تست هوش هیجانی بار آن رایگان EQ Bar-On

تست هوش هیجانی بار آن رایگان

همه انسان‌ها از اینکه بدانند دارای هوش بالایی هستند به شدت خرسند می‌شوند و اعتماد به نفس پیدا می‌کنند. حتی می‌شود با اطمینان گفت که هر انسانی حداقل یک دفعه این سوال را از خود پرسیده است که ضریب هوشی من چند است ؟ اما همه آدم‌ها میزان باهوشی و موفقیت را تنها در  IQ میدانند و فکر میکنند تنها یک نمونه هوش وجود دارد. این طرز فکر تا زمانی ادامه داشت که شخصی به اسم دانیل گلمن تعریف جدیدی از هوش را توسعه داد. هوش هیجانی را به عنوان یکی از انواع هوش معرفی شده و حتی بسیاری از متخصصین حوزه هوش ابراز داشته‌اند که برای موفقیت یک شخص در زندگی، هوش هیجانی نقش مهم‌تری را ایفا می‌کند.

می‌دانیم که برای اندازه گیری ضریب هوشی از تست‌های IQ متنوعی مانند تست هوش ریون استفاده می‌شود، اما قصد داریم در این مطلب یک نمونه تست هوش دیگر که به تست EQ نیز معروف است را در اختیار شما قرار دهیم که با استفاده از آن بتوانید شناخت بهتری نسبت به هوش هیجانی خود پیدا نمایید.

راهنمای مطالعه:

مدل هوش هیجانی بار آن

همانطور که می‌دانید، هوش هیجانی نقش مهمی در زندگی شخصی و شغلی افراد ایفا می‌کند. آزمون هوش هیجانی Bar-on، با هدف سنجش هوش عاطفی و هوش اجتماعی توسط ریون بار-آن ارائه شده. در این مدل، پنج مقیاس اساسی برای هوش اجتماعی در نظر گرفته شده که هر مقیاس هم شامل چند زیر مولفه است.

چنانچه تمایل دارید تست هوش هیجانی بار آن رایگان شروع نمایید، روی دکمهٔ زیر کلیک کنید:

تعریف هوش هیجانی و اجتماعی در مدل هوش هیجانی بار آن

هوش هیجانی و اجتماعی طبق مدل bar-on، به معنای درک و ابراز خود، ارتباط داشتن با دیگران، درک آن‌ها و نیز کنار آمدن با چالش‌ها، نیازها و فشارهای روزمره‌ست.

آگاهی داشتن نسبت به خود، درک نقاط ضعف و قوت و بیان احساسات و افکار، در واقع جزو مهم‌ترین مهارت‌های ما به حساب می‌آیند.

در سطح بین فردی (برون فردی یا interpersonal)، هوش هیجانی و اجتماعی به معنای آگاهی از هیجانات، احساسات و نیازهای دیگران و همچنین برقراری، حفظ همکاری و ارتباطات رضایت‌بخش است.

در کل، هوش هیجانی و اجتماعی، به معنای مدیریت تغییرات فردی، اجتماعی و محیطی‌، کنار آمدن با شرایط جدید، حل مشکلات فردی و بین فردی و تصمیم‌گیری در مواقع ضروری‌ست.

برای انجام تمام این کارها، باید احساساتمان رو به گونه‌ای مدیریت کنیم که به نفع ما کار کنند و نه علیه ما. همچنین باید به اندازه کافی، خوشبین و مثبت‌اندیش باشیم و بتوانیم به خودمان، انگیزه بدهیم.

پنج مولفه تست EQ

 • درون فردی
 • بین فردی (برون فردی)
 • مدیریت استرس
 • سازگاری
 • خلق و خوی عمومی

هر یک از پنج مولفه ذکرشده در بالا، شامل چند زیر مولفه هستند.

عکس شاخص بخش مولفه های موجود در تست هوش هیجانی

مولفه درون فردی شامل:

 • عزت نفس: درک دقیق از خود و احترام گذاشتن به خویشتن
 • خود شکوفایی: تلاش برای دستیابی به اهداف شخصی و عملی کردن پتانسیل خود
 • خود ابرازی: داشتن بیان موثر برای ابراز خود و احساسات خود
 • استقلال: اتکای به خود و عدم وابستگی عاطفی به دیگران
 • خود آگاهی هیجانی: آگاهی و درک احساسات خود

  [ مطلب مرتبط : هوش درون فردی گاردنر ]

 

مولفه بین فردی شامل:

 • همدلی: آگاهی و درک احساسات دیگران
 • مسئولیت‌پذیری اجتماعی: توانایی همکاری با دیگران
 • روابط بین فردی: توانایی برقراری ارتباط خوب و رضایت بخش با دیگران

  [ مطلب مرتبط : هوش بین فردی گاردنر ]  

مولفه مدیریت استرس شامل:

 • تحمل فشار روانی: مدیریت موثر و سازنده هیجانات
 • کنترل تکانش: کنترل موثر و سازنده هیجانات

مولفه سازگاری شامل:

 • واقع‌گرایی: سنجش احساسات و افکار با واقعیت خارجی
 • حل مسئله: حل مسائل و مشکلات فردی و بین فردی
 • انعطاف‌پذیری: سازگار کردن و تطبیق افکار و احساسات در موقعیت‌های جدید

مولفه خلق و خوی عمومی شامل:

 • خوش‌بینی: مثبت اندیشی و دیدن نیمه پر لیوان
 • شادمانی: احساس رضایت از خود، دیگران و به طور کلی زندگی

در ادامه به توضیح مفصل‌تر هر یک از زیر مولفه‌های مدل هوش هیجانی بار آن می‌پردازیم.

عزت نفس در مدل هوش هیجانی بار آن

این مولفه در تست هوش هیجانی ( تست EQ )، به عنوان توانایی ما در نگاه به درون، درک و  پذیرش خود، تعریف میشود. احترام به خود، به معنی دوست داشتن خود با تمام نقاط قوت و نقاط ضعف است و پذیرش خود به معنای پذیرش تمام ویژگی‌های خوب و بد، نقاط قوت و  نقاط ضعف و همچنین محدودیت‌ها و امکانات ما می‌باشد. این بعد هوش اجتماعی، ارتباط مستقیمی با خودآگاهی دارد و عزت نفس، احساس امنیت، قدرت درونی، اعتماد به نفس و اتکای به خود (به معنای عدم وابستگی به دیگران) را تحت تاثیر قرار میدهد.

نقش عزت در تست هوش هیجانی

فردی با عزت نفس خوب، اغلب احساس رضایت و خرسندی دارد. همچنین عزت نفس، بر نحوه انجام کارها و تصویر بیرونی ما تاثیر مثبتی می‌گذارد. با این حال، عزت نفس بسیار زیاد، می‌تواند مشکل‌ساز باشد. معمولا افراد دارای عزت نفس بسیار بالا، از دید دیگران، خودشیفته و خودمحورند و با تعریف از ویژگی‌های مثبت و نقاط قوت خود، دیگران را معذب می‌کنند. در نقطه مقابل، عزت نفس پایین، باعث میشود فرد همواره احساس سرخوردگی و افسردگی داشته باشد، در رسیدن به اهدافش با مشکل رو به رو شود و از زندگی لذت نبرد.

خود آگاهی هیجانی در تست هوش هیجانی

این فاکتور تست هوش هیجانی (Bar-On) ، به معنای توانایی در آگاه بودن، شناسایی و درک احساسات است. خود آگاهی هیجانی، توانایی شناسایی احساسات مختلف و تفاوت قائل شدن (تمییز) بین آن‌هاست. برای مثال درک اینکه الان عصبانی هستیم یا ترسیدیم؟ معمولا افراد زیادی این دو هیجان را اشتباه درک می‌کنند. همچنین خود آگاهی هیجانی، به معنای این است که درک کنیم چرا الان این احساس را داریم و چه عواملی باعث به وجود آمدن این احساسات شده‌اند.

شاید بتوانیم خود آگاهی هیجانی را، مهمترین فاکتور هوش هیجانی در نظر بگیریم. این فاکتور تست EQ (هوش هیجانی)، با دیگر فاکتورهای مهم هوش هیجانی در ارتباط است؛ مثل توانایی درک صحیح احساسات دیگران، بیان احساسات خود و مدیریت و کنترل هیجانات. افرادی که خود آگاهی هیجانی بالایی دارند، دارای درک خوبی از وجود درونی‌شون و در تماس با احساسات‌شان هستند. خود آگاهی هیجانی پایین، تقریبا همدلی کردن را غیرممکن می‌کند. به عبارت ساده‌تر، وقتی خودمان احساسات‌مان را درک نمی‌کنیم، نمی‌توانیم احساسات دیگران را هم، درک کنیم. اغلب، مشکلاتی که در ارتباط با دیگران داریم، به علت خود آگاهی هیجانی توسعه‌ نیافته است که ارتباط زیادی با همدلی دارد.

خود ابرازی در تست هوش هیجانی

این فاکتور در مدل هوش هیجانی بار آن، به عنوان توانایی در بیان موثر احساسات خود و به صورت کلی ابراز خود، تعریف میشود و بر اساس خود آگاهی است. خود ابرازی به معنای بیان موثر احساسات، عقاید، باورها، افکار و نیز دفاع از حق خود (به شیوه صحیح) هست و ارتباط نزدیکی با اعتماد به نفس، صراحت و جسارت فرد دارد. افراد با خود ابرازی بالا، تحت کنترل دیگران نیستند، خجالتی و مطیع نیستند و احساسات‌شان را به طور مستقیم و بدون رفتارهای پرخاشگرانه ابراز می‌کنند.

خود ابرازی و خود آگاهی هیجانی، دو فاکتور مهم و استراتژیک در بین کلیه مدل‌های مفهومی و روان‌سنجی در هوش هیجانی به شمار می‌آیند. بر اساس یافته‌های تحقیقاتی اخیر، بخش مهمی از خود ابرازی، به درک ما از احساساتمان بستگی دارد. به بیان ساده‌تر، چطور می‌تونیم احساسات‌مان را بروز بدهیم اگر از آنچه می‌خواهیم ابرازش کنیم، ناآگاه باشیم؟ ارتباط زیاد بین فاکتور خود ابرازی و میزان افسردگی نشان میدهد بیان احساسات و به طور کلی ابراز خود، برای افراد افسرده دشوار است. همچنین، یافته‌های علمی نشان می‌دهند افراد با خود ابرازی پایین، در معرض برخی اختلالات روانشناختی قرار دارند.

استقلال در تست هوش هیجانی

این فاکتور از آزمون هوش هیجانی بار-اون، به معنای اتکای به خود، عدم وابستگی عاطفی به دیگران و توانایی هدایت افکار و اعمال است.

هوش هیجانی و رابطه آن با استقلال

افراد مستقل در برنامه‌ریزی و گرفتن تصمیمات مهم، به خود متکی هستند؛ گر چه قبل از تصمیم گرفتن ممکن است با دیگران مشورت کنند و نظر آن‌ها را هم در نظر بگیرند و همچنین در برآورده کردن نیازهای عاطفی خود، به دیگران وابسته نیستند. استقلال به میزان قدرت درونی و اعتماد به نفس فرد بستگی دارد و به عنوان در کنترل داشتن اوضاع و توانایی تاثیر بر شرایط تعریف میشود. در واقع این فاکتور هوش هیجانی، در مقابله با استرس و کار تحت فشار، کمک کننده است.

این فاکتور از تست هوش هیجانی بار آن، ارتباط زیادی با فاکتورهای حل مسئله، تحمل فشار روانی و خود ابرازی داره. استقلال همانطور که برای مدیران و رهبران، ویژگی مهمی به شمار می‌آید، برای کارمندان هم ویژگی مهمی است. کارمندان وابسته، سرعت عملکرد موثر کار تیمی را پایین می‌آورند و معمولا در انجام تسک‌ها و وظایف خود، نیازمند به کمک هستند. اما از آن طرف هم، افراد بیش از حد مستقل، لزوما گزینه‌های خوبی برای کار گروهی نیستند؛ چون تعامل و همکاری با دیگران را سخت می‌کنند.

همدلی در تست هوش هیجانی

این فاکتور در هوش هیجانی، به معنای آگاه بودن و درک احساسات دیگران است. به این معنا که نسبت به چرایی و چگونگی احساسات دیگران، حساس باشیم. طبق تعریف همدلی در تست هوش هیجانی ، افراد همدل، به دیگران اهمیت می‌دهند، علاقه و نگرانی خود را نسبت به آن‌ها نشان می‌دهند و نسبت به دیگران، مهربان هستند. این فاکتور در آگاهی اجتماعی اهمیت دارد و نشان دهنده میزان مسئولیت و وفاداری عضو گروه است.

توانایی درک دیگران، در ابتدا مستلزم عملکرد ما در خود آگاهی هیجانی است. همدلی، خودآگاهی هیجانی و خود ابرازی، پایه‌های اساسی و مهم سازه‌های هوش هیجانی به شمار می‌آیند. همدلی به ویژه نیاز اساسی مشاغلی مثل مشاوره، مددکاری اجتماعی و روان‌شناسی است. تحقیقات نشان داده‌اند که رفتارهای پرخاشگرانه و ضد اجتماعی رابطه نزدیکی با عدم همدلی دارند.

مسئولیت‌پذیری اجتماعی در آزمون هوش هیجانی (Bar-On)

این فاکتور از آزمون هوش هیجانی بار-اون، به عنوان توانایی شناسایی گروه‌های اجتماعی در بین دوستان، محیط کار و جامعه و نیز همکاری سازنده با دیگران، تعریف میشه. فاکتور مسئولیت پذیری اجتماعی، با انجام کارها برای دیگران، به همراه دیگران و حفظ قوانین و معیارهای اجتماعی، همراه است. عضوی از گروه‌های مختلف بودن، باعث میشود خودمان را بهتر بشناسیم، نسبت به روابط بین فردی، حساس‌تر رفتار کنیم و دیگران را بپذیریم و از استعداد آن‌ها به نفع گروه استفاده کنیم. نام دیگر مسئولیت پذیری اجتماعی، “صلاحیت اخلاقی” است که به ساده‌ترین تعریف، همان انجام کار صحیح می‌باشد.

این فاکتور از آزمون هوش هیجانی، ارتباط نزدیکی با همدلی دارد. مسئولیت پذیری اجتماعی، در یک نظرسنجی گسترده، در 36 کشور بین سال‌های 1988 تا 1998، یکی از مهمترین فاکتورهای اثربخشی در محیط کاری، تشخیص داده شده است. افرادی که در این مولفه هوش اجتماعی، ضعف دارند، می‌تونند باعث ایجاد نگرش‌های ضد اجتماعی بشوند، نسبت به دیگران رفتار بدی داشته باشند و از دیگران، سو استفاده کنند.

روابط بین فردی در تست هوش هیجانی 

این فاکتور در تست EQ ، به معنای توانایی ما در برقراری و حفظ روابط رضایت‌بخش و متقابل است. رضایت متقابل به معنای روابط اجتماعی معنادار است که برای افراد درگیر در آن ارتباط، لذت‌بخش نیز است.

روابط بین فردی

میزان ماهر بودن هر فرد در روابط بین فردی، با میزان بخشش و دریافت صمیمیت و مهربانی مشخص میشود. این مولفه در آزمون هوش هیجانی ، تنها به معنای ایجاد روابط دوستانه با دیگران نیست؛ بلکه به معنای احساس راحتی داشتن در چنین ارتباطاتی و داشتن انتظارات مثبت در تعاملات اجتماعی نیز است. بر اساس برخی از تحقیقات، ارتباطی بین توانایی آگاهی از هیجانات و توانایی برقراری ارتباط با دیگران مشاهده میشود

. افرادی که در ارتباطات بین فردی توانایی دارند، از نظر دیگران، صمیمی و پرانرژی هستند، اتمسفر مثبتی در محیط کاری ایجاد می‌کنند و دیگران از کنار آن‌ها بودن، احساس مثبتی دارند. این مولفه از آزمون هوش هیجانی ، پیش‌نیازی برای برخی مشاغل مانند بازاریابی، فروش و خدمت به مشتری‌ست. افرادی که در این مهارت ضعف دارند، معمولا افرادی خجالتی و درونگرا توصیف می‌شوند، از ارتباطات اجتماعی دوری می‌کنند و کار کردن با آن‌ها در محیط کار، شاید احساس مثبتی در دیگران ایجاد نکند.

تحمل فشار روانی در تست EQ

این فاکتور در آزمون هوش هیجانی به معنای مدیریت موثر و سازنده هیجانات است. در اصل، تحمل فشار روانی، توانایی تحمل و مقابله با حوادث جانبی و موقعیت‌های استرس‌زا می‌باشد؛ بدون اینکه مقابله با استرس، شما رو از پا دربیاره. این توانایی بر اساس موارد زیر تعریف میشه:

 • انجام اقداماتی فکرشده و موثر برای مقابله با استرس
 • توانایی پیدا کردن راه ‌حل‌های مناسب
 • داشتن دیدی خوشبینانه و مثبت به تجربیات جدید
 • توانایی غلبه بر مشکل پیش رو و اعتقاد داشتن به توانایی خود برای حل چنین مشکلاتی
 • داشتن این احساس که به نحوی می‌توانیم شرایط موجود را کنترل کنیم یا روی این شرایط تاثیر بگذاریم.

افرادی که ظرفیت خوبی برای تحمل استرس دارند، به جای تسلیم شدن در برابر احساس درماندگی و ناامیدی، با مشکلات و بحران‌های پیش رو، مقابله می‌کنند. این افراد به ندرت از رویارویی با موقعیت‌های مشکل‌ساز پرهیز می‌کنند و در عوض با این موقعیت‌ها، با اعتماد به نفس، مقابله می‌کنند. تحمل فشار روانی، یکی از مهارت‌های مدیریت و رهبری به شمار میاد. رهبرانی که در مقابله با استرس مهارت دارند، سرمایه‌ای واقعی برای هر تیم و سازمان، به شمار می‌آیند. اضطراب اغلب هنگامی به وجود می‌آید که این مؤلفه هوش هیجانی، به طور مناسب کار نکند. افرادی که نمره تحمل فشار روانی به شدت پایینی دارند، ممکن است علائم مربوط به استرس و اضطراب مانند تنش، تحریک پذیری، دلهره، نگرانی، تمرکز ضعیف، مشکل در تصمیم گیری و حتی مشکلات جسمی را نشان بدهند.

کنترل تکانش در تست EQ

کنترل تکانش در آزمون هوش هیجانی ، توانایی به تاخیر انداختن یا مقاومت در برابر واکنش نشان دادن است؛ به این معنا که در شرایط چالش برانگیز، آرامش خود را حفظ کنیم و بر هیجانات خود، کنترل داشته باشیم. در واقع کنترل تکانش به معنای این است که هیجانات به نفع ما عمل کنند و نه علیه ما.

کنترل تکانش در تست EQ

پس از خودآگاهی هیجانی (آگاهی از احساسات و هیجان خود)، همدلی (آگاهی از هیجانات دیگران) و خود ابرازی (توانایی ابراز و بیان خود)، کنترل تکانش، چهارمین مولفه اساسی و مورد اهمییت هوش هیجانی ، به شمار می‌آید. طبق آزمون هوش هیجانی ، کنترل تکانش، یکی از عناصر بسیار مهم در توانایی رهبری و هدایت، مذاکرات و حل اختلافات به شمار میاد. مشکلات مربوط به کنترل تکانش، کاملا واضح و مشهود هستند؛ مثل کنترل عصبانیت، از دست دادن کنترل، تحریک‌پذیری و نمایش رفتارهای غیرقابل پیش‌بینی.

