استعدادیابی جانسون اوکانر |معرفی ۱۲+۲ استعداد

استعدادیابی جانسون اوکانر

در این مطلب با مدل استعدادیابی جانسون اوکانر آشنا خواهیم شد، همچنین:

 • با بنیاد استعدادیابی جانسون اوکانر آشنا می‌شویم.
 • در مورد کتاب استعدادیابی جانسون اوکانر می‌خوانیم.
 • ۱۲+۲ استعداد معرفی شده توسط موسسه جانسون اوکانر را مطالعه می‌کنیم.
 • همچنین در معرفی هر استعداد تست استعدادیابی جانسون اوکانر مربوط به آن استعداد نیز معرفی می‌شود.

  البته آزمون استعدادیابی جانسون اوکانر همانند دیگر آزمون‌های استعدادیابی به صورت تعدادی پرسش و پاسخ نیست. بنابراین نمی‌توان تست استعدادیابی بنیاد اوکانر را همانند آنچه در تست استعدادیابی شغلی هالند یا تست استعدادیابی کلیفتون داریم داشته باشیم. تست استعدادیابی به شیوه جانسون اوکانر به صورت چندین آزمون عملی و غیرعملی برای کشف هر استعداد است. مطالعه این مطلب می‌تواند بسیار دلپذیر باشد. پس از آنکه آزمون استعدادیابی اوکانر را برای هر استعداد مطالعه کردید و دریافتید که استعدادهای شما کدام موارد است، دست به تغییراتی می‌زنید؛ یا شاید هم اعتماد به نفس شما در زمینه‌ای که در آن مشغول به فعالیت هستید، افزایش یابد.
  در این مطلب پس از آشنایی با مدل جانسون اوکانر و با شناخت خود و کشف استعدادهای درونی می‌توانید آن شغل و حرفه و یا حتی سرگرمی که برای شما لذت‌بخش‌تر است را پیدا کنید.
  اگر در زمینه‌ای که در آن استعداد دارید فعالیت کنید، با میزان تلاش خیلی کمتری به موفقیت می‌رسید.
  پس مطالعه این مطلب را از دست ندهید 🙂

جانسون اوکانر که بود؟

جانسون اوکانر

جانسون اوکانر(Johnson O’Connor) متولد سال ۱۸۹۱، فارغ‌التحصیل رشته فلسفه از دانشگاه هاروارد بود. و البته در زمینه ریاضیات و ستاره‌شناسی نیز حرفی برای گفتن داشت. جانسون اوکانر در شرکت جنرال موتورز کار می‌کرد.
او در آنجا کارمندان و کارگرانی را دید که اصلا از کاری که انجام می‌دادند رضایت نداشتند. آنها بسیار خسته و ناامید و با عملکرد پایین کار می‌کردند. جانسون اوکانر دریفت که آنها شغل خود را دوست ندارند.
به همین دلیل از مدیران جنرال موتورز خواست که به صورت آزمایشی برای مدتی این افراد به کار مورد علاقه خود مشغول شوند و جناب اوکانر راندمان آنها را بررسی کند.

نتیجه واقعاً خارق‌العاده بود. برای مثال خانمی ۵۰ ساله که در واحد مالی شرکت جنرال موتورز کار می‌کرد ، از جانسون اوکانر خواسته بود که او را در واحد بازاریابی شرکت جنرال موتورز مشغول به کار بکند. آن خانوم پس از چند سال رکورد فروش بازاریابان جنرال موتورز را شکست.

جانسون اوکانر تئوری خود را بدین منوال مطرح کرد که هر شخصی دارای هشت هوش جداگانه است که اگر در زمینه کاری خود به یکی از این هوش‌ها متوسل شود می‌تواند آینده درخشانی داشته باشد.
در طی سال‌ها مطالعه این ۸ استعداد به ۱۲ مورد و بعدها توسط موسسه استعدادیابی جانسون اوکانر تعداد آنها بیشتر نیز شد. در همین حین تست استعدادیابی بنیاد اوکانر نیز طراحی و روی تعداد زیادی آزمایش شد.

استعداد از نظر جانسون اوکانر چیست؟

استعداد توانایی طبیعی برای یادگیری یک فعالیت مشخص به صورت سریع و راحت است.
همه ما شنیده‌ایم که می‌گویند مثلا فلانی ورزشکار یا فروشنده یا سیاستمدار بالفطره است. وقتی از این تعابیر استفاده می‌شود، منظور این است که به نظر می‌رسد این افراد دقیقا برای این کار آفریده شده‌اند. یا گویا برای انجام کارشان نیاز نیست خیلی تلاش کنند و تنها لازم است خودشان باشند.

کتاب استعدادیابی جانسون اوکانر

کتاب استعدادیابی جانسون اوکانر

Understanding Your Aptitudes کتابی است که توسط بنیاد استعدادیابی جانسون اوکانر منتشر شده است و به کتاب جانسون اوکانر شهرت دارد. در این کتاب ضمن معرفی استعدادها، انواع آزمون‌ استعدادیابی اوکانر نیز تشریح می‌شوند. در این کتاب مثال‌هایی از افرادی آورده شده است هر یک در زمینه‌ای خاص استعداد داشته‌اند و سپس آن استعداد را کشف کرده و زندگی‌شان دستخوش تغییراتی شده است.
شما می‌توانید با استفاده از دکمه زیر این کتاب را دانلود کنید.
در ضمن با کلیک بر این لینک می‌توانید وارد سایت موسسه جانسون اوکانر شوید و درباره این کتاب بخوانید.

در ۱۴ استعدادی که در ادامه معرفی خواهند شد بیاندیشید. حتما تا به حال کاری شبیه به انواع آزمون استعدادیابی اوکانر انجام داده‌اید. پس از آشنایی با مدل جانسون اوکانر فکر کنید که کدام آزمون را راحت‌تر و سریع‌تر می‌توانید انجام دهید. استعدادهای خود را کشف کنید و ببینید که از ترکیب استعدادهایتان چه استفاده‌ای در چه زمینه‌هایی می‌توانید ببرید.
برای دسترسی ساده‌تر به هر یک از استعدادها می‌توانید از لینک‌های زیر کمک بگیرید:

۱- تجسم سازه (structural visualization)

استعداد تجسم سازه_ تست استعدادیابی اوکانر آنلاین

آیا من استعداد تجسم سازه دارم؟

طبق آنچه توسط موسسه جانسون اوکانر اعلام شده است؛ کسانی که در آزمون تجسم سازه نمره بالایی می‌گیرند، اغلب به سمت جدا کردن و کنار هم قرار دادن چیزهای مختلف جذب می‌شوند. آنها دوست دارند اشیا جدیدی طراحی کنند و سپس آنها را بسازند. این افراد همیشه برای اینکه بفهمند هر چیزی چگونه کار میکند، تلاش می‌کنند.

متفکران فضایی! غالبا از داشتن نتیجه ملموس برای تلاش‌های خود یا داشتن شواهد مشهود مبنی بر دستیابی به چیزی لذت می‌برند. پس اگر برای مثال فروشنده باشند، چون آخر هفته چیزی را که بتوان دید تولید نکرده‌اند، احساس رضایت نمی‌کنند.

این افراد وقتی در جلسات شرکت می‌کنند، می‌گویند: این خیلی ناامیدکننده است که فقط صحبت کنیم و هیچ کاری انجام ندهیم.

اگر شما هم شامل موارد گفته شده در بالا می‌شوید، احتمال زیادی دارد که پس از انجام تست استعدادیابی جانسون اوکانر به این نتیجه برسید که استعداد تجسم سازه دارید.

اما بنیاد تحقیقاتی جانسون اوکانر یا همان موسسه جانسون اوکانر از طریق دو آزمون زیر استعداد تجسم سازه را می‌سنجد.

آزمون اول: Wiggly Block

این تست اولین آزمایش جانسون اوکانر بود که به طور موفقیت‌آمیز مهندسان کم‌توان و با عملکرد پایین را متمایز می‌کرد. مدتی بعد این آزمون پیش‌بینی کننده خوبی برای موفقیت در دانشکده مهندسی شد.

این تست تکمیل پازلی سه بعدی به شکل زیر است. هر چه سریع‌تر بتوان این پازل را کامل کرد، نمره بالاتری در تجسم سازه در تست اوکانر بدست می‌آید.

تست استعدادیابی اوکانر رایگان

آزمون دوم: کاغذ تاشو (Paper Floding)

برای بهبود قابلیت اطمینان اندازه‌گیری توانایی تجسم سازه، جانسون اوکانر نمره Wiggly Block را با نمره تست کاغذ تاشو ترکیب کرد.

تست استعدادیابی جانسون اوکانر رایگان

همانند شکل بالا این تست شامل یک سری از تصاویر است که نشان می‌دهد، یک قطعه کاغذ مربع تا شده است و سپس با پانچ سوراخ شده. افراد سعی می‌کنند که تصور کنند وقتی که کاغذ کاملا باز شود، سوراخ‌ها کجا قرار خواهند گرفت.
این آزمون توانایی فرد در باز کردن ذهنی کاغذ را تست می‌کند.

مشاغل مناسب برای کسانی که استعداد تجسم سازه دارند

طبق آنچه در کتاب استعدادیابی جانسون اوکانر گفته شده، نمره بالا در این استعداد نشان‌دهنده این است که شما توانایی خوبی برای تجسم سه بعدی دارید. خیلی خوب می‌توانید چرخش یک جسم سه بعدی را ذهن تصور کنید و بفهمید که یک شی از زاویه دیگری چگونه به نظر می‌رسد.

مهندسی، معماری، طراحی، نقشه‌برداری، نجاری، علوم فیزیکی، متالوژی و سایر زمینه‌های فناوری مواردی هستند که به شما امکان می‌دهند از تجسم سازه استفاده کنید.
بعلاوه تحقیقات نشان می‌دهد که مشاغلی از قبیل برنامه‌نویسی، علوم آماری، تحقیقات ریاضی و اقتصاد سنجی نیز برای کسانی که این استعداد را دارند، مناسب است.

* *برای آشنایی با هر کدام از رشته‌های بالا روی نام آن کلیک کنید.

در شکل زیر می‌توانید ببینید که ترکیب استعدادها چگونه در انتخاب شغل و زمینه کاری می‌تواند به ما کمک کند:

استعداد تجسم سازه_ تست استعدادیابی جانسون اوکانر آنلاین

۲- استدلال استقرایی (Inductive Reasoning)

سارا به عنوان کارمند دفتر ثبت، روزهای خود را در زیرزمین کتابخانه کنگره، به پرونده سازی می‌گذراند. اما او اخیرا از کار خود بسیار کسل شده بود. بنابراین به خواندن مطالبی که مختص محققان و وکلای بازدیدکننده بود پرداخت. مدتی بعد او از این اطلاعات برای نظریه پردازی در مورد پرونده‌های خود استفاده کرد. سارا از این کار خود لذت می‌برد.

سارا پس از تست در بنیاد استعدادیابی جانسون اوکانر فهمید که دارای استعداد استدلال استقرا است. حالا او برای ترک شغل خود انگیزه بیشتری پیدا کرده بود. او به شغلی نیاز داشت که برای استنباط از سرنخ‌ها مسئولیت داشته باشد.

آیا من استعداد استدلال استقرایی را دارم؟

جانسون اوکانر این استعداد را توانایی اتحاد و ترکیب حقایق و اصول برگرفته شده از موضوعات متنوع دانست.
در اصل یعنی توانایی ترکیب به جای تحلیل.

برای مثال دانشمندی که می‌تواند اصول قدیمی را در جلوه‌های امروزی ببیند و از آنها نتیجه گیری کند یا چیز تازه‌ای بیافریند، دارای استعداد استدلال استقرایی است.
افراد با این نوع استعداد توانایی خیلی خوبی برای رسیدن به نتیجه از مجموعه سرنخ‌ها دارند.

استدلال استقرایی _ دانلود تست استعدادیابی جانسون اوکانر

برخی می‌گویند که استقرا شبیه شهود است. و این به این دلیل است که افراد مستعد در این زمینه با دیدن یک رابطه بسیار با سرعت نتیجه‌گیری می‌کند. و حتی نمی‌توانند نحوه تصمیم‌گیری خود را بیان کنند.

آزمون سنجش استعداد استدلال استقرایی

طبق آنچه در کتاب استعدادیابی جانسون اوکانر بیان شده است؛ این استعداد با سوالاتی که دارای ۶ تصویر هستند سنجیده می‌شود. شخصی که آزمون می‌دهد باید سریعا سه موردی را که با هم شباهت دارند را شناسایی و مشخص کند.
استفاده از موارد تصویری و نه کلامی ارزیابی این استعداد را مستقل از عواملی مانند فهرست واژگان شخصی می‌سنجد.

انجام تست اوکانر

مشاغل مناسب برای کسانی که استدلال استقرایی بالایی دارند

استدلال استقرایی اغلب به عنوان یک حس تشخیصی تعریف می‌شود. معمولا پزشکان در این تست نمره بالایی می‌گیرند. این استعداد به انتقاد، ارزیابی و تصمیم‌گیری کمک می‌کند. این توانایی‌ها خیلی خوب می‌تواند به یک منتقد تئاتر و یا یک مشاور ایده بدهند.

به طور کلی زمینه‌های تحقیقاتی که نیاز به ترسیم اطلاعات ناقص و رسیدن به یک نتیجه دقیق دارند، برای این افراد مناسب هستند.

غالبا این افراد از کارهایی لذت می‌برند که سرعت در آنها کلیدی است. کارهایی که باید افراد با استدلال استقرایی انجام دهند، باید تحت فشار زمان باشد. دقیقا مانند یک پزشک که در بخش اورژانس و شرایط بحرانی کار می‌کند. توانایی تشخیص سریع از دیگر ویژگی‌های این افراد است. که البته با افزایش دانش ارتقا میابد.

از شغل‌هایی که افرادی با استعداد استدلال استقرایی در آنها موفق خواهند بود، میتوان به مسئول خرید، اشاره کرد. این شغل خیلی خوب حس نیاز این افراد به نقد و تصمیم‌گیری را ارضا می‌کند.

درست است که این استعداد در زمینه‌های تشخیصی مانند پزشکی و روانشناسی می‌تواند بسیار مورد استفاده قرار بگیرد؛ اما حقیقتا این استعداد در هر زمینه‌ای می‌تواند خروجی مناسبی بدهد.

افرادی که در استعداد استدلال استقرایی نمره بالایی می‌گیرند، نباید مشاغل خود را از منظر شغل ببینند؛ بلکه باید از منظر مشکلات قابل حل به شغل خود نگاه کنند.

جانسون اوکانر

اگر استدلال استقرایی ضعیفی دارید…

موسسه استعدادیابی جانسون اوکانر می‌گوید: باید در نتیجه‌گیری آگاهانه، مراقب و روشمند رفتار کنید. شما هم قطعه می‌توانید مشکلات را حل کنید و تصمیم‌ بگیرید. اما لازم است که وقت بیشتری صرف کنید و اطلاعات بیشتری را نیز کسب کنید.
برای شما بهتر است که شغل‌هایی که نیاز به تصمیم‌گیری و سرعت عمل آنی دارند را انتخاب نکنید.

۳- ایده‌پردازی (Ideaphoria)

استعداد ایده‌پردازی_ آزمون جانسون اوکانر

سوزی از کار در بخش حسابداری ناامید بود. او به جای رسیدگی به کارهایش، دائما در حال صحبت با همکاران خود بود. اغلب صحبت‌هایش در مورد رستوران جدید مورد علاقه یا فیلمی بود که به تازگی دیده بود.

بعد از انجام تست استعدادیابی جانسون اوکانر، سوزی فهمید که یک ایده‌پرداز است. شغل فعلی او استفاده خیلی کمی از استعدادش می‌کرد. استعدادی که کارمندان بانک و حسابداران خیلی خیلی کم به آن احتیاج داشتند.

آیا من استعداد ایده‌پردازی دارم؟

کسانی در این آزمون نمره بالایی گرفتند که در فروش، تبلیغات، نوشتن و تدریس موفق بودند.
درصد بالایی از افرادی که اختراعی ثبت کرده‌اند یا مقاله‌ای منتشر کرده‌اند نیز ایده پردازی بالایی دارند.
در واقع اگر شما هم جز افرادی هستید که در جلسات طوفان ذهنی می‌توانید بسیار فعال باشید، ایده‌پرداز هستید.
افراد ایده‌پرداز دوست دارند بیشتر روی توسعه و یا پروژه‌های جدید کار کنند تا پروژه‌های قدیمی.

آزمون سنجش استعداد ایده‌پردازی

برای سنجش این استعداد، جانسون اوکانر آزمونی را طراحی کرد. در این آزمون تعداد کلماتی که به ذهن آزمون‌گر می‌رسد و توسط او نوشته می‌شود، شمارش می‌شوند. به این صورت که به املا و دستور زبان هیچ توجهی نمی‌شود. ولی کلمات تکراری تنها یک بار شمرده می‌شوند. در واقع تنها کمیت سنجیده می‌شود و نه کیفیت.
این آزمون به سادگی میزان جریان ایده‌ها را در رابطه با یک موضوع می‌سنجد.
این آزمون اندازه‌گیری می‌کند که فرد در مدت زمان معینی چقدر می‌تواند به نتیجه برسد.

مشاغل مناسب برای کسانی که استعداد ایده‌پردازی دارند

زمنیه‌هایی مثل نقاشی، آموزش، طراحی صنعتی، طراحی داخلی، معماری، روابط عمومی و ارتباطات مواردی هستند که افراد با استعداد ایده‌پردازی می‌توانند در آن بسیار موفق باشند.
در کل مشاغلی که در آنها به صحبت کردن با مردم، ایجاد مفاهیم یا فکر کردن به روش‌های جدید نیاز است، مناسب برای افراد ایده‌پرداز است.

ایده‌پردازی _ کتاب جانسون اوکانر

ایده‌پردازها باید فرصت ارائه و اعمال ایده‌های خود را در محل کار خود داشته باشند تا احساس رضایت شغلی کنند.
بدترین نوع شغل‌ها برای افراد ایده‌پرداز آنهایی است که نیاز به تکرار و تکرار مداوم یک عملیات دارند.

سفر به مکان‌ها ناآشنا، شروع سرگرمی‌های جدید یا آزمایش دستورالعمل‌های جدید آشپزی برای یک ایده پرداز لذت‌بخش خواهد بود. تغییرات روزمره این افراد را به خوبی تحریک می‌کند.

اگر ایده‌پردازی ضعیفی دارید…

در حقیقت کسب نمره پایین در آزمون ایده پردازی به معنای کمبود ایده نیست. بلکه یعنی جریان ایده‌ها کندتر به ذهن شما می‌رسد. و خب زمینه‌هایی نیز وجود دارند که جریان سریع ایده‌ها مطلوب نیست.
کسانی که در ایده‌پردازی ضعیف‌تر هستند، در مشاغلی مانند بانکداری و یا مدیریت احساس رضایت می‌کنند. دستگاه‌های اجرایی و کنترلی نیز برای شما بسیار مناسب خواهد بود.
در نقش‌های مدیریتی به افرادی نیاز است که یک ایده را به اتمام برساند نه فردی که از یک ایده به ایده دیگری بپرد.

۴- سرعت بالا درک بصری (Graphoria)

مدل جانسون اوکانر _ گرافوریا

نجمه امتحان خود را در بیست دقیقه تمام کرد. برای بار آخر هم سوالات را چک کرد . برگه را تحویل داد. وقتی داشت از کلاس بیرون می‌آمد هنوز بقیه در حال پاسخ دادن به سوالات بودند.
به نظر می‌رسید که همیشه او اولیل نفر است که امتحان خود را تمام می‌کند.

در عین حال همکلاسی‌اش هاله همه چیزهایی که در کلاس تدریس شده بود را می‌دانست، اما همیشه کندتر از نجمه عمل می‌کرد.
او معمولا برای تمام سوالات پاسخ‌های درستی در ذهن داشت اما همیشه احساس عجله می‌کرد. گویی وقت کافی برای خواندن همه چیز ندارد.
تفاوت این نجمه و هاله در چیست؟
پس از انجام تست استعدادیابی جانسون اوکانر معلوم شد که نجمه استعداد گرافوریا دارد.

آیا من استعداد گرافوریا دارم؟

اکثر ما استعداد را توانایی خارق‌العاده در یادگیری موسیقی یا درسی مثل ریاضی یا مواردی از این دست می‌دانیم.
کمتر کسی استعداد گرافوریا را می‌شناسد و یا اصلا می‌داند که این یک استعداد است. گرافوریا استعداد تندخوانی و درک سریع نوشته‌ها و یا اعداد و نمادها است.

کسانی که در این استعداد نمره بالایی می‌گیرند معمولا متوجه استعداد خود در زندگی نیستند. آنها فکر می‌کنند که همه مثل خودشان در خواندن و درک نوشته و اعداد سریع هستند.
اگر دقیق فکر می‌کنند به یاد می‌آورند که همیشه اولین کسانی بودند که آزمون‌های تستی را تمام می‌کردند و یا در مطب پزشکان فرم‌ها را پر می‌کردند.
به جز این موارد فعالیت‌هایی مثل خواندن کتاب، یا پر کردن جدول، یا مطالعه راهنما‌های امکان تاریخی برای افراد با استعداد گرافوریا بسیار بی دردسر است.

بنیاد استعدادیابی جانسون اوکانر این استعداد را با تست checking number می‌سنجد.

آزمون بررسی شماره (number checking)

جانسون اوکانر در ابتدا تست بررسی شماره را برای استخدام بخش حسابداری در جنرال الکتریک استفاده کرد.
بنابراین توانایی سنجیده شده توسط این آزمون مهارت حسابداری نامیده می‌شود.
این آزمون به این صورت است که دو ستون از اعداد ارائه می‌شود. بین هر دو جفت از اعداد که شبیه هم هستند، یک علامت قرار داده می‌شود. امتیازدهی در این آزمون بر اساس سرعت و دقت انجام می‌شود.

مشاغل مناسب برای کسانی که استعداد گرافوریا دارند

این استعداد در مشاغلی که از اعداد زیاد استفاده می‌شود، مانند بانکداری، حسابداری، امور مالی و اقتصاد و همچنین مشاغلی مانند پرستاری و پزشکی به کار می‌آید.
افراد با استعداد گرافوریا، در محیط های کاری‌ای شکوفا می‌شوند که نیاز به بررسی جزئیات مانند بررسی فرم‌ها دارد.

تقریبا گرافوریا به افراد در هر شغلی که باشند کمک خواهد کرد. چون در هر کاری فرم‌هایی برای پر کردن وجود دارد که سرعت عمل در آنها خیلی کمک‌کننده است.
اما گرافوریا در زمینه‌های کاری مثل بیمه، بانک، سرمایه‌گذاری، بورس و حسابداری خیلی کارآمد است.
یک خطای انسانی در این دسته از شغل‌ها می‌تواند، هزینه بسیار زیادی داشته باشد.
با آمدن وسایلی مانند اسکن بارکد، بسیاری از مشاغل که نیاز به توانایی خواندن سریع داشتند، جایگزین شده‌اند؛ اما دنیای امور مالی و تجارت هنوز فرصت‌های خیلی خوبی به این افراد ارائه می‌دهد.

اگر استعداد گرافوریا با استدلال استقرایی همراه شود، به افراد کمک می‌کند که سریعا بین سوابق مالی مشکوک ارتباط برقرار کنند.
در شکل زیر می‌بینید که استعداد گرافوریا به هر کدام از مشاغل چگونه کمک می‌کند:

تست استعدادیابی به شیوه جانسون اوکانر

اگر گرافوریا ضعیفی دارید…

کاغذبازی و پر کردن انواع فرم‌ها احتمالا برای شما خسته‌کننده است. حرفه‌هایی که در آنها نیاز به کار روخوانی مداوم باشد برای شما ناخوش‌آیند است. این که بتوانید هم جزوه بنویسید و هم دروس استاد را درک کنید برای شما کمی دشوارتر از دیگران است.
به طور کلی برای رضایت شغلی نباید سراغ کارهایی مثل حسابداری و بانکداری بروید. شما می‌توانید با تمرکز بر دیگر توانایی‌ها و استعدادهای خود شغل مناسب خود را پیدا کنید.

۵- استدلال تحلیلی (Analytical Reasoning)

استدلال تحلیلی _ تست استعدادیابی بنیاد اوکانر

پروژه‌ای بسیار بزرگ در حال بررس برای انجام بود. دو نفر از کارمندان معتقد بودند که نمی‌توانیم در این مدت زمان محدود همه این کارها را انجام دهیم. ماریا همیشه به این جور پروژه‌ها به دید یک معما یا مسئله قابل حل نگاه می‌کرد. به همین دلیل فورا برای تقسیم کار برنامه‌ریزی کرد و پیشنهاد خود را به هیئت رئیسه تقدیم کرد.
مدیر شرکت با دیدن عملکرد او، ماریا را به عنوان مسئول پروژه انتخاب کرد.

آیا من استعداد استدلال تحلیلی را دارم؟

طبق آنچه توسط موسسه استعدادیابی جانسون اوکانر اعلام شده است؛ کسانی که استعداد استدلال تحلیلی خوبی دارند، معمولا بدون دستورالعمل‌های گام به گام توانایی سازماندهی ایده‌ها و مفاهیم را در ذهن خود دارند.
آنها عاشق ایجاد راهکارهایی کارآمدتر برای انجام کارها هستند. آنها دوست دارند که از سیستم‌ها نقشه‌برداری کنند و برای اقتصادی‌تر کردن آنها برنامه بریزند. حل معماهای منطقی از دیگر علایق افراد با استعداد استدلال تحلیلی است.
این افراد نه تنها از یافتن راه حل احساس رضایت می‌کنند، بلکه چگونگی رسیدن به نتیجه نیز برایشان مهم است.

آزمون سنجش استعداد استدلال تحلیلی

سال‌ها پیش محقق ساموئل هورتون در تلاش بود که آزمون دیگری برای سنجش استعداد استدلال استقرا طراحی کند. به این ترتیب که به جای استفاده از تصاویر از کلمات در این آزمون استفاده شود.
آزمون نهایی به این ترتیب بود که تعدادی کلمه باید در یک نمودار منطقی مرتب می‌شدند. اما نتایج با نتایج آزمون قبلی‌ای که استقرا را می‌سنجید همبستگی نداشت. این نشان می‌داد که استعداد دیگری سنجیده شده است.
تست سنجش استعداد تحلیلی در واقع مانند یک معما یا بازی به نظر می‌رسد. برای افرادی که با سرعت و بدون مشکل کارت‌های کلمات را روی نمودار مرتب می‌کنند، نتیجه آزمون مثبت خواهد بود.

مشاغل مناسب برای کسانی که استعداد استدلال تحیلی دارند

استعداد استدلال تحلیلی در زمینه‌هایی که با منطق و سازماندهی درگیر هستند، بیشترین رضایت شغلی را ایجاد می‌کند. از بین مشاغل مختلف مهندسین، دانشمندان و ویراستاران در این آزمون موفق‌تر بودند. موضوع مشترک بین این افراد این است که همه نیاز به توانایی انتخاب و سازماندهی اطلاعات ورودی برای حل مسئله دارند.
پس از سال‌ها مطالعه بنیاد استعدادیابی جانسون اوکانر دریافته است که استعداد تحلیلی همچنین می‌تواند نقش مهمی در کار تکنسین‌های الکترونیک، حسابداران، مهندسین کامپیوتر، پزشکان و معلمان داشته باشد.
در واقع نمره استعداد استدلال تحلیلی در زمینه‌های ریاضیات، علوم طبیعی و اقتصاد بسیار تاثیرگذار است.

اگر استدلال تحلیلی ضعیفی دارید…

کسانی که در این زمینه خیلی با استعداد نیستند، به این معنی نیست که توانایی سازماندهی هیچ چیزی را ندارند. فقط شاید به زمان و تلاش بیشتری برای سازماندهی نیاز داشته باشند.
در کار و یا تحصیل این افراد باید پروژه خود را زودتر شروع کنند تا با محدودیت زمان مواجه نشوند. یا می‌توانند نوشته خود را برای کس دیگری بخوانند و با دیگران مشورت کنند.
اگر در استدلال تحیلی ضعیف هستید کافی است از دیگر استعدادهای خود بهره ببرید. شما می‌توانید با استدلال استقرا ارتباط بین عناصر مختلف را سریعا دریابید. یا با ایده پردازی با نوآوری و ایده‌های جدید پروژه‌های خود را به پیش ببرید. اینکه در کدام زمینه ضعیف هستید، هیچ اهمیتی ندارد. مهم این است که کدام استعداد در شما درخشان و پررنگ است.

۶- توانایی‌های عددی(The Numerical Aptitudes)

استعداد عددی _ تست استعدادیابی بنیاد اوکانر

آرسام همیشه دانش‌آموز خوبی بود. او قصد داشت پزشک شود. با اینکه نمرات خوبی در دروس زیست‌شناسی و شیمی آورده بود، از مواجهه دوباره با این دروس در دانشگاه وحشت داشت. همچنین به یاد داشت علی‌رغم نمرات خوبش در دروس زیست‌شناسی همیشه بودن در کلاس‌های محاسباتی برایش لذت‌بخش‌تر بوده است. او پس از انجام تست استعدادیابی جانسون اوکانر مطمئن شد که در توانایی‌های عددی استعداد دارد.
به همین دلیل تصمیم گرفت در رشته زیست شناسی محاسباتی در دانشکده پزشکی ادامه تحصیل دهد.

شماره تلفن، قیمت‌ها، شماره حساب، آدرس، شماره پرواز و ….
شاید حفظ کردن و به یاد آوردن تمامی این شماره‌ها برای هر کسی کار ساده‌ای نباشد. اما برای افرادی با استعداد عددی بدون زحمت امکان‌پذیر است. کسانی که استعداد عددی دارند به سه دسته تقسیم می‌شوند. در واقع استعداد عددی حاصل برآیند سه استعدادک زیر است:
۱٫ توانایی در دنباله‌های اعداد
۲٫ سهولت و سادگی کار با اعداد
۳٫ به یاد آوردن اعداد


کسانی که استعداد عددی دارند، لزوما در هر سه زمینه با استعداد نیستند. ترکیب نمرات حاصل از نتایج سه آزمون عددی، استعداد عددی هر کس را مشخص می‌کند.

استعدادک اول: توانایی در دنباله‌های اعداد

آزمون دنباله‌های عددی ‌

در این آزمون از آزمون‌دهنده‌ها خواسته می‌شود تا از اعداد موجود در دومینو استفاده کنند تا یک الگو عددی پیدا کنند. منظور از دومینو همان اعداد پشت سر هم چیده شده است.
در آزمون دنباله‌های عددی شما هفت عدد را مشاهده می‌کنید که طبق الگوی خاصی چیده شده‌اند. افراد تلاش می‌کنند حدس بزنند که عدد بعدی این دنباله چه چیزی بوده است.
اعداد زیر یک مثال از این آزمون است، آیا می‌توانید عدد بعدی را حدس بزنید؟

۶ ۵ ۷ ۴ ۸ ۳ ۹ __ ?*

مشاغل مناسب و ویژگی‌های استعداد در دنباله‌های عددی

توانایی دیدن معنی اعداد در زمینه‌هایی که نیاز به تجزیه و تحلیل و یا تفسیر اطلاعات عددی است، مفید می‌باشد.
کسی که با آمار کار می‌کند، یا در زمینه‌های تجزیه و تحلیل مالی، حسابداری، بودجه، تحقیقات بازار، برآورد هزینه، ریاضیات و اقتصاد کار می‌کند، به این توانایی نیاز دارد.
هر کس می‌تواند در هر یک از زمینه‌های بالا کار کند در حالی که نمی‌تواند اعداد را حفظ کند، یا محاسبات سریع انجام دهد. اعداد را برای حفظ کردن می‌توان نوشت و ماشین حساب همیشه در دسترس است.
به همین دلیل استعداد دنباله‌های عددی از دو مورد دیگر بااهمیت‌تر است.

انجام تست اوکانر

استعدادک دوم: سهولت و سادگی کار با اعداد

آزمون کار با اعداد

در آزمون کار با اعداد از افراد خواسته‌ می‌شود که شش کارت را با اعداد رویشان در جاهای مناسب در دو معادله قرار دهند. نمره این آزمون بر اساس سرعت و میزان درستی حل این دو معادله می‌باشد.

مشاغل مناسب و ویژگی‌های استعداد در دنباله‌های عددی

افرادی که در این آزمون نمره بالایی می‌گیرند امکان انجام سریع محاسبات دقیق را دارند. مشاغلی مانند حسابداری و بانکداری از این استعداد استفاده می‌کنند. این افراد در یک محیط پر از اعداد مختلف که شاید برای بعضی دیوانه‌کننده به نظر برسد، با آرامش کار می‌کنند.
علاوه بر این‌، این افراد از این استعداد در حساب و کتاب‌های روزمره نیز استفاده می‌کنند.

استعدادک سوم: به یاد آوردن اعداد

آزمون به یاد آوردن اعداد

این آزمون شامل هشت عدد شش رقمی است. این اعداد در چهار آزمایش جداگانه بر روی صفحه نمایش‌گر چشمک می‌زنند. بعد از هر آزمایش تعداد اعدادی که آزمون‌دهنده می‌تواند به یاد بیاورد نمره او را در این تست مشخص می‌کند.

مشاغل مناسب و ویژگی‌های استعداد در دنباله‌های عددی

کسانی که در این آزمون نمره بالایی کسب می‌کنند در واقع یک آهنربای اعداد هستند. آنها ممکن است اعداد را حتی وقتی قصدش را ندارند حفظ کنند.
در کل این یک توانایی بسیار مفید در روزمره است. اگر خیلی خوب می‌توانید آدرس و شماره تلفن حفظ کنید، نمره شما در این آزمون بالا خواهد بود.

کسانی که با اعداد کار می‌کنند مانند حسابداران، بانکداران و مهندسان در این استعداد معمولا نمره خوبی کسب می‌کنند. ما همچنین دریافتیم که خلبانان نمره بالایی می‌گیرند. این شغل شامل به خاطر سپردن چندین شماره برای سرعت هوا، فشار جوی، ارتفاع و… است. استعداد به خاطر سپردن اعداد کار را راحت‌تر می‌کند.

جمع بندی توانایی‌های عددی

بسته به بقیه استعدادهای شما، استعداد توانایی عددی ممکن است یک استعداد مرکزی برای شما باشد. و یا شاید هم نقش حمایتی در کار و فعالیت شما ایفا کند. اما به طور کلی افزایش توانمندی در اعداد می‌تواند به هر کس با هر شغلی در زمینه‌های مختلف انجام امور مالیاتی، پرداخت بودجه، تراز کردن دخل و خرج، برنامه ریزی‌های مالی و … کمک کند.

۶(-۱) ۵(+۲) ۷(-۳) ۴(+۴) ۸(-۵) ۳(+۶) ۹(-۷) =۲ :پاسخ سوال دنباله‌های عددی*

۷- استعداد شنیداری (Auditory Aptitudes)

استعداد شنیداری _ موسسه جانسون اوکانر

حافظه شنیداری همان چیزی است که افراد به سمت موسیقی سوق می‌دهد. وقتی می‌توانید به سادگی یک ریتم جدید را یاد بگیرید و به یاد بیاورید، موسیقی برایتان لذت‌بخش‌تر هم می‌شود.
تشخیص گام‌ها توانایی درک تفاوت بین نوت‌ها را اندازه‌گیری می‌کند. این توانایی برای کسانی که ساز می‌نوازند و مخصوصا سازهایی مثل ویولن، که نوازنده نمی‌تواند به کلیدها برای نواختن تکیه کند. این مهم است که نوازنده انگشت خود را دقیقا در جای مناسب قرار دهد.

انواع استعدادهای شنیداری

آزمایش‌های شنیداری برای اولین بار توسط کارل سیشر (Carl Seashore) در سال ۱۹۱۹ طراحی شد. سیشر معتقد بود که اگر حس و درک ریتم را در هر فرد مورد سنجش قرار دهیم، نمی‌توان نتیجه‌گیری کرد که آن شخص در موسیقی حرفی برای گفتن دارد؛ اما می‌توان گفت که فرد از درک ریتم بسیار خوبی برخوردار است.

جانسون اوکانر و سیشر احساس کردند که برای تعیین میزان پیشرفت موسیقی، ترکیبی از توانایی‌ها و استعداد‌های شنیداری مهم است. به همین دلیل بنیاد استعدادیابی جانسون اوکانر و و سیشر شروع به انجام آزمایش‌هایی برای سنجش توانایی‌هایی از جمله تونالیته، تشخیص گام و حافظه ریتم کردند. بنابراین استعداد‌های شنیداری به سه استعدادک تقسیم شد.

استعدادک اول: حافظه تونال

حافظه تونال، توانایی به یاد آوردن دنباله‌ای از تون‌ها، اغلب به عنوان قدرت موسیقی شناخته می‌شود. داشتن این استعداد برای کسانی که در حال یادگیری موسیقی هستند، نواختن آهنگ‌ها را ساده‌تر می‌کند.

کسانی که در این زمینه استعداد خوبی دارند، زمانی که ملودی یک آهنگ را می‌شنوند به سادگی آن را حفظ می‌کنند. به همین دلیل وقتی یک نت اشتباه پخش می‌شود، سریعا آن را تشخیص می‌دهند.
بدون این استعداد هر کسی می‌تواند از شنیدن موسیقی لذت ببرد، اما این افراد نمی‌توانند اشکالات آهنگ‌ها را احساس کنند. برای به خاطر سپردن موسیقی آنها باید آن را چند بار بشنوند و سخت تلاش کنند.

علاوه بر این استعداد حافظه تون می‌تواند به افراد در حفظ کلمات یک زبان جدید نیز کمک کند.

استعدادک دوم: تشخیص گام

تشخیص گام توانایی تمایز بین فرکانس‌های مختلف صدا را اندازه‌گیری می‌کند. افرادی که دارای این توانایی هستند، احتمال بیشتری دارد که متوجه اشتباهات در موسیقی شوند. این توانایی برای نه تنها برای یک نوازنده مهم است، بلکه برای کسی که سازهای موسیقی می‌سازد، یک معلم موسیقی، یا تنظیم کننده پیانو نیزمهم است.
کسانی که در این زمینه استعداد زیادی داشتند، اظهار داشتند که به تفاوتهای ظریف و جزئی در صدای افراد حساس‌تر هستند. همچنین این افراد می‌توانند بر اساس صدا روحیه یا احساسات افراد را تشخیص دهند.
علاوه بر زمینه‌های موسیقیایی، مکانیکی که می‌تواند با گوش دادن به صدای موتور ماشین مشکل آن را متوجه شود نیز، از استعداد تشخیص گام برخوردار است.

استعدادک سوم: حافظه ریتم

حافظه ریتم شبیه به حافظه تونال است، اما مربوط به توانایی یادگیری و به یاد آوردن ریتم یا ضربان است تا آهنگ‌ها. افرادی که استعداد خوبی در این زمینه دارند به ریتم‌ها پیچیده و سازهایی مثل توبا یا درام جذب می‌شوند.

حافظه ریتم خیلی فراتر از دنیای موسیقی روی عملکرد ما تاثیر می‌گذارد. کسانی که حافظه ریتم خوبی دارند، در رقص و فعالیت‌های بدنی ریتمیک موفق‌تر هستند. موارد جالب دیگر تاثیر این استعداد روی مهارت نوشتن شعر و یا حتی سخنرانی عمومی است. این افراد در سنخنرانی‌ها بیشتر موفق می‌شوند افراد را قانع کنند.
اما نوازندگان حرفه‌ای در هر سه مورد استعداد بالایی دارند.

اگر استعداد شنیداری خوبی دارید…

اگر در هر سه مورد تست شنیداری نمره بالایی کسب کنید، انتظار می‌رود که از شنیدن موسیقی لذت ببرید، آواز بخوانید، ساز خود را بنوازید و به نوعی با موسیقی و صدا درگیر شوید.

آزمون جانسون اوکانر

موسیقی در شما اشتیاق ایجاد می‌کند و به شما اعتماد به نفس می‌دهد. پس داشتن یک موقعیت کاری در حوزه موسیقی ممکن است به مراتب برای شما رضایت‌بخش‌تر از انجام کارهای دیگر باشد. در ضمن اگر این موقعیت برای شما فراهم نیست، می‌توانید موسیقی و نواختن را در سرگرمی‌های خود جای دهید و از این امتیاز بهره ببرید.

۸- سیلوگرام (Silograms)

سیلوگرام _ مدل جانسون اوکانر

آزمون سنجش سیلوگرام

انگیزه توسعه آزمون سیلوگرام به بعد از جنگ جهانی دوم باز می‌گردد. زمانی که می‌خواستند تشخیص دهند چه کسانی توانایی یادگیری زبان جدیدی را بیشتر از دیگران دارند. اولین نسخه این آزمون توسط کیم مارگولیس (Kim Margolis) ساخته شد. و سیلوگرام حروف کلمه مارگولیس به صورت برعکس است. آزمون‌های متعددی برای سنجش این استعداد به کار گرفته می‌شود. برای مثال در یکی از آزمون‌ها کلمات هم‌خانواده با صدای بلند خوانده می‌شوند و آزمون‌دهنده باید آنها را تشخیص دهد.

اگر استعداد سیلوگرام خوبی دارید….

اگر استعداد سیلوگرام را داشته باشید، خواهید دید که یادگیری کلمات یک زبان جدید و یا یک زبان تخصصی بار سنگینی بر شما ندارد. نمره بالا در سیلوگرام شما را ترغیب می‌کند که دنیای غنی زبان‌ها و فرهنگ‌های خارجی را کشف کنید.

این توانایی یادگیری کلمه همچنین می‌تواند به روش‌های دیگری به کار بیاید. اگر در سیلوگرام نمره بالایی بگیرید، به راحتی می‌توانید کلمات را به خاطر بیاورید. بنابراین، می‌توانید دیالوگ‌های یک نمایش‌نامه را به خوبی حفظ کنید و یا فارغ از موضوع، سخنرانی‌های خوبی را برگزار کنید.

بین نمره آزمون سیلوگرام و نمرات دروس انگلیسی و ریاضیات همبستگی قوی وجود داشته است. توانایی یادآوری کلمات جدید، به شما در خلاصه‌نویسی نیز کمک می‌کند.

مشاغل مناسب برای کسانی که استعداد سیلوگرام دارند

استعداد سیلوگرام در همه زمینه‌ها می‌تواند کمک‌کننده باشد. زمینه‌هایی مثل علوم اجتماعی، پزشکی، معماری و حقوق. یک مهندس برق یا مکانیک باید نام صدها ابزار و قطعات را یاد بگیرد.

” قصد دارم یک زبان جدید را یاد بگیرم.” زمانی که دیگران این جمله می‌شنوند، فکر می‌کنند که شما قطعا در آینده یک معلم خواهید شد. اما تمرکز بر روی یک زبان جدید می‌تواند در حرفه‌های ترجمه، زبانشناسی، دیپلماسی، تجارت یا حقوق بین‌المللی کارآمد باشد.
دو زبانه بودن می‌تواند شما را به یک راهنمای تور، نویسنده، یا خبرنگار خارجی تبدیل کند. سیلوگرام به شما کمک می‌کند که با یادگیری زبانی جدید به سمت غنی‌سازی شخصی، دوستان و تجربیات جدید سوق دهد.

۹- حافظه طراحی و مشاهده (Memory for Design & Observation)

استعداد حافظه طراحی و مشاهده همانند استعداد شنیداری و توانایی‌های عددی حاصل دو استعدادک زیر است:

استعدادک اول: استعداد حافظه طراحی

آزمون حافظه برای طراحی برای اولین بار در سال ۱۹۳۷ توسط بنیاد استعدادیابی جانسون اوکانر و بر اساس تلاش قبلی کلارک هال (Clark Hull) از دانشگاه ییل (yale) ساخته شد.
طبق آنچه موسسه در کتاب استعدادیابی جانسون اوکانر آورده است؛ این آزمون به این صورت می‌باشد که آزمون‌دهنده‌ها نقشه‌های خط را روی صفحه می‌بینند. از آنها خواسته می‌شود که با اتصال نقاطی که نشان‌دهنده نقاط انتهایی خطوط هستند، تصاویر را روی کاغذ تولید کنند.
نقشه‌ها به تدریج پیچیده‌تر و انتزاعی‌تر می‌شوند. به این صورت افراد با تلاش و سختی بیشتری نقشه‌ها را به یاد می‌آورند.

در شکل زیر نمونه‌ای از آزمون حافظه طراحی را مشاهده می‌کنید:

آزمون جانسون اوکانر

مشاغل و فعالیت‌های مناسب برای کسانی که استعداد حافظه طراحی دارند

معماران، مهندسین طراحی، دانشمندان فیزیک و پزشکان در این استعداد امتیاز بالایی کسب کردند. بعلاوه افرادی که در دانشگاه در رشته‌هایی مثل مهندسی، ریاضیات، معماری و علوم رایانه تحصیل کرده‌اند، نمره بالایی در این آزمون می‌گیرند. استعداد حافظه طراحی فعالیت‌هایی مثل مجسمه‌سازی و یا طراحی گرافیک را نیز لذت‌بخش‌تر می‌کند.

نمره بالا در این آزمون ارتباط مستقیمی با استعداد تجسم ساختاری دارد. بنابراین بسیاری از فعالیت‌هایی که از توانایی سه بعدی استفاده می‌کنند با داشتن استعداد حافظه طراحی ساده‌تر می‌شود.برای مثال نقشه‌خوانی‌های معماری یا تفسیر اشعه ایکس از جمله این فعالیت‌ها هستند.

در تصویر زیر می‌توانید عملکرد افراد با استعداد حافظه طراحی را در برخی از مشاغل با یکدیگر مقایسه کنید:

انجام تست اوکانر

آزمون سنجش استعداد حافظه برای طراحی توانایی جذب سریع و تولید نمودارهای انتزاعی را می‌سنجد. به همین دلیل افرادی که در این آزمون نمره بالایی کسب می‌کنند احتمالا در به خاطر سپردن نمودارها، نمودارهای شماتیک الکترونیکی، نمودارهای مولکولی و سایر طرح‌ها و الگوها دارای مزیت هستند.

برخی از این افراد می‌توانند سبک‌های نقاشان را در تاریخ هنر از یکدیگر به سادگی تمیز دهند. این توانایی برای کسانی که در رشته‌های هنری فعالیت دارند می‌تواند بسیار مفید باشد.

آزمون استعدادیابی اوکانر

همه کسانی که حافظه طراحی دارند هم هنری نیستند. اما حضور این استعداد می‌تواند باعث سوق افراد به زمینه‌های هنرهای زیبا، طراحی، مد، تاریخ هنر یا سایر زمینه‌های تجسمی شود.

استعدادک دوم: استعداد مشاهده

جانسون اوکانر نسخه اولیه آزمون مشاهده را برای ارزیابی بازرسانی که کارشان اندازه‌گیری بود، طراحی کرد. بازرسان جدید تنها در صورتی استخدام می‌شدند که نمره بالایی در این آزمون استعدادیابی جانسون اوکانر کسب کنند. و البته که این آزمون پیش‌بینی کننده خوبی برای موفقیت در این شغل بود.

آزمون سنجش استعداد مشاهده به این صورت است که یک سینی به آزمون‌دهنده نشان داده می‌شود. در این سینی اشیا به صورت خاصی چیده شده‌اند. از افراد خواسته می‌شود که پس از اینکه سینی را به شکل جدید چیدند، تغییرات موقعیت‌ها و جهت‌گیری‌های اشیا را شناسایی کنند. البته در حال حاضر این آزمون به صورت گرافیکی از طریق رایانه انجام می‌شود.

مشاغل و فعالیت‌های مناسب برای کسانی که استعداد مشاهده دارند

استعداد مشاهده _ انجام تست اوکانر

مشاهده و توجه و به خاطر سپردن جزئیات بصری کوچک برای بازرسان، کارآگاهان، ارزیابی‌کنندگان، فروشندگان عتیقه و هر کس دیگری که وظیفه نظارت و یا ارزیابی کیفیت را بر عهده دارد مفید است.
در این آزمون پزشکان و متخصصان پزشکی نمره بالایی کسب می‌کنند.

اگر استعداد حافظه طراحی و مشاهده دارید…

نمره بالا در استعداد حافظه طراحی و مشاهده در فعالیت‌هایی مثل نقاشی، عکاسی و تصویرگری بسیار اهمیت دارد. افراد با استعداد در این دو زمینه می‌توانند در زمینه‌های گرافیک، توسعه وب و تصویرسازی موفق باشند.
برنامه‌ریزی در شهر و برنامه‌ریزی منطقه‌ای، سیستم‌های اطلاعاتی جغرافیایی و بسیاری زمینه‌‎های دیگر وجود دارند که با داشتن این استعداد می‌توان در آنها موفق بود.
اگر فکر می‌کنید در این استعداد نمره بالایی می‌گیرید، کافیست دید خود را باز نگه دارید، فرصت‌های بی‌پایانی وجود دارند.

۱۰- استعداد تشخیص و ادراک رنگ (Color Discrimination & Color Perception)

استعداد تشخیص رنگ _ موسسه جانسون اوکانر

آزمون استعداد تشخیص و ادراک رنگ

تست رنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد تا میزان دقیق دیدن رنگ را در افراد ارزیابی کند. آزمون به این صورت است که آزمون‌دهنده باید مهره‌ها را ترتیب رنگ مرتب کند. سختی این کار در این است که هر مهره اختلاف خیلی کمی با سایر مهره‌ها دارد. در این آزمون چیزی که اهمیت دارد دقت است و نه سرعت.
آزمون دیگری هم وجود دارد که افرادی را که در دیدن رنگ قرمز دچار مشکل هستند را شناسایی می‌کند. این همان آزمونی است که در فرایند غربالگری برای خلبانی استفاده می‌شود.

مشاغل و فعالیت‌های مناسب برای کسانی که استعداد تشخیص و ادراک رنگ دارند

کمتر شغلی وجود دارد که تشخیص و تمایز رنگ در آنها اهمیت داشته باشد. اما اگر بخواهید خلبان یا کاپیتان دریایی شوید باید بتوانید رنگ‌ها را خوب شناسایی کنید.

تمیز رنگ توانایی مشاهده تفاوت بین رنگ‌های بسیار مشابه است. این توانایی برای نقاشان و به طور کلی هنرمندانی که در زمینه‌های گرافیک، تزئینات داخلی و ساخت جواهرات فعالیت دارند، بسیار مهم است.
استعداد تشخیص رنگ‌ها می‌تواند یک دارایی برای کسانی که با آرایش و رنگ کردن مو سر و کار دارند، به حساب بیاید. بعلاوه این موارد استعداد در تشخیص تفاوت‌های جزئی رنگ‌ها می‌تواند در یک آزمایشگاه علمی برای شناسایی مواد شیمیایی مختلف کمک‌کننده باشد. این استعداد در زمینه‌های نساجی، چاپ، تولید فیلم و… نیز کارآمد است.

۱۱- طراحی بصری (Visual Designs)

هنر چیست؟ چه کسی می‌تواند بگوید؟ آیا می‌توان هنر را اندازه‌گیری کرد؟
هر کسی در مورد هنر نظر خودش را دارد. برای یک نفر نقاشی امپرسیونیستی به راحتی قابل تشخیص است و حس هنری او را بیدار می‌کند. برای شخص دیگری یک بوم خالی با یک خط قرمز عبور کرده از وسط آن، حس هنری دارد. برای شخص سوم اصلا مجسمه‌سازی هنر محسوب می‌شود.

با اینکه تا به حال حافظه برای طراحی و مشاهده و تشخیص رنگ‌ها آزمون‌هایی طراحی شده که می‌تواند این استعدادها را ارزیابی کند؛ اما هیچ معیاری برای سنجش استعداد عمومی هنری یافت نشده است.

آزمون سنجش استعداد طراحی بصری

نزدیک‌ترین چیزی که می‌تواند استعداد هنری را مورد ارزیابی قرار دهد، دو تست visual designs 1&2 است. مقیاس‌های این آزمون ترجیحات ذاتی هر کس را در دو زمینه اندازه‌گیری می‌کند.

آزمون visual designs 1 به این صورت که دو نقاشی بسیار ساده و یکی بسیار پیچیده به آزمون‌دهنده نشان داده می‌شود و او باید یک مورد را انتخاب کند.

در آزمون visual designs 2 انتخاب بین ترتیب آرایش خطوط به صورت منظم و یک الگوی نامنظم است. این مفهوم ممکن است در دو نقاشی پیاده شده باشد و نظر افراد در مورد آنها سنجیده شود.

به طور کلی نظر اکثر هنرمندان در این دو آزمون مشابه است. به همین دلیل به نظر می‌رسد این ترجیحات به صورت فطری در افراد هنرمند یکسان باشد.

اگر نمره افراد در هر دو آزمون بالا باشد یعنی می‌توانند در زمینه‌های هنری تجاری و یا غیرتجاری موفق باشند. احتمالا نظر مشتریان آنها با آنها یکسان خواهد بود و موفق می‌شوند.
اما اگر نمره کسی در این دو آزمون پایین باشد به این معنا نیست که این فرد در زمینه هنر موفق نخواهد بود. بلکه او سبک خاص خودش را در هنر دارد. به هر حال نمی‌توان گفت چه چیز هنری است یا نیست.

۱۲- مهارت کار با دست و ابزار (The Dexterity Aptitudes)

مهارت کار با انگشتان یا دست از اولین مواردی بود که جانسون اوکانر روی آنها کار کرد. هنگامی که او به عنوان مهندس جنرال الکتریک کار می‌کرد برای شناسایی کارگرانی که در مونتاژ کنتورهای الکتریکی بهتر عمل می‌کنند، این آزمون را طراحی کرد.
این آزمون دقت و سرعت در کار در خط مونتاژ را به خوبی بررسی می‌کرد. و البته کشف شد که افرادی که در کار با انگشتان قوی هستند، لزوما با ابزارهای دقیق و ریز هم به خوبی کار نمی‌کنند. پس این دو استعداد از یکدیگر متمایز شدند.

آزمون سنجش مهارت کار با دست و ابزار

آزمون مهارت کار با دست به این صورت است که تخته‌ای که روی آن از سوراخ‌هایی پر شده است به آزمون‌دهنده داده می‌شود. او باید سعی کند هر سوراخ را با ۳ پین با سرعت هر چه بیشتر پر کند. هر چه سوراخ‌های بیشتری دقیقا با سه پین در زمان کمتری پر شوند، نمره فرد در این آزمون بالاتر می‌رود.

مهارت کار با دست _ تست استعدادیابی به شیوه جانسون اوکانر

آزمون مهارت کار با ابزار هم به این صورت است که روی یک تخته را با صد پین در صد سوراخ پر می‌کنند. با استفاده از موچین آزمون‌دهنده باید پین‌ها را در سوراخ‌های خالی طرف دیگر تخته قرار دهند. در این آزمون هم به سرعت و دقت نمره داده می‌شود.

مشاغل مناسب برای کسانی که مهارت کار با دست و ابزار دارند

نمره بالا در این مهارت در کار با اشیا کوچک و با نوک انگشتان اهمیت دارد. این استعداد می‌تواند در کیفیت فعالیت‌هایی مثل موسیقی، باغبانی، طب سوزنی، بافندگی، مدل‌سازی و حتی پخت و پز تاثیرگذار باشد.
علاوه بر این موارد افراد با استعداد کار با انگشتان و ابزار در مشاغل زیر می‌توانند موفق باشند:
جراحی، ترمیم هنری و عتیقه، دندان‎‌پزشکی، آرایش، تزریق، خیاطی، تعمیر ساعت، طراحی گل و جواهرات و… .

۱۳- استعداد آینده‌نگری (Foresight)

استعداد آینده‌نگری _ آزمون جانسون اوکانر

تصور کنید که نقشه‌ای از ایران دارید. این نقشه پر از بزرگراه‌ها و مسیر‌های مختلف و پر پیچ و خم است. هر کدام از این راه‌ها به به یک مقصد منتهی می‌شوند. اگر ندانید کجا می‌خواهید بروید، مقصدهای زیادی وجود خواهند داشت. اما اگر مقصد شما چابهار باشد، می‌توانید بر راه‌هایی که شما را به این مقصد می‌رساند تمرکز کنید.
اگر استعداد آینده‌نگری و پیش بینی داشته باشید، حتما امکانات زیادی را برای رسیدن به هدف خواهید دید. اما گاهی اوقات نیز وجود گزینه‌های زیاد انتخاب مسیر را دشوارتر می‌کند. داشتن اهداف بلندمدت برای جلوگیری از این مسئله کمک‌کننده است.

برای مثال سیاستمداری را تصور کنید که قصد دارد وضعیت بهداشت جامعه را بهبود بخشد. برای رسیدن به این هدف کلان مسیر مشخصی وجود ندارد. تنها چیزی که مهم است و او را به هدف نزدیک می‌کند، جهت‌گیری‌های فعلی اوست. اگر در این مسیر حس کند که کارهایش او را به هدف نهایی نزدیک می‌کند، احساس اشتیاق و رضایت بیشتری می‌کند.

هر کس بدون اهداف بلند مدت احساس اضطراب و سردرگمی می‌کند. و البته بعد از رسیدن به اهداف بلند مدت باید زمانی را برای تعیین مسیر بعدی مشخص کرد. افرادی که بعد از رسیدن به یک هدف فورا به این فکر می‌کنند که “خب هدف بعدی چیست؟” استعداد آینده‌نگری دارند.

چشم انداز باعث می‌شود در مسیر ناامید نشوید. و این حس که امروز را با چه هدفی گذراندم در شما ایجاد نشود.

هر کس باید وقت خود را صرف فکر کردن در مورد آنچه که برایش مهم است بکند. شدیدترین علایق خود را بیابید. از این طریق می‌توانید حس بینش شخصی یا اهداف بلند مدت خود را بیدار کنید.

افرادی که استعداد آینده‌نگری دارند، همیشه هدفی برتر وجود دارد که دنبالش می‌کنند. به همین دلیل است که حتی اگر استعدادهای دیگرشان از بقیه افراد کمتر باشد، باز هم به موفقیت و دستاوردهایی عالی می‌رسند.

وقتی دیدگاه خود را توسعه می‌دهید می‌توانید کاری را پیدا کنید که با اهداف شما کاملا هماهنگ باشد. حتی حرکات کوچک در جهت درست می‌تواند منجر به رضایت شود. اما نکته مهم این است که حرکات و اهداف هر کس باید خلاف دیگر استعدادهای او نباشد و معمولا هم نیست.

اگر استعداد آینده‌نگری ندارید…

ممکن است به جای اینکه سعی کنید چشم‌انداز خود را در مورد سال‌های آینده تنظیم کنید‌، ترجیح دهید در اینجا و در حال حاضر کار کنید. به جای گفتن این ممکن است، شما از این است استفاده بیشتری می‌کنید. برای رسیدن به اهداف بلند مدت شما می‌توانید آنها را به اهداف کوتاه مدت بشکنید. رسیدن به هر یک اهداف کوتاه‌مدت می‌تواند باعث ایجاد انگیزه در شما شود. همچنین سنجش پیشرفت را آسان‌تر می‌کند. یکی دیگر از فواید این کار این است که در راه رسیدن به هدف اصلی خود، ممکن است مسیرهایی جدید را مشاهده کنید، که در صورت سکون با آنها برخورد نمی‌کردید.

۱۴- استعداد ترکیب کلمات (Word Association)

استعداد ترکیب کلمات _ مدل جانسون اوکانر

در اوایل که آزمایشگاه استعدادیاب جانسون اوکانر شروع به کار کرده بود، هر چه او افراد بیشتری را مورد سنجش قرار می‌داد، به شباهتی بیشتر بین پاسخ‌ها پی می‌برد. الگویی جالب پدید آمده بود که نشان می‌داد اکثر متقاضیان تمایل داشتند که یک نوع پاسخ را با کلمات خاصی بدهد.

 • تعداد کسانی که یک پاسخ را به شیوه‌ دیگری می‌دادند بسیار محدود بود و آنها را گروه objective (واقع‌گرایان) نامیدند. این افراد محدود را بیشتر فروشندگان و کسانی که در حوزه‌های مدیریتی فعالیت داشتند تشکیل می‌دادند.
 • گروه اول را که همان مهندسین و دیگر مشاغل تخصصی بودند، گروه subjective (خصوصی و درونی) نامیدند.

موسسه استعدادیابی جانسون اوکانر آزمون کلمات را ابداع کرد. بنیاد در این آزمون به دنبال کشف این موضوع است که چرا به برخی از پرسش‌ها پاسخ مشخصی داده می‌شود. این آزمایش نشانگر رویکردی است که یک فرد به طور طبیعی به کارهای خود خواهد گرفت. در گروه subjective دستاوردهایی شکوفا می‌شوند که نتیجه دانش و تخصص فردی باشد. برای مثال یک گروه نوازنده را تصور کنید. هر یک از نوازنده‌ها سعی می‌کند کار خودش را درست انجام دهد تا موسیقی زیبایی پدید آید. هدف رهبر ارکستر هم همین است، اما روش و طرز فکر و کار هر کدام کاملا متفاوت است.

استعداد ترکیب کلمات _ مدل جانسون اوکانر

اگر در آزمون ترکیب کلمات در دسته objective قرار گرفتید…

 • یکی از کارهایی که حتما در آن می‌توانید موفق باشید کار گروهی و همکاری است. این رویکرد نشان می‌دهد که شما به دنبال فرصت‌هایی برای همکاری با دیگران و از طریق دیگران هستید.
 • دومین زمینه مورد علاقه شما، تنوع است. افراد گروه objective کسانی هستند که شغل‌هایی را انتخاب می‌کنند که در آنها کارهای متفاوتی انجام می‌شود. تمرکز بیش از حد بر یک موضوع در طول یک حرفه برای این افراد تحقق‌پذیر نیست. این مسئله در مدیریت هم مشهود است که افراد به یک موضوع از جنبه‌های متعددی نگاه می‌کنند و رویکرد کلی‌تری دارند.

objectiveها اگر بخواهند در زمینه‌های مدیریتی فعالیت کنند، تنوع در واژه‌ها و دایره لغات نیز به آنها کمک می‌کند. که البته این استعداد را دارند. مدیران نیازمند وقت‌گذرانی و درگیر شدن با کار تیمی و هدایت دیگران هستند. کلمات مناسب در همه این زمینه‌ها بسیار حائز اهمیت است.

با تمام اینها اگر شما یک objective هستید، باید بدانید که همه سمت‌های مدیریتی، نیازمند تحصیل و تجربه در یک زمینه خاص هستند. اگر هدف شما برنامه‌ریزی و مدیریت است، مجبور هستید که از کارهای غیر مدیریتی شروع کنید.

اگر در آزمون ترکیب کلمات در دسته subjective قرار گرفتید…

افراد گروه subjective بسته به تلاششان برای موفقیت می‌توانند در نقش یک متخصص شکوفا شوند. اگر شما هم از این دسته هستید، بهتر است موقعیتی را پیدا کنید که در آن می‌توانید به عنوان مربی یا مشاور با دیگران فعالیت کنید.

جمع‌بندی

در جدول زیر می‌توانید تمامی استعدادها را در مجموع مشاهده کنید. بعلاوه نمونه‌ای از فعالیت‌های مناسب برای افراد دارای هر استعداد به صورت مختصر آورده شده است.
اما لازم به ذکر است که هر شخصی با داشتن چندین مورد از ۱۴ استعداد معرفی شده، می‌تواند زمینه‌های متعددی برای فعالیت پیدا کند. در این جدول تنها به ذکر نمونه‌هایی برای هر مورد بسنده شده است.

ردیفاستعدادزمینه و فعالیت متناسب
۱تجسم سازهطراحی و ساخت و مهندسی
۲استدلال استقرایینقد و بررسی مثل پزشکی و روانشناسی
۳ایده‌پردازیمعلمی، تبلیغات
۴سرعت بالای درک بصریحسابداری
۵استدلال تحلیلیویراستاری، مهندسی و برنامه‌نویسی
۶توانایی‌های عددیتجزیه تحلیل مالی و حسابداری
۷استعداد شنیداریموسیقی و آواز
۸سیلوگرامزبان، ریاضی و سخنرانی
۹حافظه طراحی و مشاهدهمعماری و بازرسی
۱۰استعداد تشخیص و ادراک رنگنقاشی، گرافیک و نساجی
۱۱طراحی بصریخلاقیت در تمام زمینه‌های هنری
۱۲مهارت کار با دست و ابزارتمامی کارهای ظریف و مستلزم دقت مثل جراحی
۱۳استعداد آینده‌نگریبرنامه‌ریزی و رسیدن به اهداف
۱۴استعداد ترکیب کلماتحوزه‌های مدیریت و مهندسی

همان‌طور که دیدید بنیاد استعدادیابی جانسون اوکانر تا به حال ۱۴ نوع استعداد را به دنیا معرفی کرده است. برای تشخیص هر کدام از آنها نیز تست‌ها و آزمون‌هایی را نیز طراحی کرده است.
ممکن است شما هم تنها با خواندن این مطلب و حتی بدون آزمون یک یا چند استعداد خود را کشف کرده باشید.
اینجا تازه ابتدای راه است!
باید بگویم کشف استعدادهای درونی آن هم به درستی، اتفاقی است که برای هر کسی در زمان مناسب اتفاق نمی‌افتد. اما بعد از کشف استعداد چه باید کرد؟
هر کس اگر در مسیر استعدادهای خود قدم بردارد، با یک مسیر میانبر و کم‌هزینه‌تر نسبت به دیگران، به موفقیت می‌رسد. پس قدم بعدی حرکت است. پرورش و بهره بردن از استعدادهای درونی ، که هدایای ناپیدای خدا هستند، بهترین راهکار افراد موفق است.

آزمون‌های دیگری هم هستند که می‌توانید از آنها برای کشف استعدادهای خود استفاده کنید. هر یک از این مدل‌ها انسان و استعدادهایش را از جنبه‌ای متفاوت بررسی کرده‌اند. مطالعه مطالب زیر را نیز به شما پیشنهاد می‌کنم:

7 دیدگاه برای “استعدادیابی جانسون اوکانر |معرفی ۱۲+۲ استعداد

 1. علی گفته:

  سپاس واقعا مفید بود . منابع بسیار محدودی در کشور ما راجع به این مسئله ی فوق العاده مهم وجود داره.همچنین هیچکس به طور درست بهش توجه نمیکنه. این مطلب برای شروع تحقیق بر خود بسیار مفید بود . باز هم سپاسگزارم…

 2. ریحانه رامشگر گفته:

  سلام ممنون واقعا مطلب مفیدی بود فقط امکان دسترسی به کتاب Understanding Your Aptitudes وجود نداشت.

 3. اشتراک‌ها: مهارت های فریلنسینگ - همه آنچه که باید در مورد فریلنسر شدن بدانید

 4. سحر گفته:

  درود
  من به کار های عملی علاقه دارم و دوست دارن شغلی باشه که فیزیکی باشه اما نمیدونم شغل مناسب من چی هست ایا استدالی براش هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *