شخصیت شناسی از روی چشم افراد – نکاتی درباره شخصیت شناسی از روی چشمها

شخصیت شناسی از روی چشم افراد
Rate this post

در این مطلب:

  • بررسی می‌کنیم که آیا شخصیت شناسی از روی چشمها از نظر علمی معتبر است.
  • چند مقاله نوشته‌شده در زمینه شخصیت شناسی از روی چشم افراد رو، معرفی می‌کنیم.
  • و در انتهای مطلب، چند تست معتبر در حوزه شخصیت شناسی را که نسبت به نتایج حاصل از شخصیت شناسی از روی چشمان، نتایج دقیق‌تری دارند، معرفی خواهیم کرد.

جنبه‌های مختلف شخصیت شناسی از روی چشم

چشم‌ها، احساساتی مثل شادی، غم، نگرانی، درد و … رو نشان می‌دهند.

در واقع شاید تعبیر شکسپیر از چشم‌، که “چشم‌ها، پنجره روح انسان هستند”، باعث بشه به این فکر بیافتیم که شاید ارتباطی بین چشم‌ها و شخصیت وجود داره و این ارتباط رو از جنبهه‌های مختلفی بررسی کنیم.

برای مثال شخصیت شناسی از روی چشمها رو به چند دسته تقسیم‌ می‌کنیم. شخصیت شناسی از روی رنگ چشم، حالت و مدل چشم، حرکات چشم و …

مسلما هر نوع شخصیت شناسی از روی چشم افراد، به لحاظ علمی معتبر نیست.

واقعیت این است که رنگ چشم، فرم چشم، ریز و درشت بودن چشم و … مثل بقیه ویژگی‌های ظاهری، از والدین به ارث می‌رسند و قطعا تعیین‌کننده ویژگی‌های شخصیتی نیستند.

ممکن است برخی از باورهای مردم، درباره شخصیت شناسی از روی چشمان، پایه و اساس علمی نداشته باشه و فقط نشون دهنده خرافات باشه.

برای مثال، طبق تحقیقات علمی، افراد دارای رنگ چشم مشابه، ممکن است رفتار‌های مشابه و مشترکی داشته باشند.

و یا تحقیقات نشان داده‌اند که از روی حرکات چشم می‌تونیم بعضی از ویژگی‌های شخصیتی دیگران رو متوجه بشیم. اما باید در نظر بگیریم که تمامی جنبه‌های شخصیت شناسی چشم، پایه علمی ندارند.

در دو زمینه ارتباط رنگ چشم و حرکات چشم با شخصیت، دو مقاله نوشتیم که برای دسترسی به اون‌ها می‌تونید از لینک‌های زیر استفاده کنید.معرفی چند تست معتبر شخصیت شناسی (نتایج حاصل از شخصیت شناسی از روی چشمان، تا چه حد دقیق است؟)

تا به اینجا متوجه شدیم جنبه‌های مختلف شخصیت شناسی از روی چشمها، برخی اوقات به لحاظ علمی، تایید شده هستند و برخی اوقات تنها خرافات رو نشون می‌دهند.

اطلاعات به دست اومده از تحقیقات علمی در زمینه شخصیت شناسی از روی چشم افراد هم، کافی نیستند و تنها چند جنبه شخصیتی رو مورد بررسی قرار می‌دهند.

در مقایسه با نتایج حاصل از شخصیت شناسی چشم، نتایج تست‌های شخصیت شناسی مانند MBTI، تست رفتارشناسی DISC و تست Big5، اطلاعات کافی و با جزئیات بیشتری درباره شخصیت، در اختیار ما قرار می‌دهند.

تست‌های معرفی شده در بالا، حاصل سال‌ها تحقیق بر جنبه‌های مختلف شخصیتی هستند و سابقه‌ای طولانی مدت دارند.

استفاده از نتایج حاصل از این تست‌ها، به ما در پیدا کردن مسیر شغلی مناسب، آگاهی بیشتر درباره استعدادها و نیز بهبود روابط کاری، کمک می‌کند.

برای دسترسی به تست‌ها می‌تونید از لینک‌های زیر استفاده کنید.
مطالب مرتبط:

نکاتی درباره شخصیت چشم درشت ها و شخصیت چشم بادامی ها

شخصیت شناسی از روی حالت چشم افراد
کانال یوتیوب پادکست رادیو کارنکن
اینستاگرام پادکست رادیو کارنکن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوره طراحی مسیر شغلی

طراحی یا بازطراحی مسیر شغلی، به روشی مطمئن و تست‌شده