واقع‌گرایی در آزمون هوش هیجانی 

فاکتور واقع‌گرایی در مدل بار-آن ، به عنوان ارزیابی ارتباط آنچه در درون تجربه می‌کنیم و آنچه در بیرون رخ میدهد، توصیف میشود. این مولفه در تست EQ ، در واقع، به معنای انطباق با وضعیت حال، تلاش برای حفظ منظر صحیح همه چیز و تجربه اتفاقات و مسائل است؛ همانطور که هستند؛ بدون خیال‌پردازی و رویا بافی در مورد آنها. جنبه مهم این فاکتور هوش هیجانی، میزان وضوح درک ما زمان کنار آمدن با شرایط و ارزیابی موقعیت‌ها، است؛ یعنی میزان تمرکز ما حین بررسی راه‌های مقابله با موقعیت‌های مختلف. طبق تست هوش هیجانی بار آن، واقع‌گرایی یعنی عقب‌ نشینی نکردن از دنیای بیرون، انطباق داشتن با زمان حال و همچنین شفافیت داشتن در فکر و اندیشه. اختلالات شدید روانپزشکی، مانند روان‌پریشی، به علت پایین بودن این مولفه از هوش هیجانی است.

انعطاف پذیری در آزمون هوش هیجانی بار آن

این فاکتور در تست EQ ، به عنوان توانایی تطبیق و سازگاری احساسات، افکار و رفتارهای ما در برابر شرایط و موقعیت‌های جدید، توصیف میشود؛ در واقع توانایی ما در مواجهه با موقعیت‌های ناآشنا و غیرقابل پیش‌بینی. از ویژگی‌های افراد انعطاف پذیر می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

 • زمانی که شواهد گویای این باشند که آن‌ها درباره موضوعی اشتباه می‌کنند، نظرشان را تغییر می‌دهند.
 • نسبت به ایده‌ها و روش‌های مختلف انجام هر کاری، گشودگی ذهنی دارند و می‌توانند در برابر آن‌ها، شکیبا باشند.
 • در زمان شروع کار جدید، با مشکل جدی رو به رو نمی‌شوند.

این عامل در رهبری و مدیریت اهمییت جدی دارد و علاوه بر شایستگی‌های مدیریتی در حل تعارضات و مذاکره با افراد و شرکت‌های گوناگون، هم نقش دارد. افرادی که نمره پایینی در این مولفه از آزمون هوش هیجانی بار آن کسب می‌کنند، در تفکرات و رفتار خود، مقاومت زیادی را نشان می‌دهند. کمبود انعطاف پذیری مدیر یک سازمان نیز، میتواند تهدیدی جدی برای بقای آن سازمان، باشد.

حل مسئله در مدل هوش هیجانی بار آن

این فاکتور تست هوش هیجانی ، به عنوان توانایی در حل مشکلات فردی و بین فردی (برون فردی) بیان میشود. حل مسئله، واقع‌گرایی و انعطاف پذیری، عناصر مهم سازگاری – تئوری بقای داروین- هستند. مهارت حل مسئله در آزمون هوش هیجانی (bar-on)

، شامل موارد زیر می‌شود:

 • تشخیص مسئله و احساس اعتماد به نفس و نیز انگیزه برای حل آن
 • درک و تعریف مسئله و نیز جمع‌‌آوری اطلاعات مربوط به آن
 • ارائه راه حل‌های متفاوت تا حد ممکن
 • اجرای یکی از راه حل‌ها بعد از سبک و سنگین کردن جنبه‌های مثبت و منفی آن راه حل

حل مسئله

افرادی که نمره خوبی در مهارت حل مسئله دارند، اغلب با وجدان، روش‌مند و منظم هستند و پشتکار خوبی در انجام کارها و چالش‌های پیش روی خود دارند. حل مسئله نقش بسیار مهمی در توانایی مذاکره و حل و فصل اختلافات دارد. مهارت در این مولفه هوش هیجانی، چه از نظر فردی و چه از نظر سازمانی، یک سرمایه واقعی به شمار میاد. این مهارت تست هوش هیجانی ، در برنامه ریزی استراتژیک و پیش بینی و مقابله با مشکلات بالقوه و پیچیده ضروری‌ست. حل مسئله به ویژه برای افرادی که به تنهایی کار می‌کنند و یا نظارت کمی بر کارشان وجود دارد، ضروری است؛ چون در مواقعی که مجبور بشوند با شرایطی برخورد کنند که بدون تصمیم گیری گروهی کاری انجام دهند، این مهارت، میتواند به آن‌ها در گرفتن تصمیم درست، کمک کند.

خود شکوفایی در آزمون هوش هیجانی

این عامل تست هوش هیجانی (Bar-On) به عنوان توانایی در تعیین اهداف شخصی و انگیزه دستیابی به آن‌ها به منظور واقعی کردن پتانسیل‌های فرد تعریف میشود. خود شکوفایی، به توانایی ما در تحقق پتانسیل درونی‌مان ارتباط دارد. تلاش برای تحقق پتانسیل، شامل فعالیت‎هایی می‌شود که به زندگی معنا می‌بخشند و باعث غنی و کامل شدن آن می‌شوند. سطح پایین خود شکوفایی، با ناامیدی و حتی افسردگی همراه است.

پایین بودن این مولفه در مدل هوش هیجانی بار آن، باعث ایجاد مشکل در انجام کارهایی که می‌خواهیم انجام دهیم و کارهایی که می‌توانیم انجام دهیم، میشود. افرادی که نمره کمی در مولفه خود شکوفایی آزمون هوش هیجانی بار آن دریافت می‌کنند، شاید با این مشکل مواجه بشوند که ندانند در زندگی چه کاری می‌خواهند انجام بدهند؛ چون آن‌ها دید درستی از خود و یا کاری که می‌خواهند انجام بدهند، ندارند. همچنین ممکن است آن‌چه که می‌خواهند را بدانند؛ اما به دلایل مختلف نتوانند پتانسیل حقیقی خود را تحقق ببخشند. به طور کلی، پایین بودن این مولفه در افراد، احتمال دچار شدن به اختلالات افسردگی را افزایش میدهد.

خوش‌بینی در تست هوش هیجانی

مولفه خوش‌بینی در تست EQ ، حفظ نگرش مثبت و امیدوارانه به زندگی حتی در مواجهه با سختی‌ها تعریف شده است. خوش‌بینی رویکردی مثبت در زندگی روزمره و عاملی انگیزشی در انجام کارهایی است که انجام می‌دهیم. ارتباط محکمی بین خوش‌بینی و مقابله با مشکلات وجود دارد. این فاکتور مدل هوش هیجانی بار آن، همچنین نقش مهمی در خود انگیزشی، مقابله با استرس و دستیابی به اهداف، ایفا می‌کند و یکی از ویژگی‌های مدیریت و رهبری‌ست.

افراد خوش‌بین معمولاً نسبت به خود احساس اطمینان دارند، معتقدند که می‌توانند به موقعیت‌های سخت غلبه کنند، به بهترین‌ها امیدوار هستند و به طور کلی وقتی اوضاع سخت میشود، انگیزه ادامه دادن دارند. معمولاً احساس می‌کنند که در پایان کار همه چیز درست میشود، به توانایی خود برای رسیدگی به مشکلات ناراحت کننده اعتقاد دارند و به طور معمول، با آغاز کار جدید، احساس شکست نمی‌کنند. خوش‌بین‌ها مثل بدبین‌ها، بسیاری از وقایع زندگی را تجربه می کنند، اما یکی از تفاوت های اساسی آن‌ها با هم این است که خوش‌بین‌ها از شکست‌های خود، درس می‌گیرند و سعی دارند شرایط را برای خود، بهتر و بهتر کنند. نقطه مقابل خوش بینی، بدبینی و ناامیدی است که از علائم شایع افسردگی به شمار می‌آیند.

شادمانی در آزمون هوش هیجانی بار آن

مولفه شادمانی در مدل هوش هیجانی بار آن، به عنوان احساس رضایت ما از خودمان، دیگران و به طور کلی، زندگی‌مان، توصیف میشود. افراد شاد اغلب در محیط کاری و نیز در اوقات فراغت، احساس خوبی دارند و از فرصت‌های ساده برای لذت بردن از زندگی استفاده می‌کنند. برخی از نظریه پردازان و محققان، فاکتور شادمانی در تست هوش هیجانی (Bar-On) رو جزو مولفه‌های هوش هیجانی در نظر نمی‌گیرند؛ اما این مولفه، در ایجاد انگیزه و نیز خدمت به برخی مولفه‌های دیگر هوش هیجانی، نظیر خوش‌بینی و خودشکوفایی، نقش مهمی ایفا میکند.

شادمانی به همراه مولفه‌های خودشکوفایی و خوش‌بینی در تست هوش هیجانی ، انگیزه و انرژی لازم برای دیگر مولفه‌های هوش هیجانی را فراهم میکند. ناتوانی در تجربه شادمانی و داشتن احساس مثبت به زندگی، نشان‌دهنده نارضایتی و تمایلات افسردگی افراد است.

شادمانی

تست هوش هیجانی بار آن و نتایج آن

خوشبختانه تمام مولفه‌های هوش هیجانی تست EQ ، از جنس مهارت هستند و حتی در صورت پایین بودن نمره شما در هر کدام از مولفه‌ها، با تمرین و تلاش می‌توان به تقویت هوش هیجانی پرداخت. پس به نمره‌تان در هر مقیاس به عنوان نمره تغییر ناپذیر نگاه نکنید و در عوض سعی کنید درباره آن، اطلاعات بیشتری از طریق خوندن کتاب، شنیدن پادکست‌های مربوط، گذراندن دوره‌های افزایش هوش هیجانی و … به دست بیاورید.

همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی تفسیر تست هوش هیجانی بار آن روی لینک زیر کلیک کنید:
 

تست هوش هیجانی بار آن رایگان

دستورالعمل اجرای تست هوش هیجانی بار آن رایگان
 • تست EQ آنلاین ، 90 سوال دارد.
 • نتیجه این تست، نمره شما در هر مولفه هوش هیجانی به همراه نمره کلی شما در هوش هیجانی است.
 • پاسخ دادن به سوالات آزمون 25-30 از وقت شما را می‌گیرد.
 • در پاسخدهی به سوالات با خودتان صادق باشید و پاسخی که بیشترین شباهت را به رفتارهای شما دارد، انتخاب کنید.
 
 
بیشتر بخوانید: تقویت هوش هیجانی
 
 
1.به نظر من برای غلبه بر مشکلات باید گام به گام پیش رفت.
2.لذت بردن از زندگی برایم مشکل است.
3.شغلی را ترجیح می دهم که حتی الامکان من تصمیم گیرنده باشم.
4.می توانم بدون تنش زیاد‌‌، با مشکلات مقابله کنم.
5.می توانم برای معنی دادن به زندگی تا حد امکان تلاش کنم.
6.نسبت به هیجاناتم آگاهم.
7.سعی می کنم بدون خیال پردازی ، واقعیت امور را در نظر بگیرم.
8.به راحتی با دیگران دوست می شوم.
9.معتقدم توانایی تسلط بر شرایط دشوار را دارم.
10.بیشتر مواقع به خودم اطمینان دارم.
11.کنترل خشم برایم مشکل است.
12.شروع دوباره ، برایم سخت است.
13.کمک کردن به دیگران را دوست دارم.
14.به خوبی می توانم احساسات دیگران را درک کنم.
15.هنگامی که از دیگران خشمگین می شوم ، نمی توانم با آنها در این مورد صحبت کنم.
16.هنگام رویارویی با یک موقعیت دشوار، دوست دارم تا حد ممکن در مورد آن اطلاعات جمع آوری کنم.
17.خندیدن برایم سخت است.
18.هنگام کار کردن با دیگران بیشتر پیرو افکار آنها هستم تا فکر خودم.
19.نمی توانم به خوبی فشارها را تحمل کنم.
20.در چند سال گذشته کمتر کاری را به نتیجه رسانده ام.
21.به سختی می توانم احساسات عمیقم را با دیگران در میان بگذارم.
22.دیگران نمی فهمند که من چه فکری دارم.
23.به خوبی با دیگران همراهی می کنم.
24.به اغلب کارهایی که می کنم خوش بین هستم.
25.برای خودم احترام قائل هستم.
26.عصبی بودنم مشکل ایجاد می کند.
27.به سختی می توانم فکرم را در مورد مسائل تغییر دهم.
28.کمک به دیگران ، مرا کسل نمی کند، به خصوص اگر شایستگی آن را داشته باشند.
29.دوستانم می توانند مسائل خصوصی خودشان را با من در میان بگذارند.
30.می توانم مخالفتم را با دیگران ابراز نمایم.
31.هنگام مواجهه با یک مشکل ، اولین کاری که انجام می دهم دست نگه داشتن و فکر کردن است.
32.فرد با نشاطی هستم.
33.ترجیح می دهم دیگران برایم تصمیم بگیرند.
34.احساس می کنم کنترل اضطراب برایم مشکل است.
35.از کارهایی که انجام می دهم راضی نیستم.
36.به سختی می فهمم چه احساسی دارم.
37.تمایل دارم با آنچه در اطرافم می گذرد روبرو نشوم و از برخورد با آنها طفره می روم.
38.روابط صمیمی با دوستانم برای هر دو طرف مان اهمیت دارد.
39.حتی در موقعیت های دشوار، معمولا برای ادامه کار انگیزه دارم.
40.نمی توانم خودم را این طور که هستم بپذیرم.
41.دیگران به من می گویند هنگام بحث آرام تر صحبت کنم.
42.به آسانی با شرایط جدید سازگار می شوم.
43.به کودک گمشده کمک می کنم ، حتی اگر همان موقع جای دیگری کار داشته باشم.
44.به اتفاقی که برای دیگران می افتد توجه دارم.
45.نه گفتن برایم مشکل است.
46.هنگام تلاش برای حل یک مشکل، راه حل های ممکن را در نظر می آورم، سپس بهترین را انتخاب می کنم.
47.از زندگی ام راضی ام.
48.تصمیم گیری برایم مشکل است.
49.می دانم در شرایط دشوار، چگونه آرامشم را حفظ کنم.
50.هیچ چیز در من علاقه ایجاد نمی کند.
51.از احساسی که دارم آگاهم.
52.در تصورات و خیال پردازی هایم غرق می شوم.
53.با دیگران رابطه خوبی دارم.
54.معمولاً انتظار دارم، مشکلات به خوبی ختم شوند، هر چند گاهی این طور نمی شود.
55.از اندام و ظاهر خود راضی هستم.
56.کم صبر هستم.
57.می توانم عادات قبلی ام را تغییر دهم.
58.اگر لازم باشد با زیر پا گذاشتن قانون از موقعیتی فرار کنم، این کار را انجام می دهم.
59.نسبت به احساسات دیگران حساس هستم.
60.می توانم به راحتی افکارم را با دیگران بگویم.
61.هنگام حل کردن، به سختی می توانم در مورد انتخاب بهترین راه حل تصمیم گیری کنم.
62.اهل شوخی هستم.
63.در انجام کارها و امور مختلف به دیگران وابسته ام.
64.رویارویی با مسائل ناخوشایند برایم مشکل است.
65.حتی الامکان کارهایی را به عهده می گیرم که برایم لذت بخش است.
66.حتی هنگام آشفتگی، از آنچه در من اتفاق می افتد آگاهم.
67.تمایل به مبالغه گویی دارم.
68.به نظر دیگران من فردی اجتماعی هستم.
69.به توانایی ام برای مقابله با دشوارترین مسائل اطمینان دارم.
70.از شیوه نگرش و فکرم راضی هستم.
71.بد جوری خشمگین می شوم.
72.معمولاً تغییر ایجاد کردن در زندگی روزانه برایم سخت است.
73.قادر هستم احترام به دیگران را حفظ کنم.
74.دیدن رنج دیگران برایم سخت است.
75.به نظر دیگران من نمی توانم احساسات و افکارم را بروز دهم.
76.هنگام روبرو شدن با شرایط دشوار، سعی می کنم در مورد راه حل های ممکن فکر کنم.
77.افسرده هستم.
78.فکر می کنم به دیگران بیشتر احتیاج دارم، تا دیگران به من.
79.مضطرب هستم.
80.در مورد آنچه می خواهم در زندگی انجام دهم فکر مشخص و خوبی ندارم.
81.به سختی می توانم از امور برداشت صحیحی داشته باشم.
82.به سختی می توانم احساساتم را بیان کنم.
83.با دوستانم رابطه صمیمی برقرار می کنم.
84.قبل از شروع کارهای جدید، معمولاً احساس می کنم شکست خواهم خورد.
85.هنگام بررسی نقاط ضعف و قوتم، باز هم احساس خوبی در مورد خودم دارم.
86.هنگام عصبانیت زود از کوره در می روم.
87.اگر مجبور به ترک وطنم باشم، سازگاری برایم دشوار خواهد بود.
88.به نظر من پایبندی یک شهروند به قانون مهم است.
89.از جریحه دار کردن احساسات دیگران خودداری می کنم.
90.مشکل می توانم از حق خودم دفاع کنم.

25 دیدگاه برای “تست هوش هیجانی بار آن رایگان EQ Bar-On

 1. حمید گفته:

  بنظرم تست خوبی است اگر سئوالات استاندارد باشدهمچنین فرد قادر باشد به سئوالات با توجه به شناخت واقعی که ازخودش دارد پاسخ داده باشد. باتشکر از زحمات جنابعالی

 2. قادرزاده گفته:

  سلام ، ممنون بابت تست خوب و عالی تون
  نتیجه تست من هوش هیجانی بالا در بازه ۲۷۰ تا ۴۵۰ بود !!!
  سقف این بازه یا ماکزیمم در این تست چقدر در نظر گرفته شده ؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

 3. F گفته:

  سلام وقت بخیر. من اخیرا یکی دو سالی هست که در جمع اشخاصی که با من از لحاظ اعتقادی و فرهنگی متفاوتن راحت نیستم نمیدونم چرا اینطور شدم
  چه راهکاری برای این مشکل پیشنها. می‌کنید؟

 4. نیر گفته:

  فکر می کنم تست ها سطح واقعی رو نمی تونه نشون بده چون انسان ممکنه درست نتونه خودشناسی داشته باشه

 5. فاطمه گفته:

  اگر درباره هنین سوالها میباشد سوالهای خوب و متنوع وکاربردی بود که من همیشه بعضی از آنها را همیشه از خودم میپرسیدم

 6. ابراهیم نوری گفته:

  واقعا تست خوبی بود تمام سوال های هوش هیجانی استاندار و خوب بود ممنون فقط سوال در مورد رویارویی در برابر داغ عزیزان و این جور مسائل هم خوب بود بنظرم اگر بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هدیه کارنکن به شما

دوره جذاب و کاربردی اشتباهات رایج در طراحی مسیر شغلی

دوره طراحی مسیر شغلی

روشی مطمئن تست‌شده کاربردی برای طراحی و بازطراحی مسیر شغلی