همه چیز در مورد انتخاب رشته

همه چیز در مورد انتخاب رشته
4.2/5 - (30 امتیاز)

همه چیز در مورد انتخاب رشته رو از کجا بدونیم؟ اصلاً انتخاب رشته یعنی چه و چرا باید اطلاع کاملی از اون داشته باشیم؟ اگر چالش های انتخاب رشته در مدارس رو پشت سر گذروندید؛ وقتشه بریم سراغ انتخاب رشته کنکور.

دونستن همه چیز درباره انتخاب رشته خیال شما رو تا حد زیادی درمورد آینده تحصیلیتون راحت می‌کنه. پس این انتخاب سرنوشت‌ساز رو جدی بگیرید و مقاله رو از دست ندید.

اینجا می‌خونیم که اصلاً انتخاب رشته چیه و چرا مهمه؟ چطور می‌شه در دانشگاه‌های مختلف ایران انتخاب رشته کرد؟ و کلی نکات مهم دیگه.

پس بزن بریم تا همه چیز مورد انتخاب رشته رو از سیر تا پیاز بدونیم.

اینم فهرست مطالبمون:

انتخاب رشته چیست و چه تاثیری بر مسیر زندگی ما داره؟

همه چیز در مورد انتخاب رشته کنکور

حتی اگه بدونید انتخاب رشته یعنی چه و همه چیز درباره ی انتخاب رشته کنکور رو از حفظ باشید، لازمه همین ابتدا بگم فرمون زندگی شما دست رشته‌ایه که انتخاب می‌کنید.

پس برای ادامه تحصیل باید خوب دقت کنید تا این فرمون رو توی یک جاده صاف و با کمترین دست‌انداز هدایت کنید.

اینجا برای پشت‌کنکوری‌ها و عزیزانی که دنبال دونستن همه چی درمورد انتخاب رشته هستند تعریف می‌کنیم که انتخاب رشته کنکور یعنی چه و چرا مهمه.

حالا اول قبل از اینکه بگیم انتخاب رشته چیست کمی از قدرت و تاثیرات اون رو در زندگیمون با هم مرور کنیم.

انتخاب رشته روی چه چیزی تاثیر داره؟

1- روی مسیر شغلی شما تاثیر داره:

یعنی شما رو به یه مهندس، وکیل، معلم، برنامه‌نویس، پزشک یا هر شغل دیگه‌ای که مرتبط با رشته تحصیلیتون هست تبدیل می‌کنه. 👨‍🏫

2- روی شکوفا‌شدن استعدادتون تاثیر داره:

ممکنه از اون خوش‌شانس‌هاش باشید که خانواده مانع نشده که بین رشته پزشکی و هنر، پزشکی رو انتخاب کنید و مثلاً توی رشته موسیقی بترکونید. 🎶🔥

3- روی مسیر ازدواج احتمالی شما تاثیر داره:

مثلاً ممکنه اتفاقی توی دانشگاه جزوه و کتاب هم‌کلاسیتون بریزه روی زمین و شما در حالی که توی جمع کردن جزوه کمکش می‌کنید، نگاهتون به هم گره بخوره و در کنار عاشقی، تحصیل رو هم ادامه بدید. 📚📝👈💑

4- روی مستقل شدن شما تاثیر داره:

تحصیل در دانشگاه شما رو وارد یه فضای آموزشی و احتمالاً یه شهر متفاوت می‌کنه و شما باید از پس خودتون بربیاید چون خبری از والدین و ناظم و مدیر نیست و اینجاست که می‌تونید اعلام استقلال کنید. 💪🏁

خلاصش اینکه اگه همه چیز در مورد انتخاب رشته رو بدونید یا ندونید این تاثیرات حتماً وارد زندگیتون می‌شه.

راستی جایگاه اجتماعی، کسب درآمد، کمک به بهترشدن زندگی بقیه از طریق تخصصتون و مواردی مثل این‌ها رو هم بذارید توی لیست.

انتخاب رشته کنکور یعنی چه و مهم‌ترین واژه‌های مرتبط با اون چیه؟

همه چیز در مورد انتخاب رشته کنکور سراسری

اگه بخوایم به زبان ساده بگیم انتخاب رشته کنکور چیه باید گفت بعد از اینکه شما در آزمون کنکور شرکت کردید، نتیجه آزمون در قالب یه کارنامه از طریق اینترنت منتشر می‌شه.

شما بر اساس نتیجه آزمون می‌تونید از بین رشته‌ها و دانشگاه‌های مختلف، گزینه مورد‌نظر خودتون رو انتخاب کنید.

رتبه کنکور شما و اینکه آیا مجاز به انتخاب رشته شدید یا خیر، تعیین می‌کنه که کدوم دانشگاه‌ها و رشته‌ها رو انتخاب کنید.

افرادی که مجاز به انتخاب رشته باشن باید با مطالعه دفترچه راهنمای انتخاب رشته گروه آزمایشی، کدرشته محل خودشون رو پیدا کنند و از طریق سایت ثبت‌نام کنند.

شاید سوال پیش بیاد که کدرشته محل و گروه آزمایشی چیه؟

گروه‌های آزمایشی کنکور

برای افرادی که می‌خوان برای کنکور سراسری در مقطع کاردانی و کارشناسی انتخاب رشته کنند گروه آزمایشی شامل موارد زیر می‌شه:

گروه‌های آزمایشی مقطع کارشناسی‌ارشد و دکتری هم شامل این شش گروه می‌شه:

 • علوم انسانی
 • علوم پایه
 • فنی و مهندسی
 • کشاورزی
 • هنر
 • دام‌پزشکی

کدرشته محل کنکور

کدرشته محل یه کد اختصاصی برای همه دانشگا‌های کشوره. یعنی هر دانشگاه یه کد مخصوص داره که موقع ثبت در سامانه به این کد نیاز دارید و باید اون رو ثبت کنید.

سایت سازمان سنجش با آدرس www.sanjesh .org کدرشته محل‌های همه مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری رو در اختیار داوطلبان می‌ذاره.

برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد هم از طریق سایت azmoon.org  پس از پرداخت هزینه انتخاب رشته، امکان مشاهده کدها فراهم می‌شه.

در تصویر زیر برای نمونه کدرشته محل‌ها رو ببینید و برای اطلاعات بیشتر درباره کدرشته محل‌ می‌تونید همین لینک رو مطالعه کنید.

همه چیز درباره انتخاب رشته

انواع دانشگاه‌های ایران و همه چیز درمورد انتخاب رشته در آن‌ها

همه چیز درباره انتخاب رشته کنکور

اگه می‌خواید از همه چیز درمورد انتخاب رشته کنکور سراسری مطلع بشید باید نام و کارکرد انواع دانشگاه‌های ایران رو بدونید.

احتمالاً نام اکثر اون‌ها یا حتی همشون رو به صورت پراکنده شنیدید. ولی در این بخش همه این دانشگاه‌ها رو لیست کردیم تا اطلاع جامع‌تری درباره اون‌ها داشته باشید.

دانشگاه‌های دولتی و همه چیز درمورد انتخاب رشته در آن‌ها

ورود به دانشگاه‌های دولتی با دو عنوان روزانه و شبانه (یا نوبت دوم) انجام می‌شه. این همون دانشگاهیه که احتمالاً کعبه آمال خیلی از داوطلبای کنکوره. بهتره سه تا از مهم‌ترین علت‌هاش رو بخونید:

 1. بهترین دانشجویان از لحاظ رتبه کنکور رو داره. (یک تا نهایتاً چهار رقمی)
 2. کیفیت آموزشی بالا و خدمات رایگان زیادی داره. (بدون شهریه‌ست)
 3. بهترین اساتید رو از لحاظ سطح علمی داره.

مقایسه دانشگاه روزانه یا شبانه دولتی

مگه می‌شه از همه چیز در مورد انتخاب رشته کنکور سراسری حرف بزنیم ولی چیزی از تفاوت و شباهت‌های دانشگاه روزانه یا شبانه ندونیم.

پس این هم سه مورد از مهم‌ترین فاکتورهای مقایسه دانشگاه روزانه و شبانه باهم:

1- تمام امکانات تحصیلی مثل اساتید و کلاس‌ها در روزانه و شبانه یکسانه.

2- دانشگاه روزانه کاملاً رایگانه اما شبانه یا نوبت دوم مقداری شهریه داره. این شهریه هر سال تفاوت‌هایی داره. توی این لینک می‌تونید شهریه دانشگاه دولتی شبانه سال 1400 رو ببینید.

عکس زیر رو هم از همین لینک برداشتم که قیمت تقریبی دستتون بیاد. همون‌طور که مشاهده می‌کنید بسته به اسم دانشگاه، قیمت شهریه‌ها هم متغیره.

همه چیز درباره ی انتخاب رشته

3- برای قبولی در نوبت اول یا روزانه هر دانشگاه، رتبه کمتری می‌خواد. البته برای ورود به هر دانشگاه رتبه خاص خودش رو می‌خواد.

مثلاً ممکنه شما با رتبه 40 نوبت روزانه دانشگاه تهران رو قبول نشید و شبانه قبول بشید اما با همین رتبه دانشگاه روزانه اصفهان رو قبول بشید.

همه چی درمورد انتخاب رشته

برترین دانشگاه‌های دولتی ایران در سال 1400

معیارهای متنوعی برای رتبه‌بندی دانشگاه‌های ایران و دنیا وجود داره. مثل موارد زیر:

شما اگر حتی همه چیز در مورد انتخاب رشته رو هم ندونید اسم تعدادی از دانشگاه‌های برتر ایران به احتمال خیلی زیاد به گوشتون خورده. مثل دانشگاه تهران یا دانشگاه علم و صنعت.

ترتیب این دانشگاه‌ها بر اساس معیارهایی که گفته شد گاهی با هم جابه‌جا می‌شن. اما لیست ده دانشگاه برتر زیر بر اساس تعداد مقالات داخلی رو اینجا آوردیم که یه دید کلی داشته باشید:

 1. دانشگاه تهران در شهر تهران
 2. فرهنگیان در شهر تهران
 3. دانشگاه تربیت مدرس در شهر تهران
 4. شهید بهشتی در شهر تهران
 5. دانشگاه فردوسی در شهر مشهد
 6. علامه طباطبایی در شهر تهران
 7. دانشگاه تبریز در شهر تبریز
 8. دانشگاه شیراز در شهر شیراز
 9. محقق اردبیلی در اردبیل
 10. علم و صنعت ایران در تهران

شما می‌تونید وارد لینک رتبه بندی دانشگاه‌های دولتی در سال 1400 بشید و بر اساس معیارهای موجود رتبه‌ها رو ببینید. این رتبه‌بندی برای انتخاب رشته کنکور 1400 داوطلبان اهمیت داشته و هر سال این رتبه‌بندی‌ها به‌روز می‌شن.

مطابق تصویر زیر شما می‌تونید با تغییر شماره یک (که با رنگ قرمز مشخص شده) معیار موردنظر، شماره دو نوع دانشگاه و شماره سه سال موردنظرتون نتیجه‌های متفاوتی رو مشاهده کنید.

انتخاب رشته کنکور چیست

انتخاب رشته کنکور سراسری را چگونه انجام دهیم؟

گفتیم که انتخاب رشته کنکور سراسری قدرت و تاثیر زیادی بر مسیر زندگی افراد داره. پس باید با دقت بالایی انجام بشه.

زمان انتشار نتایج کنکور که برسه (حدوداً یک ماه بعد از کنکور) تمامی اطلاعیه‌ها و همه چیز درمورد انتخاب رشته کنکور سراسری در سایت سازمان سنجش با آدرس www.sanjesh.org منتشر می‌شه.

بعد از مشاهده کارنامه در سایت سنجش و مطالعه دفترچه راهنمای انتخاب رشته گروه آزمایشی خودتون، باید بر اساس اولویت رشته محل‌های موردنظر رو انتخاب کنید.

شما می‌تونید تعداد 150 رشته رو انتخاب و بر اساس اولویت‌بندی موردنظرتون ثبت کنید. زمان ثبت انتخاب رشته کنکور ده روزه که مجدداً تمدید می‌شه.

نمونه کارنامه کنکور سراسری و آشنایی با اطلاعات آن

وقتی نتایج کنکور سراسری رو توی سایت مشاهده می‌کنید احتمالاً با دیدن اسامی دانشگاه‌ها، اعداد زیاد و درصدها کمی سردرگم بشید.

در این کارنامه اسم انواع دانشگاه‌هایی که از طریق کنکور سراسری می‌تونید واردش بشید مشخص شده و اگر مجاز به انتخاب رشته در اون‌ها باشید، کلمه دل‌چسب «مجاز» زیر هر دانشگاه درج می‌شه. مثل تصویر زیر:

انتخاب رشته چیست

اعداد کارنامه هم شامل درصد دروس عمومی و اختصاصی، رتبه، تراز و رتبه کشوری و منطقه‌ای شماست.

بهتره از قبل با این صحنه مواجه بشید و بدونید اعدادی مثل معدل و ضریب درس‌ها دقیقاً کجای این کارنامه قرار می‌گیره. برای این کار پیشنهاد می‌شه ویدیوی زیر رو ببینید:

مراحل انتخاب رشته کنکور سراسری در یک نگاه:

 1. وارد سایت سازمان سنجش می‌شید.
 2. دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری رو دانلود و مطالعه می‌کنید.
 3. کدرشته محل‌های گروه آزمایشی موردنظرتون رو از دفترچه برمی‌دارید.
 4. رشته‌ها رو بر اساس علاقه و شرایطتون اولویت‌بندی می‌کنید.
 5. فرم انتخاب رشته رو تکمیل می‌کنید.
 6. کد رهگیری رو دریافت می‌کنید و نگه می‌دارید برای روزی که قراره نتایج نهایی انتخاب رشته بیاد.

انواع سهمیه‌ها در انتخاب رشته کنکور سراسری:

 • سهمیه مناطق شامل منطقه یک، دو و سه
 • 5 درصدی ایثارگران
 • 25 درصدی برای ایثارگران
 • خانواده شهدا و رزمندگان
 • سهمیه بهیاران

شاید مبهم‌ترین سهمیه مربوط به مناطق باشه و بپرسید سهمیه مناطق در انتخاب رشته کنکور چیه و شامل چه کسانی می‌شه؟

در واقع این سهمیه اصلی‌ترین سهمیه کنکوره و شامل همه افراد می‌شه. توی دفترچه انتخاب رشته کنکور، منطقه همه داوطلبان بر اساس سه سال آخر تحصیلشون مشخص می‌شه.

اگر شما در مناطقی تحصیل کردین که از امکانات آموزشی خوبی برخوردار بوده سهمیه منطقتون یک هست و اگر رفاه آموزشی شما کمتر بوده منطقه شما سه می‌شه.

به منظور برقراری عدالت آموزشی در کشور اگه شما از منطقه سه باشید، برای انتخاب رشته، سهیمه بیشتری نسبت به افراد محصل در منطقه یک دارید. برای اطلاع بیشتر از میزان تاثیر سهمیه‌بندی‌ها می‌تونید روی همین لینک کلیک کنید.

همه چیز در مورد انتخاب رشته فرهنگیان و تربیت مدرس شهید رجایی

انتخاب رشته چیه

دانشگاهی که نه تنها ازتون پول نمی‌گیره بلکه حقوق هم میده!

اگر به معلمی علاقه دارید دانشگاه فرهنگیان (تربیت معلم سابق) و تربیت مدرس شهید رجایی یه انتخاب درست برای شماست. چون بعد از فارغ‌التحصیلی از این دانشگاه‌ها معلم می‌شید. 

این دانشگاه هم جزء دانشگاه‌‌های دولتی حساب می‌شه. با این تفاوت که به وابسته به وزارت آموزش‌وپرورش و مؤسسات آموزش عالی کشوره. اما بقیه دانشگاه‌های دولتی وابسته به وزارت علوم تحقیقات و فناوری هستند.

اگر می‌خواید بدونید برای این نوع دانشگاه‌ها اصول انتخاب رشته کنکور چیست و چه شرایطی داره بهتره بدونید تعدادی شرایط خاص داره که بقیه دانشگاه‌ها ندارند. مثل محدودیت سنی، حقوق و… .

مهم‌ترین مزایای دانشگاه فرهنگیان:

 • دریافت حقوق در حین تحصیل
 • رایگان و بدون نیاز به پرداخت شهریه
 • محاسبه دوران دانشجویی به عنوان سابقه کاری
 • معاف از خدمت سربازی برای آقایون (فقط رزم مقدماتی کافیه)
 • تضمین شغل و استخدام قطعی در آموزش‌وپرورش پس از اتمام دانشگاه

مهم‌ترین تفاوت تربیت دبیر شهید رجایی با فرهنگیان

همه چیز در مورد انتخاب رشته فرهنگیان

یه نوع دانشگاه دیگه به نام دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی هم در کنار این دانشگاه وجود داره و لازمه داوطلبانی که می‌خوان از همه چیز درمورد انتخاب رشته بدونن، به این موضوع هم اشراف داشته باشن.

مهم‌ترین تفاوت این دو دانشگاه دو مورد زیر هست:

 • تمرکز دانشگاه فرهنگیان روی پذیرش دانشجویان رشته‌های علوم انسانی و هنره در حالی که دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی از رشته‌های فنی و مهندسی دانشجویان رو جذب می‌کنه.
 • دانشگاه فرهنگیان هدفش فقط تربیت نیرو برای آموزش‌وپرورشه اما دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در کنار هدف تربیت نیرو، پذیرش دانشجو رو هم انجام می‌ده.

شرایط انتخاب رشته کنکور در دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی:

 • ورود به این دانشگاه آزمون مجزایی نداره و فقط از طریق شرکت در کنکور و انتخاب رشته کنکور سراسری انجام می‌شه.
 • شرط معدل داره و حداقل معدل کل دیپلم باید 14 باشه.
 • سقف سنی تا 24 سال افزایش پیدا کرده (قبلاً 22 سال بود).
 • نمره تراز کنکور باید 6500 و بالاتر باشه.
 • داوطلبان باید بومی استان خودشون باشن و کدرشته محل‌های استان خودشون رو بر اساس اولویت وارد کنن.
 • بعد از قبولی مرحله اول باید مرحله مصاحبه شفاهی و معاینه پزشکی هم گذرونده بشه (معاینه جسمی مثل گفتار و بینایی، سلامت روانی و شخصیتی و…).
 • فارغ‌التحصیلان بعد از اتمام تحصیل باید دو برابر زمان تحصیلش متعهد به خدمت بشن.

اگه بخواید همه چیز در مورد انتخاب رشته فرهنگیان رو کامل و جامع بگیم خوندن مطلب درباره دانشگاه فرهنگیان هم خالی از لطف نیست. مواردی مثل سوالات استخدامی، مدارک لازم و… رو توی این مقاله می‌تونین پیدا کنین.

پردیس خودگردان وابسته به دانشگاه دولتی یا دانشگاه بین‌الملل

ورود به این دانشگاه‌ها از طریق کنکور سراسری سازمان سنجش یا آزمون‌های اختصاصی زیر نظر سازمان سنجش انجام می‌شه.

اساتید این دانشگاه مثل دانشگاه سراسری روزانه هستند. اما خود این دانشگاه‌ها مثل دانشگاه روزانه رایگان نیستند و شهریشون از دانشگاه دولتی نوبت شبانه بیشتره.

برای انتخاب رشته این نوع دانشگاه باید کدرشته محل موردنظر دانشگاه رو توی اولویت‌بندی انتخاب رشته وارد کنید. 

پیام نور و همه چیز درباره انتخاب رشته در این دانشگاه‌‌ها

دانشگاه پیام نور یا آموزش از راه دور یه دانشگاه نیمه‌دولتیه که از طریق کنکور سراسری و بدون کنکور می‌شه وارد اون شد.

شعار دانشگاه پیام نور اینه: آموزش برای همه، همه جا و همه وقت.

جهت اطلاع از همه چی درمورد انتخاب رشته لازمه که بدونید ورود به این دانشگاه‌ها از طریق کنکور، امتحان مجزا نداره.

یعنی بعد از اینکه نتیجه کنکور سراسری منتشر شد توی کارنامه شما می‌نویسه که مجاز به انتخاب رشته در این دانشگاه‌ها هستید یا خیر.

فقط لازمه پس از اعلام نتایج کارت اعتباری پیام نور رو خریداری کنید. که باز اینم از طریق سازمان سنجش انجام می‌شه.

مهم‌ترین مشخصه دانشگاه‌های پیام نور

 • پذیرش آسان‌تر از دانشگاه‌های روزانه و شبانه دولتی
 • شهریه کم نسبت به غیرانتفاعی، آزاد و علمی کاربردی
 • امکان خوندن هم‌زمان در یک رشته تحصیلی دیگه
 • غیرحضوری بودن اکثر کلاس‌ها و برگزاری در روزهای پایانی هفته
 • مشروط شدن موجب محرومیت دانشجو از ادامه تحصیل نمی‌شه
 • داشتن مقاطع تحصیلی مختلف و دارای مدرک معتبر برای داخل و خارج از کشور
 • پذیرش در دانشگاه بدون کنکور (دفترچه اون به صورت مجزا در سایت سازمان سنجش ارائه می‌شه.)

سایت دانشگاه پیام‌نور بخشی به نام سوالات متداول داوطلبان پیام‌نور داره که می‌تونید اون‌جا بیشتر در این باره بخونید.

دانشگاه‌های غیرانتفاعی

احتمالاً قبل از اینکه مقاله همه چیز در مورد انتخاب رشته کنکور رو بخونید می‌دونستید که دانشگاه‌های غیرانتفاعی شهریه دارند و رایگان نیستند. دقیقاً مثل مدرسه‌های غیرانتفاعی. در واقع شهریه اون‌ها فقط کمی از شهریه دانشگاه آزاد کمتره.

انتخاب رشته کنکور دانشگاه غیرانتفاعی با کنکور و بدون کنکور انجام می‌شه. برای انتخاب رشته با آزمون کنکور، نیاز به امتحان مجزایی نیست.

همون‌طور که در نمونه کارنامه دیدید شما بر اساس رتبه، مجاز به انتخاب رشته این نوع دانشگاه‌ها هم می‌شید.

این دانشگاه‌ها خوابگاه ندارن و دانشجویان شهرهای دیگه باید از خوابگاه‌های خودگردان استفاده کنند.

جزییات بیشتر درباره ثبت‌نام دانشگاه غیرانتفاعی بدون نیاز به کنکور رو در این لینک مطالعه کنید. 

جامع علمی کاربردی

انتخاب رشته کنکور یعنی چه

این دانشگاه بدون کنکوره و مورد استقبال داوطلبان زیادی هست. شهریه این دانشگاه کمتر از دانشگاه آزاد و کمی بیشتر از دانشگاه پیام‌نوره و در رشته‌های دانشگاهی تنوع زیادی داره.

دانشگاه علمی کاربردی در چهار گروه زیر دانشجو می‌پذیره:

 • صنعت
 • کشاورزی
 • مدیریت و خدمات اجتماعی
 • فرهنگ و هنر

سایت سازمان سنجش اطلاعیه‌های لازم درباره دانشگاه علمی کاربردی رو هم منتشر می‌کنه.

اگر قصدتون رفتن به این دانشگاه باشه تقریباً بدون اینکه نیاز باشه ذهنتون رو درگیر دونستن همه چیز درباره انتخاب رشته کنکور سراسری کنید، می‌تونید دفترچه دانشگاه علمی کاربردی رو دانلود کنید بدون کنکور در این دانشگاه‌ها پذیرش بشید.

آزاد اسلامی و همه چیز در مورد انتخاب رشته کنکور آزاد

انتخاب رشته یعنی چه

دانشگاه آزاد اسلامی یکی از دانشگاه‌های پرطرفدار ایران در کنار دانشگاه دولتیه با این تفاوت مهم که شهریه داره.

انتخاب رشته این دانشگاه با انتخاب رشته دانشگاه‌های دولتی تفاوت‌های دیگه‌ای هم داره. برای همین لازمه که همه چیز در مورد کنکور دانشگاه آزاد رو بدونید تا متوجه این تفاوت‌ها بشید.

یکی از مهم‌ترین تفاوت در انتخاب رشته، مربوط به تعداد اولویت‌های انتخاب رشته‌ست.

یعنی شما از هر پنج گروه آزمایشی انسانی، تجربی، ریاضی، فقط می‌تونید 20 تا رشته رو انتخاب کنید که در کل می‌شه 100 عدد رشته اولویت‌بندی شده.

از سال 1400 قانون جدیدی به انتخاب رشته کنکور آزاد و سراسری اضافه شده اینه که رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی، دام‌پزشکی و داروسازی دانشگاه آزاد با دانشگاه سراسری ادغام شده.

یعنی داوطلبان باید از طریق فرم انتخاب رشته دانشگاه سراسری برای درج کدرشته محل موردنظر خودشون اقدام کنند.

همه چیز درباره مراحل انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد اسلامی در یک نگاه:

سایت ثبت‌نام این دانشگاه‌ها برخلاف بقیه که سایت سازمان سنجش بود، به نام azmoon.org هست.

اما با ظاهر مشابهی مثل سایت سازمان سنجش، تمام مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری رو در ستون سمت راست می‌شه مشاهده کرد.

دفترچه انتخاب رشته

مراحل انتخاب رشته دانشگاه آزاد به‌ترتیب زیر انجام می‌شه:

 1. ورود به سایت azmoon.org
 2. کلیک بر روی لینک انتخاب رشته آزمون سراسری
 3. دانلود دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد
 4. ورود مشخصات شخصی شامل کد دسترسی انتخاب رشته و کد ملی داوطلب برای پرداخت هزینه انتخاب رشته
 5. ورود اطلاعات بانکی و خرید کارت اعتباری
 6. مشاهده فرم مخصوص انتخاب رشته برای درج 100 اولویت انتخابی و درج اطلاعاتی شامل کدرشته محل، استان، دانشگاه، رشته موردنظر و ثبت نهایی
 7. دریافت کد رهگیری و تمام

همه چیز مورد انتخاب رشته کنکور پزشکی دانشگاه آزاد ۱۴۰۰ در یک نگاه:

 1. همون‌طور که گفته شد برای رشته‌های تجربی برخلاف بقیه آزمون‌های دانشگاه‌های آزاد، باید به سایت سازمان سنجش sanjesh.org مراجعه کنید.
 2. دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی رو دانلود می‌کنید.
 3. رشته محل‌های مرتبط با گروه آزمایشی رو از دفترچه استخراج می‌کنید.
 4. رشته‌ها رو بر اساس معیار علاقه و سایر معیارهاتون اولویت‌بندی می‌کنید.
 5. فرم انتخاب رشته رو تکمیل می‌کنید.
 6. در پایان کد رهگیری رو برای دریافت نتیجه نهایی دریافت می‌کنید.

دانشگاه‌های مجازی

انتخاب رشته دانشگاه مجازی

پذیرش و انتخاب رشته این دانشگاه‌ها از طریق کنکور و بدون کنکور انجام می‌شه.

تحصیل در این دانشگاه‌ها به صورت آنلاینه و نیازی به کلاس حضوری نیست. البته در مورد کلاس‌های آزمایشگاهی و عملی استثناء وجود داره و مواقع امتحاناتِ این دروس، حضور در کلاس نیازه.

این دانشگاه موردعلاقه افرادیه فرصت حضور در کلاس‌های حضوری به خصوی در شهرهای دیگه رو ندارن.

از مهم‌ترین دانشگاه‌هایی که برای رشته‌های مجازی پذیرش دارن می‌شه به دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه شیراز و دانشگاه بین‌المللی ایران اشاره کرد.

پس از اعلام نتایج در انتخاب رشته کنکور سراسری می‌شه کارت اعتباری این دانشگاه رو از سایت سازمان سنجش خریداری کرد و کدرشته محل‌ها رو توی اولویت‌های انتخاب رشته وارد کرد.

برای ثبت‌نام دانشگاه آزاد مجازی ثبت‌نام از طریق سایت دانشگاه آزاد یا www.azmoon.org انجام می‌شه. اطلاعات بیشتر مثل رشته‌ها و دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته‌های مجازی رو از این لینک بخونید.

عوامل مهم و موثر بر انتخاب رشته کنکور چیه؟

آخرین رتبه مجاز به انتخاب رشته کنکور مجازی

بعضی عوامل در انتخاب رشته ما تاثیر مستقیم دارند. با توجه به اطلاعاتی که در خصوص همه چیز درمورد انتخاب رشته کنکور خوندیم، اشاره به این موارد هم برای تکمیل اطلاعاتتون از واجباته.

پس اینجا مهم‌ترین عواملی رو که انتخاب رشته ما بر اساس اون انجام می‌شه، مرور می‌کنیم.

اطلاع از علایقتون

بعضی افراد معتقدند علاقه در حدی مهمه که بشه در کنار رشته تحصیلی ادامش داد! اما بعضی دیگه معتقدند از همون ابتدا چیزی رو انتخاب کنید که بهش علاقه دارید.

واقعیت اینه که پس از شروع تحصیل در دانشگاه، تقریباً بزرگ‌ترین بخش انرژی، دغدغه و وقت مفیدتون برای اون رشته صرف می‌شه. پس کمتر پیش میاد که بتونید به طور متمرکز و اثربخش به بقیه کارها هم ‌بپردازید.

نه اینکه غیرممکن باشه. اما انجام چند فعالیت با هم با کمبود زمان و احساسات آسیب‌زا و پردردسر زیادی مخلوط می‌شه که انرژی و توانتون رو می‌گیره.

پس تا اونجایی که می‌شه سعی کنید متمرکز بشید بر روی یک انتخابی که بهش علاقه دارید.

اگر ببینیم توی ذهن افرادی که می‌گن علایق رو بذار کنار چی می‌گذره؟ احتمالاً می‌شه گفت اکثر اون‌ها بازارکار و کسب درآمد رو در اولویت قرار می‌دن.

می‌تونیدمقاله علم بهتر است یا ثروت رو در سایت کار نکن بخونید چون اونجا درباره این دیدگاه بیشتر و مفصل‌تر نوشتیم. در نتیجه می‌شه این دیدگاه رو بهتر درک و تحلیل کرد.

یا شاید هم این افراد وابستگی خودشون رو در نظر می‌گیرن که نخواید ازشون دور بشید و موارد احتمالیِ دیگه.

اطلاع از تواناییاتون

انتخاب رشته کنکور 1400

اگر به رشته تحصیلی پرستاری علاقه دارید ولی توانایی هم‌دلی با بیمار رو ندارید.

یا اگر به ریاضی و فیزیک علاقه دارید اما توان حل مسائلش براتون دشواره.

یا اگر تربیت معلم رو انتخاب کردید اما حوصله و توانایی انتقال مفاهیم رو به دانش‌آموز نداشته باشید، اینجاست که دیگه صرفاً با عامل علاقه نباید تصمیم بگیرید.

وقتی کاری رو نتونید درست انجام بدید به‌مرور دستاوردهای منفی اون کار نمایان می‌شه و علاقتون رو هم خدشه‌دار می‌‌کنه. پس تواناییتون رو هم برای انتخاب رشته کنکور در نظر بگیرید.

شهر انتخابیتون

اطلاع ما از همه چیز درمورد انتخاب رشته و عوامل موثر بر اون، وقتی کامل‌تر می‌شه که درباره شهرهای دانشگاه‌های موردنظرمون هم چیزایی بدونیم.

احتمالاً قبل از اینکه بدونید انتخاب رشته کنکور چیست این عامل مهم چندان به مانعی محسوب نمی‌شه.

اما کافیه روزبه‌روز به انتخاب رشته کنکور نزدیک‌تر بشید و تصمیمتون برای دانشگاه رفتن جدی بشه.

‌اون‌وقته که این عامل مهم سروکلش پیدا می‌شه و بهمیزان خیلی بالایی مسیر زندگی شما رو تغییر می‌ده. چرا؟

1- چون پس از قبولی در کنکور قراره وارد یه شهر با فرهنگ و افراد متفاوت بشید و با دردسرها و البته مزایای اون مواجه بشید.

2- بعضی خانواده‌ها برای اینکه تاثیر این عامل مهم رو روی زندگی فرزندشون کمتر کنند با فرزندشون به شهر دانشگاهش مهاجرت کردند و این باز هم تغییری مهم در زندگی این خانواده محسوب می‌شه.

3- بعضی از خانواده‌ها به فرزندشون اجازه تحصیل در دانشگاه خارج از شهر خودشون رو نمی‌دن. با این تصمیم عملاً انتخاب رشته کنکور شما و یک سال منتظر موندن برای نتیجه کنکور، بی‌فایده می‌شه.

پس قبل از انتخاب رشته برای کنکور این مورد رو با خودتون و خانواده حل‌وفصل کنید.

وضعیت مالیتون

دانشگاه‌هایی مثل دانشگاه آزاد، غیرانتفاعی، پیام نور و علمی کاربردی در مقادیر مختلفی شهریه دارند.

همچنین زندگی دانشجویی (به جز دانشگاه دولتی در اکثر موارد) در شهرهای دیگه هزینه‌هایی مثل وعده‌های غذایی، خوابگاه، اجاره خونه، رفت‌وآمد و مواردی از این قبیل داره.

این عامل ممکنه شما رو بیشتر ترغیب کنه که برای دانشگاه دولتی بخونید و یا اینکه شهرها و دانشگاه‌های کم‌هزینه‌تر رو انتخاب کنید.

وضعیت جسمی و روحیتون

شهرهایی هستند که سلامتی بعضی از افراد رو به خطر می‌ندازن. مثل شهرهای بندری و دارای شرجی که در برخی موارد برای افراد مبتلا به آسم یا رماتیسم مناسب نیستن.

یا شهرهایی که امکانات رفاهی و طبیعت چندانی ندارند احتمالاً برای کسانی که در شهرهای مرفه‌تر و سرسبزتر زندگی‌کردند مسائلی رو به وجود بیاره.

پس برای انتخاب رشته کنکور و شهر محل تحصیل از این مورد هم نباید غافل شد و نیاز هست از سلامت روحی و جسمیتون مطلع باشید.

وابستگی‌هاتون به خانواده و نزدیکان رو هم نمی‌شه دست‌کم بگیرید. اما وقتی پای موفقیت تحصیلی و آیندتون درمیون باشه خیلی هم جدیشون نگیرید.

چون به مرور زمان و معمولاً بعد از اولین ترم به محیط جدید عادت می‌کنید. تجربه شخصی من ‌می‌گه به احتمال خیلی زیاد اواخر ترم به‌زور باید برتون گردونند.

چطوری انتخاب رشته انجام بدیم

خب این موضوع رو همین‌جا تمام می‌کنیم. چون تاثیرات دقیق‌تر در همین سایت با عنوان عوامل موثر بر انتخاب رشته تحصیلی ذکر شده و می‌تونید مطالعش کنید.

اقدامات لازم قبل از انتخاب رشته کنکور چیه؟

انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد

این توصیه رو جدی بگیرید و از شخصیت و رفتارهای خودتون اطلاع داشته باشید. تا بدونید قبل از انتخاب رشته کنکور و انتخاب شغل آیندتون از ویژگی‌ها و توانایی‌هاتون مطلع بشید.

برای این کار تست‌ها، مقالات و ارزیابی‌های زیر رو توی برنامتون قرار بدید:

مرحله اول: کشف ویژگی‌های شخصیتی خودتون و استعدادهاتون

این هم معرفی تست و مقالاتی که به شما کمک می‌کنه:

تست‌های مرتبط با شخصیت‌شناسی شغلی

توی سایت کارنکن یه مقاله جامع همراه با تست‌های معتبر جهانی درباره تست شخصیت‌شناسی شغلی داریم که پیشنهاد می‌کنیم حداقل سه تا از تست‌هاشو انجام بدید.

تست‌های مرتبط با شخصیت‌شناسی و استعدادیابی

درون‌گرایید یا برون‌گرا؟ از کجا می‌شه متوجه شد توی چه کاری استعدادمون بیشتره؟ شخصیتمون رو چطور باید تقویت کنیم؟

و کلی سوال هست که اگه جوابشون رو بدونیم دیگه برای دونستن همه چیز درمورد انتخاب رشته نگرانی چندانی نخواهیم داشت.

پس این مقالات رو اصلاً از دست ندید:

آزمون استعدادیابی برای انتخاب رشته

و اما بعد از این تست‌ها و مقالات مهم می‌رسیم به بحث شیرین انتخاب رشته و آزمون مربوط به اون.

اگر می‌خواید بدونید چطور باید هدف زندگی خودمون رو انتخاب کنید و تست‌های استعدادیابی برای انتخاب رشته رو انجام بدید؛ مطلب زیر رو بخونید:

مرحله دوم: رعایت اصول مهم در انتخاب رشته کنکور

برای انتخاب بهترین رشته دانشگاهی موارد زیر رو انجام بدید:

1- اولویتای خودتون رو که همون رشته‌های دانشگاه‌ها هست بنویسید روی یه برگه و روبه‌روی هر کدوم معایب و مزایاش رو بنویسید.

2- برای نوشتن مزایا و معایب می‌تونید لیستی رو که نوشتید از لحاظ هزینه، توانایی، استعداد، علاقه، بازارکار، امتیازدهی کنید.

3- از افرادی که توی این رشته‌ها تحصیل کردن یا آشنایی دارن مشورت بگیرید. درسته که مشورت با دیگران مهمه اما تصمیم نهایی رو خودتون بگیرید.

بعد از اون باز مزایا و معایب و امتیازاتتون رو بازنگری کنید و دوباره اون‌ها رو روی کاغذ بنویسید.

4-  نرم‌افزارهای انتخاب رشته وجود دارند که با توجه به قبولی‌های سال قبل احتمال قبولی رشته شما رو ارزیابی می‌کنه.

این مورد رو برای دید بهتر خودتون انجام بدید نه اینکه کاملاً متکی به اون تصمیم بگیرید. چون هر سال احتمال تغییراتی مثل ظرفیت‌های دانشگاه زیاده.

5- درنهایت با توجه به این ارزیابی‌ها رشته‌ها چه از لحاظ شخصی و نرم‌افزار، خودتون مجدداً رشته‌ها رو اولویت‌بندی کنید.

حرف پایانی

حرف پایانی رو توی چهار آیتم جمع‌بندی می‌کنیم.

1- بحث انتخاب رشته کنکور و دانشگاه سال‌هاست از مسائل داغ و پربحث جامعه ماست.

بعضی از افراد هم که به علل مختلف قید دانشگاه رو زدند به بقیه توصیه می‌کنند ذهنتون رو مشغول دونستن همه چیز درباره ی انتخاب رشته کنکور سراسری نکنید و بچسبید به شغل.

اما این‌ها دلیل نمی‌شه شما هم مدام ذهنتون درگیر این باشه که دانشگاه مهم‌تره یا کار و قید مزایای دانشگاه رو بزنید. پس این مقاله مهم رو در سایت ما از دست ندید:

2- یادتون باشه تحت‌تاثیر و فشار دیگران و بی‌توجه به علایق خودتون انتخاب رشته کنکور انجام ندید. در درجه اول خودتون مهم هستید. برای این کار ارزش‌ها، اهداف و نیازهای خودتون رو درنظر بگیرید.

3- نمی‌شه همه چیز در مورد انتخاب رشته کنکور سراسری رو بدونید اما از حسرت‌های احتمالی بعد از انتخاب رشته بی‌‌اطلاع باشید.

یکی از این حسرت‌ها از دست دادن فرصت انتخاب رشته در بقیه دانشگاه‌هاست.

اگر صرفاً به خاطر یه رشته و دانشگاه خاص انتخاب رشته می‌کنید ریسک قبول نشدن رو هم در نظر بگیرید.

ممکنه احتمالاً به هر دلیلی اون رشته انتخابی رو قبول نشید و نتونید تا کنکور سال بعد صبر کنید. پس بی‌خیالِ انتخاب رشته‌های دیگه نشید تا حسرت یک سال عقب افتادن از دانشگاه به دلتون نمو‌نه.

4- هر چه بیشتر بتونید مهارت‌های فردی خوتون رو توسعه بدید برای تصمیم‌گیری درمورد انتخاب رشته کنکور هم بهتر می‌تونید عمل کنید.

مثلاً می‌تونید رتبه کنکور بهتری رو کسب کنید و دانشگاه با کیفیتی قبول بشید. یا اینکه می‌تونید رشته و سایر علایق شخصیتون رو در کنار هم پیش ببرید.

برای این کار شما نیاز به مدیریت زمان اصولی، نظم، شناخت شخصیت، انگیزه‌ها و هیجانات خودتون دارید. پس برای یادگیری این موارد حتماً وقت بگذارید.  

امیدوارم اطلاعات مفیدی از همه چیز درباره انتخاب رشته کنکور توی این مقاله کسب کرده باشید.
به نظرتون مهم‌ترین عامل برای انتخاب رشته چیست ؟
مهم‌ترین دغدغه شما برای انتخاب رشته چیه ؟
اینجا دیدگاه ارزشمندتون رو بنویسید تا باهم دربارش گفت‌وگو کنیم.کانال یوتیوب پادکست رادیو کارنکن
اینستاگرام پادکست رادیو کارنکن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مینی دوره رایگان
تولیدمحتوا و سئو

بخشی از دوره سئو را اینجا ببینید.