واقعیت هایی در مورد رشته امنیت پرواز

شغل امنیت پرواز

در ابتدای ورود به هواپیما معمولا شخصی درکنار مهماندار حضور دارد که به مسافران خوش آمد می‌گوید. این شخص از پرسنل امنیت پرواز می‌باشد. بسته به نوع هواپیما معمولا سه تا ۵ نفر بعنوان امنیت پرواز در پروازها حضور دارند. این افراد معمولا با خود اسلحه حمل میکنند و دو نفر از آنها در ردیف‌های نزدیک به کابین خلبان حضور دارند تا از ورودهای غیر مجاز به کابین خلبان جلوگیری کنند. یکی از پرسنل امنیت پرواز نیز معمولا به صورت ناشناس در بین مسافران می‌نشیند تا در صورت وجود موارد مشکوک بتواند عکس العمل مناسب از خود نشان دهد. در ادامه این متن در مورد شغل امنیت پرواز و مسائل زیر در رشته امنیت پرواز توضیحاتی خواهیم داد:

 • چگونه یکی از پرسنل امنیت پرواز باشیم؟
 • آیا رشته تحصیلی بنام امنیت پرواز داریم ؟
 • فیزیک بدنی و اهمیت آن در رشته امنیت پرواز .
 • وظایف پرسنل امنیت پرواز چه هستند؟
 • مهارت‌های مورد نیاز در شغل امنیت پرواز
 • درامد شغل امنیت پرواز چقدر است؟

شغل امنیت پرواز

چگونه یکی از پرسنل امنیت پرواز باشیم؟

مسئولیت اجرای امور مربوط به امنیت پرواز در دست ارگان‌های نظامی مانند سپاه و ارتش می‌باشد. بنابراین پرسنل این رشته در ایران معمولا از پرسنل ارگان‌های نظامی مانند سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی انتخاب می‌شوند. هرچند تعدادی از پرسنل امنیت پرواز نیز هستند که نظامی (فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های نظامی) نبوده و اکنون در حال فعالیت در این رشته می‌باشند. در ادامه در مورد نحوه تحصیل در رشته‌های مربوط به این شغل صحبت خواهیم کرد.

رشته امنیت پرواز

آیا رشته تحصیلی بنام امنیت پرواز داریم ؟

رشته تحصیلی مربوط به این شغل چندان شناخته شده نیست و بندرت در دفترچه‌های انخاب رشته کنکور مشاهده می‌شود.هرچند با اندکی جست و جو درگوگل، یک دانشگاه علمی کاربردی به نام دانشگاه فارابی (وابسته به ارتش) را پیدا میکنید که رشته‌های زیر در آن ارائه میگردد:

داشتن مدرک تحصیلی مرتبط با حوزه‌های حفاظت اطلاعات و یا گرایش‌های مربوط به حفاظت اطلاعات در دانشگاههای نظامی، شانس پذیرفته شدن شما در این شغل را افزایش می‌دهد. هرچند فاکتورهای دیگری نیز وجود دارد که در پذیرفته شدن در این شغل موثر است. نظیر فیزیک بدنی و تناسب اندام.

فیزیک بدنی و اهمیت آن در رشته امنیت پرواز :

در وهله اول به وضوح مشخص است که پرسنل امنیت پرواز نیز مانند خلبانان و مهمانداران در پرواز‌ها حضور دارند. بنابراین یکی از شرایط ورود به رشته امنیت پرواز این است که تستهای پزشکی مشابه خلبانان و مهمانداران را جهت اخذ مجوز پرواز گذرانده و از لحاظ پزشکی مورد خاصی نداشته باشید.

همچنین در در ادامه خواهیم گفت که یکی از وظایف پرسنل امنیت پرواز جلوگیری از هواپیما ربایی می‌باشد. بنابراین آمادگی جسمانی برای اقدامات سریع و چابک و عملیاتی که هدف آن مبارزه با سارقان می‌باشد، یک امتیاز بحساب می‌آید. بنابراین یک فرد ورزشکار و حتی شخصی که بر فنون دفاع شخصی و یا در رشته‌های رزمی تجربه داشته باشد، گزینه خوبی برای پذیرفته شدن در این رشته می‌باشد .

درامد امنیت پرواز

وظایف پرسنل امنیت پرواز چه هستند؟

مهمترین وظیفه پرسنل امنیت پرواز برقراری آرامش و امنیت در پرواز می‌باشد. بنابراین در راستای برقراری امنیت و آرامش پرواز موارد زیر بعنوان وظایف پرسنل امنیت پرواز تعیین میگردد:

تشخیص کالای ممنوعه:

این کالاها در بار و کیف مسافران توسط دستگاه‌های تشخیص دهنده نظیر x-ray مشخص میگردد. برای مثال حمل سلاح گرم (کلت و اسلحه کمری) و سلاح سرد(چاقو و …) و انواع اسپری توسط مسافران ممنوع می‌باشد وکلیه مسافران قبل از ورود به هواپیما مورد بازبینی پرسنل امنیت پرواز (تیم زمینی) قرار میگیرند .

کمک به کنترل اوضاع بحرانی در پرواز نظیر ربایش یا Hijack کردن پرواز:

در صورتی که یکی از مسافران سوء قصدی داشته باشد و بخواهد هواپیما را برباید (اصطلاحا Hijack کند) یکی از مواردی که از این عمل جلوگیری می‌کند پرسنل امنیت پرواز هستند.

