تست هوش ریون (Raven) | معرفی + تست آنلاین رایگان

تست هوش ریون (ماتریس‌های پیش‌رونده) یکی از معروف‌ترین و پرکاربردترین تست‌های هوش تصویری در جهان است. از آنجا که انجام این تست به توانایی خواندن و نوشتن فرد وابسته نیست، کاربرد زیادی در سنجش هوش کودکان، افراد با مشکلات ذهنی، سالمندان و افراد بی‌سواد دارد. وقتی صحبت از هوش می‌شود، معمولاٌ از معیاری به نام ضریب هوشی یا آی کیو نام برده می‌شود. تست‌های هوش از جمله آزمون ریون هم برای سنجش این معیار در افراد ابداع شده‌اند. اما:

 • آی کیو دقیقاً چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟
 • آیا تنها یک نوع هوش داریم؟
 • اعداد ضریب هوشی چه معنایی دارند؟
 • ضریب هوشی نرمال چقدر است؟
 • تست‌های هوش چه معایب و مزایایی دارند؟
 • آیا ضریب هوشی بالا الزاماً موفقیت ما را در زندگی شغلی و تحصیلی تضمین می‌کند؟

 

در این مقاله به این سوالات پاسخ می‌دهیم. در انتهای مقاله هم برای شما آزمون تست هوش رایگان قرار داده‌ایم که می‌توانید با انجام آن ضریب هوشی خود را بفهمید.

اگر می‌خواهید مستقیما تست را انجام دهید روی دکمهٔ زیر کلیک کنید:

 

آی کیو چیست؟

تست‌های هوش برای سنجش IQ یا ضریب هوشی ابداع شده‌اند. IQ (مخفف Intelligence Quotient) یا ضریب هوشی معیاری برای تعیین هوش افراد است که از طریق تست‌ IQ استاندارد مشخص می‌شود. ضریب هوشی عددی است که هوش هر فرد را نسبت به سایر افراد یک جامعه می‌سنجد.

در سال ۱۹۰۴ دولت فرانسه تصمیم گرفت قواعد آموزشی جدید ایجاد کند. به همین دلیل به دنبال روشی برای ایجاد تمایز بین دانش‌آموزهای نرمال و دانش‌آموزانی که از همسن و سالان خود عقب مانده بودند می‌گشت.

هدف از این کار این بود که دانش‌آموزانی با هوش کمتر به مدارس خاصی بروند تا آموزش‌های ویژه‌ای دیده و در روند آموزش بقیه دانش آموزان خلل وارد نکنند.

 

سنجش هوش دانش آموزان

 

در نتیجه روانشناسی به نام «آلفرد بینه» به همراه دانشجوی خود مامور این کار شدند. بینه معتقد بود که هوش افراد منعطف بوده و قابلیت تغییر دارد. بنابراین اگر به دانش‌آموزانی که روند رشد تحصیلی کندتری دارند آموزش‌های خاصی داده شود می‌توان هوش آن‌ها را بالاتر برد.

در نتیجهٔ این تحقیقات تست هوش بینه طراحی و به دولت فرانسه ارائه شد. بعد از این بود که کلمه IQ یا ضریب هوشی برای اولین بار وارد لغت‌نامه‌ها شد.

ضریب هوشی در واقع امتیازی است که مشخص می‌کند هوش یک فرد نسبت به سایر افراد جامعه در چه وضعیتی قرار دارد. این امتیاز از طریق انجام تست IQ استاندارد مشخص می‌شود.

 

چند نوع هوش داریم؟

بسته به رویکردی که هر روانشناس نسبت به هوش داشته است، دسته‌بندی‌های مختلفی از انواع هوش ارائه شده است. یک دسته‌بندی کلی از انواع هوش، «هوش جاری» و «هوش متبلور» است. این دسته‌بندی توسط «ریموند کتل» مبدع «تست هوش کتل» ارائه شده است.

 • هوش جاری: این هوش به توانایی استدلال و حل مسئله با استفاده از اطلاعات جدید اشاره می‌کند. به دلیل اینکه فرد برای استدلال باید خلاقیت داشته باشد و دارای ذهن منعطفی برای جاری شدن ایده‌های جدید باشد،‌ به آن هوش جاری گفته می‌شود.

 • هوش متبلور: در مقابل هوش جاری، هوش متبلور را داریم که به دانش و توانمندی‌های پیشین فرد اشاره دارد. این دانش با کسب تجربه و در طول زندگی در وجود فرد شکل می‌گیرد.
 • هوش هیجانی: این هوش دارای مولفه‌های مختلفی است که می‌توان آن را با استفاده از تست هوش هیجانی بار آن اندازه گیری نمود

تست هوش کتل هم مشابه تست هوش ریون، هوش عمومی را اندازه‌گیری کرده و یک نوع تست تصویری است. برای مشاهدهٔ این تست می‌توانید روی تصویر زیر کلیک کنید:

 

تست هوش کتل

تست هوش ریون چیست؟

بعد از ارائه تست هوش توسط بینه، تلاش‌های زیادی برای طراحی تست‌های هوش دیگر انجام شد؛ اما یک مشکل وجود داشت. بسیاری از این تست‌ها برای محاسبه ضریب هوشی تفاوت‌های فرهنگی یا زبانی بین افراد مختلف را در نظر نمی‌گرفتند. (برای مثال تست ضریب هوشی که دارای سؤالات تاریخی است و افرادي كه در اين زمينه آموزش نديده‌اند قادر به انجام این تست نيستند.)

گذشته از این انجام برخی از این تست‌ها برای افراد بی‌سواد هم غیرممکن بود. تست هوش Raven یا ماتریس‌های پیش‌رونده یک تست هوش غیرکلامی است که برای سنجش هوش جاری و تفکر انتزاعی افراد استفاده می‌شود.

 

 

غیرکلامی بودن این تست هوش باعث شد مشکلات زبانی و فرهنگی که در اجرای تست‌های قبلی وجود داشت رفع شود. سؤالات تست هوش ریون شامل الگویی از اشکال است که در قالب ماتریس‌های دو در دو، سه در سه و شش در شش ارائه شده‌اند.

این تست آی کیو یک تست هوش تصویری به حساب می آید. در هر ماتریس، یک شکل جا افتاده و  با توجه به الگوی اشکال، باید پاسخ صحیح از بین گزینه‌های مختلف انتخاب شود. با افزایش تعداد سؤالات، سطح سختی هم بالاتر می‌رود.

از آنجا که به‌کارگیری تست آی کیو ریون ساده و سؤالات آن مستقل از فرهنگ و توانایی‌های خواندن و نوشتن بود، محبوبیت زیادی پیدا کرد و مورد استفاده گسترده‌ای قرار گرفت.

 

شکل‌گیری تست هوش ریون به چه زمانی برمی گردد؟

تست هوش ریون اولین بار در سال 1938 توسط آقای «جان سی. ریون» در انگلیس ابداع شد. ریون عقیده داشت که اجرا و تفسیر نتایج تست‌های هوشی که تا آن زمان مورد استفاده قرار می‌گرفتند کار پرزحمتی بود.

این آزمون در اصل برای تحقیق در زمینهٔ تاثیر ژنتیک و محیط روی هوش ابداع شده بود. اما به‌مرور زمان مشخص شد که برای ارزیابی هوش عمومی افراد هم کاربردی است. از آن‌جا که این تست مستقل از فرهنگ است، تنها تأثیر ژنتیک را روی هوش ارزیابی می‌کند و از محیط تأثیر نمی‌گیرد.

 

انواع مختلف تست هوش Raven

تست هوش ریون در سه فرمت مختلف برای افرادی با توانایی‌های گوناگون ارائه شده است:

 

 • تست هوش ریون استاندارد:

این تست آی‌کیو اصلی بود که در سال 1938 منتشر شد. تست ریون استاندارد شامل شصت سؤال تصویری است که درک، تحلیل و رمزگشایی آن‌ها به‌مرور سخت‌تر شده و نیاز به توانایی‌های شناختی بالاتری برای حل دارند. سؤالات تست هوش استاندارد در پنج دسته دوازده‌تایی (A تا E) و به‌صورت سیاه‌وسفید ارائه می‌شوند.

 • تست هوش ریون رنگی:

این تست هوش برای کودکان پنج تا یازده‌ساله، افراد مسن و افراد ناتوان ذهنی یا جسمی طراحی‌شده است. تست رنگی شامل سؤالات دسته A و B از تست هوش استاندارد و یک سری سؤالات دیگر است. سؤالات این آزمون رنگی طراحی ‌شده‌اند تا برای شرکت‌کننده‌ها جذاب و محرک باشد.

 • تست هوش ریون پیشرفته:

این آزمون شکل پیشرفته تست هوش ریون است که چهل‌وهشت سؤال دارد. سؤالات در دو دفترچه دوازده‌تایی و سی‌وشش تایی ارائه شده‌اند. درست مثل آزمون استاندارد، سؤالات این آزمون هم سیاه‌وسفید هستند و به‌مرور سخت‌تر می‌شوند. این سؤالات بیشتر برای نوجوانان و جوانان دارای هوش فوق متوسط مناسب هست.

تست هوش تصویری ریون بین مردم خیلی زود شناخته شد و خیلی‌ها با نحوه حل سؤالات آشنا شدند. به همین دلیل برای رفع این مشکل در سال 1998 فرم‌های موازی برای تست استاندارد و رنگی منتشر شد که سؤالات متفاوت و سخت‌تری داشتند.

 

تست هوش Raven چه چیزی را اندازه‌گیری می‌کند؟

این آزمون ابعاد مختلف هوش را ارزیابی می‌کند، ازجمله:

 • دقت به جزییات
 • استدلال مفهومی
 • حل مسئله
 • رمزگشایی
 • تجزیه‌وتحلیل
 • دسته‌بندی
 • ترتیب گذاری
 • توانایی پردازش اطلاعات
 • هوش جاری
 • توانایی‌های شناختی

 

تست آی کیو ریون 

 

تست هوش ریون می‌تواند دو عنصر اصلی فاکتور هوش عمومی اسپیرمن را اندازه‌گیری کند؛ یعنی توانایی تفکر منطقی و درک پیچیدگی‌ها و روابط بین اطلاعاتی که ظاهراً درهم‌ریخته هستند اما با هم ارتباط منطقی دارند.

 در کل این تست می تواند ضریب هوشی یا آی کیو را در افراد بین 9 الی 65 سال و به طور کلی بزرگسالان بدون توجه به زبان و ملیت شخص شناسایی کند. 

 

از تست هوش ریون چه استفاده‌هایی می‌شود؟

سادگی و منعطف بودن تست هوش ریون باعث شد خیلی زود شهرت و محبوبیت خاصی پیدا کند. در سال 1942 ارتش بریتانیا در آزمون گزینش خود از آزمون ریون استفاده کرد. از آن زمان تا قرن حاضر کشورهای زیادی برای گزینش ارتش خود از این تست استفاده کرده‌اند.

همچنین جمع‌آوری داده‌های به‌دست‌آمده از این تست در جهان باعث شد محققی به نام «جیمز فلین»، اثر فلین را معرفی کند. در طول سال‌ها جمع‌آوری نتایج تست‌ های هوش، افزایش خطی قابل‌ملاحظه‌ای در میزان متوسط آی کیوی افراد نقاط مختلف جهان دیده شد. این پدیده اثر فلین نامگذاری شد.

در یک تحقیق دیگر مشخص شد افرادی که به اختلال اوتیسم دچار هستند نمرات بالاتری را در آزمون ریون در زمان نسبتا کمتری کسب می‌کنند.

این تست هوش در موقعیت‌هایی که نیاز به کسب اطلاعات از میزان هوش عمومی افراد داریم هم مناسب است. مثلاً برخی شرکت‌ها برای استخدام کارکنان خود از این تست استفاده می‌کنند.

در محیط‌های آموزشی هم استفاده از این آزمون سابقه طولانی دارد. از آن جا که امتیاز کسب‌شده تحت تأثیر زبان و فرهنگ قرار نمی‌گیرد می‌تواند پیش‌بینی خوبی از موفقیت تحصیلی کودکان و بزرگ‌سالان ارائه دهد.

 

تست هوش ریون چه مزایا و معایبی دارد؟

مزایا

 • همانطور که گفتیم ریون یک تست هوش غیرکلامی است؛ یعنی سؤالات این تست به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در همه فرهنگ‌ها و زبان‌ها قابل‌استفاده باشند.
 • افرادی که سواد خواندن و نوشتن ندارند و یا دچار مشکلات ذهنی هستند به‌راحتی می توانند از این تست استفاده کنند.
 • بااینکه تست ریون برای گروه‌های سنی مختلف و افرادی که دچار اختلال هستند قابل‌استفاده است اما امتیازها با دستورالعمل یکسانی محاسبه می‌شوند.
 • اجرای این تست هزینه کمی دارد.
 • انجام تست هوش ریون برای اکثر افراد جذاب است.

معایب       

خیلی از متخصصان روانشناسی به این تست انتقاد دارند. دلیل اصلی انتقاد آن‌ها این است که شاید اصلاً چیزی به نام هوش عمومی وجود نداشته باشد.

مثلاً «جیمز واتسون» کاشف دی ان ای ضریب هوشی برابر با 115 داشت که به اندازه متوسط ضریب هوشی یک دانش آموز دبیرستانی است. او دلیل موفقیت خودش را کنجکاوی مداوم می‌دانست، چیزی که در هیچ تست آی ‌کیوی معتبری اندازه‌گیری نمی‌شود.

بنابراین شاید عیب بزرگ تست هوش ریون این باشد که معیار خوبی برای سنجش چنین خصیصه‌هایی نیست. به‌طورکلی تست‌های هوش رایج توانایی‌هایی را اندازه‌گیری می‌کنند که اکتسابی هستند و اغلب در مدرسه آموزش داده می‌شوند. 

 

 

در ادامهٔ انتقادهایی که به نظریه هوش عمومی شد، «تست هوش چندگانه گاردنر» توسط «هوارد گاردنر» ارائه شد که پیشنهاد تحولات اساسی را در آموزش مدارس داد.

گاردنر طی مطالعات خود به این نتیجه رسید که شاید به جای هوش عمومی، انواع مختلف هوش وجود داشته باشد که از هم مستقل هستند. گاردنر معتقد بود که اگر فردی در یک زمینه خاص هوش بالایی داشته باشد، لزوماً در سایر زمینه‌ها هم هوشمند نیست. در نتیجه سنجش هوش افراد با یک تست هوش کار اشتباهی است.

در نظریه هوش‌های چندگانه گاردنر حداقل 9 نوع هوش برای انسان مشخص شده است:

 1. هوش زبانی کلامی
 2. هوش منطقی ریاضی
 3. هوش تصویری فضایی
 4. هوش موسیقیایی
 5. هوش بدنی جنبشی
 6. هوش بین فردی
 7. هوش درون فردی
 8. هوش طبیعت‌گرا
 9. هوش هستی گرا

در مورد این نظریه صحبت‌های زیادی می‌توان کرد. اما اگر دوست دارید در مورد ویژگی هر یک از این ویژگی‌ها اطلاع کسب کنید مطلب نظریه‌ی هوش گاردنر را می‌توانید بخوانید و از آن لذت ببرید.

 

ضریب هوشی (IQ) چطور به دست می‌آید؟

همان‌طور که گفتیم ضریب هوشی یا آی کیو عددی است که هوش شما را نسبت به سایر افراد جامعه می‌سنجد. آی کیو به طور متوسط صد است و افرادی که آی کیو بالای صد دارند فوق متوسط و افراد با آی کیو کمتر از صد، زیرمتوسط به حساب می‌آیند. توزیع ضریب هوشی افراد یک جامعه نمودار زنگی شکل (نرمال) دارد. همانطور که در شکل می‌بینید، پنجاه درصد افراد جامعه ضریب هوشی بین نود تا صدوده (متوسط) دارند.  

 

دسته‌بندی هوش افراد

 

دسته بندی افراد براساس میزان IQ

طبق نتایجی که از انجام تست آی‌کیو به دست می‌آید افراد در این دسته‌بندی‌ها قرار می‌گیرند:

 1. نابغه (ضریب هوشی بالاتر از صدوبیست)
 2. تیزهوش (ضریب هوشی بین صدوده تا صدوبیست)
 3. متوسط (ضریب هوشی بین نود تا صدوده)
 4. کم‌هوش (ضریب هوشی بین هشتاد تا نود)
 5. مرزی (ضریب هوشی بین هفتاد تا هشتاد)
 6. مرزی ضعیف (ضریب هوشی کمتر از هفتاد)

 

ضریب هوشی به عوامل بسیاری وابسته است. وقتی از ضریب هوشی صحبت می‌کنیم، نباید تاثیر ژنتیک بر هوش، محل زندگی، اجتماع، دسترسی به آموزش و شرایط خانوادگی را در نظر نگرفت.

در ادامه می‌توانید با انجام تست ریون به صورت آنلاین و رایگان، میزان هوش خود را بسنجید. در انتهای تست شما می‌توانید جواب تست خود را بگیرید.

اما به خاطر داشته باشید که ضریب هوشی یک مقدار ثابت نیست و مطالعات نشان داده است که در طول زمان و با آموزش و تمرین، می‌توان آی کیو را افزایش داد.  

 

 

تست ریون آنلاین (Raven)

دستورالعمل اجرای تست ریون
 • تست هوش ریون استاندارد شصت سؤال دارد.
 • هر سؤال شامل یک تصویر است که قسمتی از آن بریده شده و باید آن را کامل کنید.
 • هر تصویر ماتریسی از اشکال است که رابطه‌ای منطقی را دنبال می‌کنند.
 • هر سؤال شش یا هشت گزینه دارد و باید پاسخ صحیح را از میان آن‌ها انتخاب کنید.(تنها یک گزینه صحیح است.)
 • پیش از شروع آزمون در محیط آرامی قرار بگیرید تا برای انجام تست تمرکز کافی داشته باشید.

 

1.
2.

3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
31.
32.
33.
34.
35.
36.
37.
38.
39.
40.
41.
42.
43.
44.
45.
46.
47.
48.
49.
50.
51.
52.
53.
54.
55.
56.
57.
58.
59.
60.

124 دیدگاه برای “تست هوش ریون (Raven) | معرفی + تست آنلاین رایگان

 1. Ali گفته:

  چطور میشه من همه جوابارو درست زدم و اسکرین شات گرفتم و بعد از اون در پاسخ نامه دیدم ولی برنامه گفت 46 تا درست زدم

 2. کاربر گفته:

  فکر می‌کنم جواب تعدادی از سوالات اشتباه به سایت داده شده؛ از روی پاسخنامه جوابارو وارد کردم نمره ۵۳ داد!

 3. Otaku girl گفته:

  بین 110 تا 120 شدم بیشترم میتونستم بشم
  یکم تند تند زدم

  ولی خداییش خیلی آسون بود من تیزهوشان میرم سوالاش 10 برابر اینا سخته
  من 12 سالمه

 4. طاها گفته:

  سلام اینا خیلی راحته من تو تیزهوشان قبول شدم سوالا صد برابر اینابود با گفته این سایت تیزهوش معلوم نمیشه شاید تو مدرسه تیزهوشان کلا ۲ نفر تیزهوش وجود داشته باشه با این حال ممنون

 5. پویان گفته:

  پشمام چقدر البرت انیشتین دارین همتون زیر صفرین بعد میگین ۱۲۰ شدم ۱۹۰ شدم فلان شدم ها عامو منم ۴۵۹ شدم یعنی الان بس مغزم سنگینه نمیتونم حرکتش بدم

 6. Hellna گفته:

  سلام✨
  من از ۶۰ تا تست ۵۶ تاشو درست زدم و با این وجود جزء ۱۱۰ تا 1۲۰ شدم
  حتی قبلا ک تست داده بودم ضریب هوشیم ۱۲۸ بودش:/
  متاسفانه آمار سایت نسبت به بقیه جاها خیلی دقیق نیست و کسایی ک بین ۱۲۱ تا ۱۲۷ هستن تیزهوش و بالای ۱۲۸ نابغه هستند:/
  با این حال مرسی از سایتتون کاش دقیق میگفتین✨

 7. army گفته:

  با توجه به تستی که زدم آی کیوی من ۱۱۰ تا ۱۲۰شد و جز افراد باهوش شدم
  به نظرم با توجه به سنم خیلی خوب شده ۱۴سالمه و ۴۷ از۶۰ زدم

 8. یه بنده خدا گفته:

  سلام سوالات آسونه من همه رو بلدم من باهوشم یا این سوالات آسونه اگه اینجوریه و سوالات واقعاً همینا از الان منو یکی از دانشمندان آینده و انیشتین ایران بدونین

  ۱۴ سالمه

  • Abolfazl گفته:

   سلام
   من با افتخار میگم شدم 47 از ۶۰
   برامم مهم نیست ۱۴ سالمه
   و معدل کلاس هفتمم شده بود 19/86 و ۱۹/۹۳
   امسال هم نوبت اول شدم ۱۹/۹۳
   این چیزا همش الکیه

 9. لاجی بولالا گفته:

  چرا همه انقدر بالا شدن و با سنشون پز میدم منم معصومه هستم دو ساله و ۲۰۰ شدمشوخیدم ۹۰ تا ۱۱۰ . ۱۴ساله

 10. فاطمه گفته:

  سلام من ۱۲ سالمه ۵۰ تا سوالشو تو ۳۱ دقیقه حل کردم یعنی تند تند زدم ضریب هوشیم چقدره؟؟

 11. ملیکا گفته:

  بچه ها من الان شدن ۱۵۵ اینا تست آی کیو نیست اینا همش توی کتاب هوش کمپلکس هست و شما اگه اونو حل کرده باشید تقریبا اینا رو بلدید

 12. علی گفته:

  من دو ماه دیگه 7 سالم میشه
  51 را جواب دادم بقیه را خسته شدم و گزینه 3 را زدم. 48 از 60 شدم.
  کلی ذوق کردم.
  تیز هوش شدم

 13. آیلار گفته:

  سلام من 15سالمه و 52شدم. آسون بود و خیلی خوشم اومد.فقط ی سوال من تمام علائم نخبه بودن رو دارم و چندتا تست زدم نخبه دراومده چرا اینجا تیزهوش درومد؟

 14. مرتضی گفته:

  52 از60.یعنی بین 110/120تیزهوش خیلی خوب بود من این تست رو یادم 9سالم بود انجام دادم نمرم شد بین 90تا110الان که 28سالمه اینقدر شده پس نتیجه میگیریم که ای کیو میتونه پیشرفت داشته باشه عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هدیه کارنکن به شما

دوره جذاب و کاربردی اشتباهات رایج در طراحی مسیر شغلی

دوره طراحی مسیر شغلی

روشی مطمئن تست‌شده کاربردی برای طراحی و بازطراحی مسیر شغلی