شخصیت شناسی از روی رنگ چشم – 3 نکته درباره شخصیت شناسی رنگ چشم ها | علم یا شبه علم؟!

شخصیت شناسی از روی رنگ چشم
4/5 - (1 امتیاز)

به نظر شما از روی رنگ چشم می‌توان به شخصیت افراد پی برد؟ آیا این موضوع پشتوانه علمی دارد؟ در این مطلب، از دو تحقیق انجام شده درباره شخصیت شناسی از روی رنگ چشم صحبت می‌کنیم، مطالب نوشته شده در زمینه شخصیت شناسی رنگ چشم ها را معرفی می‌کنیم و در انتها، به معرفی چند تست معتبر شخصیت شناسی می‌پردازیم.

1- رنگ چشم چطور مشخص می‌شود؟

چشم‌ها منعکس‌کننده احساسات درونی مثل شادی و خوشحالی، درد، رنج و عصبانیت هستند و از روی چشم‌ دیگران، می‌توانیم احساسات آن‌ها در لحظه را تشخیص دهیم.

رنگ چشم یک خصیصه ارثی‌ست که از پدر و مادر به ارث می‌رسد و با توجه به مقدار ملانین موجود در چشم مشخص می‌شود.

ملانین، رنگدانه‌ای با رنگ قهوه‌ای تیره یا سیاه است که در مو، پوست و عنبیه چشم انسان وجود دارد. پس رنگ چشم تیره‌تر، نشان‌دهنده وجود ملانین بیشتر در عنبیه چشم است.

2- تحقیقات انجام شده در زمینه رنگ چشم و ارتباط آن با شخصیت

تحقیقی در دانشگاه Orebro در کشور سوئد، نشان داده است ژن‌هایی که در شکل دادن به لوب‌های پیشانی مغز، دخالت دارند، روی رنگ چشم هم تاثیر می‌گذارند؛ به همین دلیل، دانشمندان، به این نتیجه رسیده‌اند که افراد با رنگ چشم مشابه، ویژگی‌های شخصیتی یکسانی دارند.

در این تحقیق ارتباط رنگ چشم و تاثیرات احتمالی آن روی رفتار، سلامتی روانی و میزان تحمل درد، بررسی شده‌است.(+)

در تحقیقی دیگر، از 1016 خانم بین 16 تا 35 سال، خواسته شد به پرسشنامه‌ای درباره شخصیت دیگران با توجه به رنگ چشم‌ آن‌ها پاسخ بدهند. این تحقیق نشان داد مردم غالباً برای هر رنگ چشم، خصوصیات شخصیتی خاصی را در نظر دارند.(+)

3- شخصیت شناسی از روی رنگ چشم دقیق است؟ (معرفی چند تست شخصیت‌شناسی پرکاربرد)

تست‌های معتبر شخصیت‌شناسی مثل MBTI، تست رفتارشناسی DISC و تست Big5، علاوه بر اینکه جزئیات بیشتری از شخصیت ما را به ما نشان می‌دهند و باعث می‌شوند شناخت بهتری از خودمان و رفتارهایمان داشته باشیم، می‌توانند در انتخاب مسیر شغلی، یافتن استعدادها و بهبود ارتباطات کاری، به ما کمک کنند.

در نتیجه می‌توانیم به جای تکیه کردن به نتایج کلی تست شخصیت شناسی از روی رنگ چشم، از تست‌های معتبر و نتایجشان برای بهتر شناختن خودمان، شغل متناسب با شخصیتمان و ایجاد روابط موثرتر با دیگران، استفاده کنیم.

برای دسترسی به این تستها روی لینکهای زیر کلیک کنید:

مطالب مرتبط:

ما مطالبی با جزئیات بیشتر در زمینه شخصیت شناسی رنگ چشم ها‌‌ی متفاوت نوشتیم. شما می‌توانید برای خواندن این مطالب از لینک‌های زیر استفاده کنید.کانال یوتیوب پادکست رادیو کارنکن
اینستاگرام پادکست رادیو کارنکن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوره طراحی مسیر شغلی

طراحی یا بازطراحی مسیر شغلی، به روشی مطمئن و تست‌شده