بازرسی کردن مسافران مشکوک :

مستی ، فحاشی ، سرو صدای بیجا و مخل آرامش پرواز از مواردی است که گاها در پرواز‌ها مشاهده میشود. به اینگونه مسافران Unruly Passengers یا مسافران بی نظم میگویند. مسافرانی که قوانین را رعایت نکنند و در آرامش و امنیت پرواز خلل ایجاد کنند با برخورد امنیت پرواز مواجه خواهند شد.

شرایط ورود به رشته امنیت پرواز

مهارت‌های مورد نیاز در شغل امنیت پرواز:

آمار‌ها نشان می‌دهد که در اکثر پروازها مورد خاصی از لحاظ امنیتی وجود ندارد. این یعنی اینکه پرسنل امنیت پرواز به ندرت درگیر مسائل امنیتی نظیرهواپیما ربایی و یا مسافران مخل امنیت می‌شوند. اما این دلیل بر این نیست که مهارت‌های مورد نیاز این شغل را نادیده بگیریم. این پرسنل باید مهارت‌های ارتباطی خوبی داشته باشند. برای مثال نحوه ارتباط با مسافری که مست یا تحت تاثیر مواد مخدر می‌باشد یک مهارت مهم بشمار میرود. یا در هنگام مشاهده یک مورد مشکوک باید به نحوی با آن مسافر مشکوک ارتباط برقرار کرد که در صورت بی تقصیر بودن ، آن مسافر مورد بی احترامی قرار نگیرد و شان اجتماعی اش حفظ گردد. در زیر برخی از مهارت‌های مورد نیاز این شغل ذکر شده است:

 • مهارت ارتباطی- ارتباط کلامی
 • مهارت کار تیمی
 • توانایی کار در شرایط تحت فشار و بحرانی
 • مهارت تصمیم گیری
درامد شغل امنیت پروازدرامد شغل امنیت پرواز چقدر است؟

آنچه که در مطلب مربوط به حقوق خلبانی ذکر شد ، حقوق شغل امنیت پرواز نیز تا حد زیادی بستگی به ساعت پرواز این پرسنل دارد. از آنجا که آموزشهای مربوط به این رشته آنچنان هزینه بالایی ندارد، انتظار زیادی هم از حقوق درنظر گرفته شده برای این رشته نباید داشت. همانند اکثر مشاغل کارمندی جامعه ، برای این شغل نیز یک حقوق پایه درنظر گرفته شده است که در سال ۱۳۹۹ برابر ۲ملیون و پانصد هزارتومان در ماه بوده و با افزایش تجربه و نیز بسته به میزان ساعات پرواز ممکن است این حقوق به ۵ تا ۶ ملیون تومان در ماه نیزبرسد.

با آرزوی موفقیت ، لطفا نظرخود یا هرگونه سوال در مورد این رشته را زیر این نوشته بنویسید .

17 دیدگاه برای “واقعیت هایی در مورد رشته امنیت پرواز

 1. رضا گفته:

  سلام حقوق امنیت پرواز ب دلار است خیلی هم پول راضی کننده ای هست شما این اطلاعات را غلط دادید ماه ی ۵ میلیون تومن حقوق

  • شهرام مرادپور گفته:

   سلام آقا رضا.
   حرف شما درسته .در برخی پرواز ها ، حقوق این پرسنل به دلار است.
   اما در مواردی که توسط پرسنل نظامی انجام شود، حقوق این افراد در همین حد هست که در متن گفتم.

    • شهرام مرادپور گفته:

     سلام
     در برخی از پروازهای خارجی که هزینه ها به دلار دریافت میشود، توافقی بین پرسنل امنیت پرواز و شرکتهای انجام دهنده پرواز انجام می شود و حقوق به دلار دریافت می شود.

 2. امیر حسین طالب لو گفته:

  سلام وعرض خسته نباشید
  سوال م این بود ک همه ی امنیت پروازهاب عهده ی سپاه هست
  و در متن بالا گفتین درآمد بستگی ب میزان ساعت کار دارد یعنی هر چه ساعت کار رو بالا برد در امد بیشتر است

 3. امیرحسین گفته:

  سلام خسته نباشید من رشته ام ریاضی فیزیکه و می خوام وارد این شغل بشم خیلی هم به این شغل علاقه دارم ولی نمیدونم چیکار باید بکنم ؟ من باید توی کنکور جزورتبه های بالا باشم تاقبولم کنن یانه

 4. امیرحسین گفته:

  شرمنده بازم سوال پیش اومد واسم هر سال چند نفر قبول میکنن مثلا من تو سال ۱۴۰۰-۱۴۰۱ برم؟

 5. یک نفر گفته:

  سلام. من از پرسنل گار امنیت پرواز هستم. نه حقوقی به دلار داده میشه نه حقوقی به دلار گرفته میشه. لطف کنید اصلاح بفرمایید.
  ضمنا امکان تحصیل در این رشته برای هر کسی فراهم نیست.

  • بدون نام گفته:

   سلام بستگی داره حقوق ب دلار گرفته بشه یا ن مثلا
   برای پرواز داخلی هستید یا خارجی
   جزو تیم امنیت پرواز هستید یا سر تیم هستید و اگر پرواز خارجی باشه ۱۰۰ درصد ب دلار هست حقوق

  • بدون نام گفته:

   حقوق رو هیچکس نمی دونه حتی متن های بالای سایت هم غلط هست ب دلیل حساس بودن شغل هیچ اطلاعاتی در موردش نیست
   ولی مطمعن باشید درامد خوبی داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *