید میرسونه پس حتما حتی یک بار هم که شده قبل از یادگیری دیسک این تست رو بزنید.

   2- اینکه بدونید هرسوال دقیقا مربوط کدوم الگوی رفتاری هست به صورت مشخص کمکی به شما نخواهد کرد چرا که این تست (خصوصا تست های پیشرفته تر) از الگوریتم‌های پیچیده استفاده خواهد کرد و مشخصا ارتباط مستقیمی با نمودارها نخواهد داشت پس به نظر هرچه در این مورد کمتر بدونید، نتیجه تست دقیق‌تر خواهد بود.

   اما بعد از انجام تست میتونید برید و اطلاعات کاملی در این زمینه پیدا کنید، که بسیار هم خوب هست 🙂

 4. مستردیسک گفته:

  “سلام علی جان

  در خصوص دقت نتیجه تست، موارد زیادی هست که تاثیرگذار هست و درمورد بحث تعداد سوالات از 2 جهت قابل بررسی هست:

  1- افزایش تعداد سوالات به هرحال باعث کاهش ضریب خطا و افزایش دقت تست‌ها خواهد شد (طیق منطق ریاضی) اما…

  2- اگر تعداد سوالات از حالت معمول خیلی زیاد‌تر بشه، باعث میشه حوصله کاربر سر بره و ممکنه دقتش در پاسخ دادن به سوالات پایانی کاهش پیدا کنه چون سریعا بخواد نتیجه رو ببینه و باز به همین دلیل ضریب خطا افزایش پیدا میکنه

  پس به طور کلی نمیشه گفت چه تعداد سوال باعث میشه کمترین ضریب خطارو داشته باشیم و باید در تعداد زیاد بررسی و آزمایش بشه. (اما تست پیشرفته که گفتید، کلا داستناش متفاوت هست و به عوامل زیادی بستگی داره که در این جا نمیگنجه)

  امیدوارم تونسته باشم پاسخ خوب بدم”

 5. شهاب گفته:

  محشر بود واقعا
  خیلی تست باحالی بود ومثل یه دوست واقعی بهم کمک بزرگی کرد واقعا ممنونم از سازندش
  دمتون گرم الهی هرچی تو زندگیتون بخواین بهش برسین 🙂

 6. علی - خوژه گفته:

  اینکه نسخه 56 سوالی از نسخه 48 سوالی دقتش بالا تره صحیحه ؟ به عنوان تست دیسک پیشرفته دارن ارائه میکنن.
  ممنون از شما.

 7. حسین گفته:

  سلام بسیا رممنون
  لطفا در مورد نحوه نمره دهی سوالات هم راهنمایی کنید یا منابع معرفی کنید

 8. arman گفته:

  عالی بود من واقعا i هستم خیلی جالبو واقعیه این تست ممنون از نفراته تیمه خوبه پشتیبانی ❤️

 9. صادق گفته:

  بی نهایت دقیق بود این تست فقط بحث های مشاوره ی شغلیش خیلی مختصره که اگه بیشتر بسط پیدا کنه مطلب روی سایت عالیه

  • سید رضا آل طه گفته:

   سلام امین جان

   به طور کلی ما تست‌های مختلفی در سطح جهان داریم با لول‌های مختلف. از تست‌های رایگان و معمولی تا تست‌های فوق پیشرفته با قیمت 200 دلار برای هر یک عدد تست. این سوال شما بسته به این داره که چه نوع تستی مد نظرتون هست، طبیعتا اگه جواب دقیق‌تری می‌خواید پیشنهاد میکنم از تست‌های پیشرفته‌تر استفاده کنید اما اگه صرفا یه جواب با عدد حدودی و با درصد خطا می‌خواید از تست‌های رایگان استفاده کنید.

   اما به طور کلی در ایران، بازه قیمتی تست‌ها بین 50 تا 150 هزارتومان برای هر تست هست، بسته به اینکه چقدر تست کامل و حرفه‌ای باشه.

   لازم به ذکر هست که این قیمت‌ها صرفا هزینه خود تست هست و اگه بخواید تست براتون توسط مشاور تحلیل بشه، اون باز هزینه جدا داره که بسته به سطح مشاور میتونه ساعتی متفاوت باشه”پ

 10. ف.ستوده نیا گفته:

  “سلام
  از توجه سرکارخانم پرچمی به افراد جامعه خیلی ممنونم و نهایت تشکر و سپاس را دارم.”

 11. روشنک قصاب زاده گفته:

  سلام خیلی متشکرم جالب بود انگاری خودم‌ را بیشتر شناختم و در کل درست بود با خصلت من یکی بود دقیقاااا❤

 12. مریم گفته:

  سپاس از مطالب ارزشمند شما
  می خواستم روش امتیاز دهی به سوالات و بدست آوردن تیپ رفتاری را هم بدونم.

 13. حمید گفته:

  سلام من d و i بالایی داشتم این ازمون فوق العاده هست چون من به شدت ریسک پذیر رقابتی ایرادگیر و کنترل گر هستم…همه خصوصیات این مدل رفتاری را داشتم به نظرم یه بخش اضافه کنید به نام مشاغل مناسب این افراد و محیط کاری و..

 14. م ، ع، ص، گفته:

  با سلام و ارادت خدمت تهیه کنندگان این تست و مطالب ارزنده و آموزنده تست روانشناسی دیسک، ممنون از زحماتی که در تدوین این اطلاعات نموده اید ، این مطالب برای تمامی گروهای سنی مفید و کاربردیست ، با تشکر ،

 15. ساسان گفته:

  سلام خانوم پرچمی
  می خواستم روش امتیاز دهی به سوالات و بدست آوردن تیپ رفتاری را هم بگین.
  من جستجو کردم در نت در این خصوص مطلبی پیدا نکردم
  تشکر

 16. sasan گفته:

  سلام
  می خواستم بپرسم برای کسی که c و s بالاتری نسبت به دو مولفه دیگر داره فعالیت در سمت کارشناس منابع انسانی و توسعه منابع انسانی می تونه مفید باشه؟

  یا لزوما شرایط صفر و یکی نیست و میشه با تطبیق رفتار در این پست فعالیت کرد. ممنون میشم راهنمایی کنید

 17. ساسان گفته:

  “سلام خدمت خانم پرچمی
  مطالبی که در مورد تست رفتار شناسی disc گذاشتید خیلی مفید بود.
  پیشنهاد می دم در مورد مقایسه این مدل با مدل های شخصیت شناسی هم مطلب بذارین همراه با کلیپ

 18. حامد گفته:

  سلام خانم پرچمی
  ممنون از مطلب خوبتون.
  من متوجه شدم ویژگی های کمال طلبانه دارم و D و I پایین تری دارم و این باعث شده در زندگی و کسب و کار مشکلات حل نشدنی ای بر بخورم.
  تست هم که دادم C و S بالا داشتم.
  به نظرتون تا چه حد این ویژگی ها اکتسابی هستند؟

  • مهشید پرچمی گفته:

   سلام؛ ممنون از توجهتون.
   دیسک از تست هاییه که دقیقا برای واکاوی رفتارها در محیط کار طراحی شده و به دنبال تطبیق دادن بهتر همکاران با همدیگه و محیط کاره. از این نظر رفتارها رو قابل کنترل و تطبیق میدونه.
   به نظر من بعضی از شغل ها به خصوصیات شخصیتی ما انقدر فاصله دارند که نباید انتخابشون کنیم ولی در مشاغل دیگه باید سعی کنیم خودمون رو تمرین بدیم تا با محیط کنار بیایم.
   از نظر این تست شما میتونید رفتارهای D و I رو در خودتون به حد مناسبی برسونید ولی بهتره خودتون رو در محیط و مشاغلی قرار ندید که به بالاترین حد این دو مولفه نیاز دارند؛ مثالش بازاریاب یا دیگر شغل هاییه که فضای رقابتی و قدرت چانه زنی بالایی طلب میکنند.
   به نظرم تست mbti رو هم انجام بدید، میتونه مفید باشه.

 19. ناشناس گفته:

  خانم پرچمی خسته نباشید
  دستتون درد نکنه.از مقاله هاتون بخاطر توضیحات کامل و خودمونی بودن استفاده کردم.سپاس از شما

 20. زینب یعقوبی گفته:

  تاسف آوره شما این تست رو قایم میکنید در صورتی که انگلیسیش هست .
  تا کی میشه علم رو قایم کرد

  • امین آرامش گفته:

   :))
   چی رو قایم میکنیم؟
   اگر منظورتون اینه که چرا ما تست رو نداریم که باید بگم هنوز فرصت نکردیم طراحیش رو انجام بدیم.

 21. خیرآبادی گفته:

  ممنون از شما .
  یه سوال
  برخی تست ها 56 سواله هستند و برخی 48 سواله . مثلا فرمی که شما گذاشته اید 48 سواله است و فرمی که اغلب سایت ها استفاده می کنند 56 سواله هستند، مثل کاربوم و …
  می دانید فرق آنها با هم چیست؟

  • مهشید پرچمی گفته:

   سلام؛ ممنون از توجهتون. تست های شخصیت شناسی چندین متولی یا توسعه دهنده دارند و هر از گاهی نسخه های جدیدی ارائه میدن. برای تست دیسک که استفاده تجاری زیادی هم در سازمان ها برای استخدام داره، بیش از 70 شرکت تفسیر خودشون از این تست رو دارند. میتونید در این سایت مطالب خوبی درباره اعتبار تست دیسک و انواع پرسشنامه هاش بخونید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تست شخصیت شناسی برای انتخاب شغل

برای انتخاب شغل، به نتایج تست اکتفا نکن!

روی لینک کلیک کن تا بگم چرا:

دوره طراحی مسیر شغلی

طراحی یا بازطراحی مسیر شغلی، به روشی مطمئن و تست‌شده

دوره رایگان یادگیری مهارت و کسب درآمد

منتشر شد!

اگر برای یادگیری برنامه می‎ریزی و شکست می‌خوره، اگر نمی‌دونی چطور از مهارتت پول در بیاری و حتی اگر نمی‌دونی چطور و از کجا مهارت جدید یاد بگیری، این دوره حتماً کمکت می‌کنه.