تست تیپ شناسی مایرز بریگز (MBTI) | به همراه تست آنلاین و رایگان

تست رایگان MBTI
در این مطلب ابتدا تست شخصیت شناسی به تفصیل توضیح داده شده و تجربه خودمون در استفاده از اون رو هم براتون نوشتیم. در انتها هم تست MBTI رایگان MBTI قرار داده شده است. اگر شما با این تست آشنا هستید یا به هر دلیلی میخواهید مستقیما به سراغ انجام تست بروید از دکمه زیر برای رفتن به انتهای صفحه استفاده کنید:

تست شخصیت شناسی MBTI چیست؟

تست شخصیت شناسی MBTI از محبوب‌ترین تست‌های شخصیت ‌شناسیه که کاربردهای متنوعی در خودشناسی، انتخاب مسیر شغلی، یافتن استعدادها، مشاورۀ ازدواج و بهبود ارتباطات کاری داره. بیش از هفتاد سال از انتشار نسخۀ اولیۀ تست شخصیت مایرز بریگز (MBTI) میگذره و در این سال‌ها چندین بار ویرایش و تکمیل شده. ساده و کاربردی بودن تیپ‌های شخصیتی MBTI باعث شده این تست، پرکاربرد‌ترین و از بهترین تست های شخصیت ‌شناسی لقب بگیره و مطالب و ویدیوهای بسیاری به زبان‌های مختلف درباره‌ش ساخته بشه. در پایین صفحه میتونید تست MBTI رایگانِ ما رو انجام بدید و تیپ شخصیتی خودتون رو بشناسید.
نمونه پاسخ تست رایگان MBTI

در این مطلب دربارۀ تست شخصیت شناسی MBTI، تیپ های شخصیتی MBTI و چگونگی استفاده از نتایج این تست در یافتن مسیر شغلی مناسب صحبت می‌کنیم و علاوه بر تست آنلاین MBTI رایگان که براتون تهیه کردیم؛ شما رو با چند سایت خوب دیگه برای تست شخصیت شناسی آنلاین مایرز بریگز آشنا می‌کنیم.

تست شخصیت شناسی MBTI چطور مطرح شد؟

اولین نسخه از تست تیپ‌های شخصیتی مایرز بریگز در سال 1943 توسط یک مادر و دختر به نام‌های کاترین بریگز و ایزابل بریگز مایرز منتشر شد. کاترین از سال 1917 کارش رو بر روی مطالعۀ شخصیت شروع کرد و مطالعۀ کتاب تیپ‌های روانشناختی یونگ در سال 1923 به شکل‌گیری ایدۀ 16 تیپ شخصیتی او بسیار کمک کرد.

هیچکدام از این دو نفر دانش‌آموختۀ روانشناسی نبودند و با علاقۀ شخصی بر روی شخصیت مطالعه میکردند؛ بنابراین تست MBTI به صورت یک تئوری مفهومی در طول چندین سال مطالعه شکل گرفت و بعد از آن در مراکز دانشگاهی مثل دانشگاه برکلی و فلوریدا بررسی شد و با حمایت آنها به ویرایش دوم و سوم رسید.

برای آشنایی بیشتر با تست شخصیت MBTI خوبه نگاهی به این ویدیوی کوتاه و جالب از موسسۀ مایرز بریگز بندازید:

بیشتر بخوانید: نقشۀ راه کسب درآمد بر اساس شخصیت

تیپ‌های شخصیتی از نظر یونگ چه هستند؟

تئوری شخصیت شناسی یونگ خصوصا کتاب تیپ‌های روانشناختی یونگ با مطرح کردن مفهوم عملکردهای شناختی نقش زیادی در شکل دادن به تست MBTI داشته‌اند. یونگ عملکردهای شناختی رو نوع مشخصی از پردازش‌های ذهنی میدونست که در انواع شرایط در ذهن فرد فعال میشوند.

یونگ چهار عملکرد روانشناختی اصلی رو با نام‌های «فکری»، «احساسی»، «حسی» و «شهودی» مطرح کرد و برای هر کدوم دو گرایش درونگرا و برونگرا در نظر گرفت و در مجموع به هشت عملکرد شناختی رسید.

برای آشنایی بهتر با عملکردهای شناختی یونگ، خوبه نگاهی به مطلب عملکردهای شناختی یونگ در تکمیل تست شخصیت شناسی MBTI بندازید.

تیپ‌های شخصیتی MBTI چه هستند؟

مایرز و بریگز بعد از مطالعات گسترده در باب شخصیت به چهار فاکتور اصلی شخصیتی رسیدند که میتونند در کنار هم یک کد چهارحرفی رو ایجاد کنند و بدین ترتیب 16 تیپ شخصیتی به دست می‌آید:

 • درونگرا (I) یا برونگرا (E): نحوۀ جذب انرژی؛ در تنهایی یا در جمع؟
 • شهودی (N) یا حسی (S): نحوۀ دریافت یا بیان اطلاعات؛ کلی‌نگره یا جزئی‌نگر؟
 • فکری (T) یا احساسی (F): نحوۀ تصمیم‌گیری؛ تصمیم نهایی رو با منطق میگیره یا احساس؟
 • منظم (J) یا منعطف (P): نحوۀ ساماندهی مکان و زمان؛ دوست داره نظم و چهارچوب داشته باشه یا آزادی و انعطاف در برنامه‌ها رو ترجیح میده؟

در تصاویر پایین شرح بیشتری از مشخصات هر کدام از این ترجیحات شخصیتی رو میبینید (برداشت شده از مقالۀ جالب معماری و MBTI).

تست رایگان MBTI - درون گرا برون گرا
منطقی شهودی
تست رایگان MBTI - فکری احساسی
تست رایگان MBTI - قاطع منعطف

تفسیر تست MBTI چه اطلاعاتی به ما میده؟

پس از انجام تست MBTI تیپ شخصیتی چهارحرفی شما مشخص میشه و طبق اون چهار عملکرد شناختی یونگ برای تیپ شما به دست میاد. هر کدام از تیپ‌های شخصیتی MBTI دارای مشخصاتی هستند که با خوندن آنها میتونید به خودشناسی بهتری برسید. در تحلیل تست MBTI نقاط قوت و ضعف تیپ شخصیتی شما و راهکارهایی برای تقویت نکات مثبت و برطرف کردن نکات منفی داده میشه. تیپ های شخصیتی MBTI

نتایج تست شخصیت مایرز بریگز در مشاوره‌های شغلی، مهارت‌های ارتباطی و مشاوره‌های ازدواج استفاده میشود و شما میتونید مقاله‌ها و ویدیوهای زیادی دربارۀ شغل مناسب هر تیپ و اینکه چه تیپ‌هایی برای ازدواج مناسبند پیدا کنید.

اینکه تا چه حد این تفسیرها قابل اتکا هستند جای بحث داره ولی به شکل کلی میشه گفت استفاده از تحلیل تست MBTI نیاز به شناخت خوب تئوری شخصیت‌شناسی یونگ داره و اگه از متخصص کمک بگیرید یا خودتون در مطالعۀ MBTI عمیق بشید، میتونید در موارد بسیاری ازش استفاده کنید.

نتایج به‌دست‌آمده از تحلیل تست MBTI در چه حیطه‌هایی کاربرد داره؟

حیطه‌های استفاده از آزمون MBTI بسیار گسترده‌ست؛ در همۀ زمینه‌هایی که شناخت شخصیت خود شخص و اطرافیان به کار میاد، میشه از این تست استفاده کرد؛ در زمینۀ یافتن مسیر شغلی که بحث اصلی ماست هم به خوبی میشه از نتایج این تست استفاده کرد.

هر چند از تست MBTI در استخدام و محیط‌های کاری هم استفاده میشه ولی تست نئو به علت دقیق‌تر بودن از نظر عددی و آماری و تست دیسک به علت ساده‌تر بودن تیپ‌های رفتاری، بیشتر مورد استفاده هستند و تست MBTI بیش از هر چیز در خودشناسی، یافتن استعدادها، شغل مناسب و بهبود ارتباطات انسانی استفاده داره.

بیشتر بخوانید: نقشه راه کسب درآمد در منزل

تست شخصیت شناسی MBTI میتونه چه کمکی به ما در مسیر شغلیمون بکنه؟

ادعای تست شخصیت مایرز بریگز اینه که تیپ شخصیتی در طول عمر تا حد زیادی ثابته و به این صورت ترجیحات ما همیشه بدین صورت برقراره. البته رشد شخصیت در تمام طول عمر وجود داره و به مرور یاد میگیریم چطور از عملکردهای شناختی دیگه استفاده کنیم و خودمون رو بهتر با شرایط مختلف وفق بدیم ولی باز هم ترجیحات پایۀ ما، به قوت خود باقیست.

بنابراین نتایج این تست میتونه در درازمدت قابل استفاده باشه و در تصمیم‌گیری مسیر شغلی به ما کمک کنه. در تحلیل تست MBTI هم به شما یک سری شغل پیشنهاد داده میشه که با خصوصیات اون تیپ شخصیتی سازگارند.

یک نمونه از این پیشنهادات شغلی رو در تصویر پایین میبینید که به نظر نمیرسه این شغل‌ها ربطی به هم داشته باشند و خنده‌دار به نظر میرسه.

شغل مناسب تیپ شخصیتی ESFJ
البته تمام تفسیرهای تست MBTI به این صورت نیستند و بعضی‌ها پیشنهادات شغلی مرتبط‌تری دارند ولی هیچکس شغل آینده‌ش رو با یک تست تعیین نمیکنه و آزمون MBTI میتونه به شما ترجیحات و اولویت‌های شغلیتون رو واضح‌تر نشون بده تا طبق اونها عناوین شغلی رو بررسی کنید.

3 نقد اساسی به تست شخصیت‌ مایرز بریگز:

 • انتقاد اول ثابت نبودن نتیجۀ تسته؛ اینکه اگه تست رو مجددا انجام بدید، ممکنه تیپ شما فرق بکنه و این میتونه اعتبار نتایج تست رو زیر سوال ببره.
 • انتقاد دوم تقسیم انسان‌ها به 16 دسته‌ست؛ یعنی همۀ انسان‌ها با تفاوت‌های بیشمارشون رو در 16 تیپ شخصیتی قرار میده. این کار به نظر بسیاری از منتقدان، ساده کردن پیچیدگی‌های روانیه انسانه.
 • انتقاد سوم اینه که در تحلیل تست MBTI به شما یک سری شغل پیشنهاد میشه ولی توضیح دیگه‌ای داده نمیشه و شما نمیدونید با این اسامی مشاغل پیشنهادی چیکار کنید و چه مسیری رو پیش بگیرید.

در اینترنت میتونید بحث‌های زیادی بر سر کاربردی بودن یا نبودن تیپ‌های شخصیتی MBTI ببینید؛ در مطلب 10 پاسخ به انتقادات وارد شده بر تست MBTI یک دفاع جانانه از این تست انجام شده که احتمالا میتونه شما رو برای انجام تست MBTI متقاعد کنه.

استفادۀ غلط از تست شخصیت مایرز بریگز چگونه‌ست و ممکنه چه تبعاتی داشته باشه؟

 • هر چه بادقت‌تر و واقع‌بینانه‌تر جواب بدیم، نتیجۀ نزدیک‌تری به واقعیت میگیریم. اگر بی‌حوصله و بی‌دقت به سوالات جواب بدیم احتمال اینکه تیپ اشتباهی به دست بیاد زیاده.
 • یکی از نکات مثبت تست MBTI اینه که همه تیپ‌ها رو خوب میدونه و نکات مثبت و منفی هر تیپ رو بیان میکنه. ما هم بهتره به همین صورت به تیپ شخصیتیمون مثبت نگاه کنیم و سعی کنیم بهترین خودمون باشیم.
 • مطلق‌انگاری نتیجۀ این تست و بهونه قرار دادن صفات شخصیتی کار نادرستیه؛ داشتن فلان تیپ شخصیتی دلیلی برای خوب نبودن در فلان کار نیست. تست‌های شخصیت شناسی برای خودشناسی بهتر هستند و قرار نیست ما رو محدود و ناامید کنند.
 • برخلاف ساده‌سازی‌هایی که در مطالب موجود در اینترنت انجام میشه؛ درک صحیح نتیجۀ تست MBTI و استفاده از اون در تصمیمات مهم زندگی نیاز به مطالعه و تحلیل داره و زمان میبره.
 • تست‌های خودشناسی برگرفته از تئوری شخصیت یونگ مثل MBTI و آرکی‌تایپ‌های یونگ در مبانی پایه‌ای مشترک هستند و در کنار هم قابل درک هستند ولی تست‌هایی مثل تست پنج عاملی نئو یا تست دیسک، مبانی متفاوتی دارند و در تعریف مفاهیمی مثل درونگرایی و برونگرایی متفاوت هستند و کاربردهای متفاوتی هم دارند.

کجا میشه تست MBTI رایگان رو انجام داد؟ چند سوال داره و پاسخ دادن بهش چقدر طول میکشه؟

آزمون معتبر که توسط موسسۀ مایرز بریگز ارائه میشه به صورت رایگان در دسترس نیست و ورژن‌هایی که در سایت‌ها به زبان انگلیسی‌ موجوده با پرسشنامۀ اصلی تفاوت دارند و تست‌های فارسی هم اکثرا ترجمه شدۀ همین نمونه‌ها هستند.

به همین دلیل شما تست‌های مختلفی با 50 تا 80 سوال پیدا میکنید که بعضی دو گزینه‌ای هستند و بعضی پنج‌ گزینه‌ای ولی به هر حال اکثرا توان تشخیص درست تیپ شخصیتی شما رو دارند ولی برای اطمینان میتونید در دو سایت تست بدید. زمان انجام تست به نسبت تعداد سوالات متفاوته ولی طبق تجربۀ من، پاسخگویی باحوصله به این تست حدودا نیم ساعتی طول میکشه.

دو نمونۀ انگلیسی تست MBTI رایگان که من انجام دادم در این دو سایت بوده (+ و +). نسخۀ خریدنی سایت personalitymax نتایج مفصلی داره که نتیجۀ تیپ INFJ رو میتونید از اینجا دانلود کنید.

تست‌های انگلیسی جملات ساده‌ای دارند و با سطح متوسط زبان انگلیسی میتونید به خوبی از پس سوالات بربیاید. یک نمونه تست عملکردهای شناختی یونگ رو میتونید در اینجا انجام بدید که نتایجی مثل تصویر زیر خواهد داشت. در همین سایت تست‌هایی وجود دارند که اگه شما بین دو تیپ شخصیتی شک داشته باشید میتونید ازشون استفاده کنید (+).

نتیجه تست شخصیت شناسی MBTI
البته اگر به دنبال انجام تست MBTI فارسی هستید، می‌توانید به پایین صفحه مراجعه کنید و این تست را به صورت رایگان و به زبان فارسی انجام دهید.

نتیجۀ تست MBTI من و اینکه چه کمکی به من کرد:

چند بار اولی که تست رو انجام دادم، نتیجه بین INFJ، ISTJ و INTJ تغییر میکرد ولی بعد از خوندن توصیفات تیپ‌های شخصیتی فهمیدم که INFJ درست‌تره و بعد از اون هر بار تست رو دادم، جواب INFJ بود. هر کدوم از ما در یکی دو حرف از کد چهارحرفی تیپ شخصیتیمون (درونگرا/برونگرا، شهودی/حسی، فکری/احساسی و منظم/منعطف) به طور قطعی در یک طرف طیف قرار داریم و در یکی دو حرف دیگه در میانه‌ها هستیم؛ برای من درونگرا و منظم بودن قطعی بود ولی شهودی و احساسی اونقدر قوی نبود و با خوندن مشخصات تیپ‌ها مطمئن شدم که INFJ هستم. عملکردهای یونگ برای من به ترتیب شهودی درونگرا، احساسی برونگرا، فکری درونگرا و حسی برونگرا هستند: تیپ شخصیتی INFJ
 • «شهودی درونگرا» نشون میده عملکرد اصلی من در مواجهه با موضوعات جدید از راه کسب و تحلیل ذهنی اطلاعاته و گرایش من به یادگیری مباحث متفاوت رو نشون میده.
 • «احساسی برونگرا» نشون میده من از نظر احساسی دوست دارم روی دیگران اثر بذارم و ارتباط و درک عمیقی نسبت به دیگران افراد پیدا کنم.
 • «فکری درونگرا» نشانگر تمایل به استقلال در کارها و انجام کارهای فکری و علمیه.
 • عملکرد چهارم من «حسی برونگرا»، مربوط به ارتباط مستقیم با جهان خارج، چیزهای تازه و طبیعته.

همینجاست که ارتباط عملکردهای یونگ با تیپ‌های شخصیتی تست مایرز بریگز دیده میشه: درونگرا در Ni و Ti، احساسی بودن در Fe و شهودی بودن در Ni قابل مشاهده‌ست.

وجود عملکرد «شهودی درونگرا»، باعث گرایش به پیدا کردن معنا در زندگی و تفکر و درونریزی زیادی میشه. این عملکرد که عملکرد اول تیپ INFJ به حساب میاد، همیشه زیادی در من فعال بوده و مشکلات خودش رو داشته.

به خاطر عملکرد «شهودی درونگرا» دوست دارم کارم با تحلیل مفاهیم در ارتباط باشه؛ به نوشتن مطالب تحلیلی علاقه دارم و این تمایل در من هست که چند ساعتی در روز رو در آرامش روی موضوعات ذهنیم کار کنم.

چالش INFJها رو عملکرد «احساسی برونگرا» میدونند؛ این عملکرد میخواد ارتباط اثربخشی با دیگران داشته باشه ولی درونگرا و کمال‌طلب بودن نمیذاره این ارتباط شکل بگیره. میشه گفت من همیشه مابین علاقۀ شدید و نفرت نسبت به ارتباطات انسانی گیر افتادم.

عملکرد سوم یعنی «فکری درونگرا» هم در من نفوذ زیادی داره، همینطور در آرزوهای گذشته‌م که میخواستم دانشمند بشم و همیشه دوست دارم در یک زمینۀ علمی عمیق بشم ولی تا الان نشده؛ شاید عملکرد «شهودی درونگرا» نمیذاره و میخواد از مفاهیم کلی سر در بیاره و از این شاخه به اون شاخه میپره و دل به جزئیات نمیده.

عملکرد آخر که «حسی برونگرا» باشه در من ضعیفه؛ بعضی مواقع پیش میاد که حس خوبی از بودن در طبیعت یا فعالیت بدنی داشته باشم ولی اصلا به اندازۀ سه عملکرد اول حسش نمیکنم..

راستش تست MBTI کمک خیلی زیادی به من در درک شخصیتم کرده خصوصا اینکه متوجه شدم تیپ شخصیتی من یکی از کم‌ترین جمعیت‌ها رو داره و این همه تفاوتی که در نحوۀ نگاهم به دنیا با اطرافیان وجود داره طبیعیه و من اونقدر هم خاص نیستم؛ کافیه به یک کانال یوتیوب دربارۀ INFJها برم تا کلی آدم رو پیدا کنم که با وجود همۀ تفاوت‌ها، خیلی شبیه من فکر و احساس میکنند.

تئوری شخصیت ‌شناسی یونگ نگاه من رو به خودم و انسان‌ها تغییر داد؛ البته شاید برای شما به این صورت تاثیرگذار نباشه ولی حتما میتونه کمی به شما در شناخت بیشتر شخصیتتون کمک کنه.


پیش از اینکه تست رو بزنید، خوبه که یک نکته رو حتما بدونید. مستقل از اینکه تیپ شخصیتی شما چیه، شما میتونید مهارتهای مختلف رو یاد بگیرید. دونستن تیپ شخصیتی شما نباید باعث بشه به خودتون برچسب بزنید و از یادگیری مهارتهای مورد نیازتون غافل بشید.

اگر فکر میکنید یادگیری مهارت کار سختیه و تلاشهای گذشته شما برای یادگیری مهارت (مثل زبان انگلیسی یا یک نرم‌افزار) به شکست منجر شده، باید پیش از هر چیز یادگرفتن رو یاد بگیرید.

بیشتر بخوانید: دوره آنلاین یادگیری اثربخش


مسیر شغلی متناسب با تیپ شخصیتی خود را بسازید

قطعا بعد از دیدن نتیجهٔ تست MBTI خود به سوالات زیر فکر خواهید کرد:

 • چه شغلی مناسب تیپ شخصیتی من است؟
 • با این تیپ شخصیتی چه زندگی‌ای را در پیش خواهم داشت؟
 • چگونه می‌توانم شغل مورد علاقهٔ خودم که نیاز مالی‌ام را نیز تامین کند پیدا کنم؟

اصلا نگران نباشید.

ما در دورهٔ طراحی مسیر شغلی به همهٔ این مسائل پرداخته‌ایم.

کافیست روی لینک زیر کلیک کنید و با تهیهٔ دورهٔ طراحی مسیر شغلی آیندهٔ خود را روشن‌تر کنید.


تست آنلاین شخصیت شناسی MBTI:

نکاتی در مورد تست آنلاین MBTI:

– این تست از 70 سوال دوگزینه‌ای تشکیل شده و پاسخگویی دقیق به سوالات حدودا بیست دقیقه طول میکشه. – لطفا سوالات رو بادقت بخونید و هر گزینه که بیشتر به شما شبیهه رو انتخاب کنید. – لازمه همۀ سوالات رو جواب بدید. – مبنای سنجش تیپ شما، پاسخیه که شما به سوالات میدید. پس سوالات رو با دقت بخونید و پاسخ بدید. اگه مشخصات اون تیپ شخصیتی به شما شبیه نیست، لازمه دوباره و با دقت بیشتری به سوالات تست پاسخ بدید و به تیپی برسید که تطابق بالایی با شخصیت شما داره. – در تئوری مایرز بریگز تیپ شخصیتی قابل تغییر نیست بلکه تکامل پیدا میکنه و بهترین تیپ وجود نداره و هر تیپی نکات قوت و ضعف خودش رو داره. نتایج تست MBTI به ما کمک میکنه که به خودشناسی بهتری برسیم و شخصیتمون رو رشد بدیم.

1.در یک مهمانی:
2.کدام گزینه بیشتر شبیه شماست:
3.به نظرتون کدوم وضعیت بدتره:
4.کدوم بیشتر بر تصمیماتتون اثر میذاره:
5.بیشتر با چی متقاعد میشید؟
6.ترجیح میدید چطور کار کنید؟
7.چطور انتخاب می کنید؟
8.در مهمانی ها معمولا:
9.بیشتر به سمت چه افرادی جذب میشید:
10.به کدوم بیشتر علاقمندید:
11.در برداشت از رفتار دیگران چه چیز رو اصل قرار میدید:
12.در برخورد با دیگران معمولا:
13.شما بیشتر:
14.شما بیشتر از چی اذیت میشید؟
15.در گروه های دوستی معمولا:
16.در انجام کارهای عادی روزمره بیشتر:
17.به نظرتون نویسندگان بهتره که:
18.کدوم براتون جالبتره؟
19.با انجام کدوم راحت ترید؟
20.کارهایی رو دوست دارید که:
21.کدوم صفات به شما نزدیکتره؟
22.در تماس تلفنی:
23.آمار و اطلاعات:
24.افرادی که آینده رو بررسی و تحلیل میکنند:
25.اغلب چطور هستید؟
26.کدوم بدتره؟
27.شما معمولا اجازه میدید اتفاقات چطور پیش بره؟
28.چه موقعی حس بهتری دارید؟
29.در جمع افراد:
30.عقل جمعی (چیزی که بیشتر مردم فکر میکنند درسته):
31.بچه ها به اندازه کافی:
32.شما راحت ترید طبق چه چیزی تصمیم بگیرید؟
33.شما بیشتر:
34.کدوم بیشتر قابل تحسینه:
35.برای کدوم بیشتر ارزش قائلید؟
36.ارتباط با افراد جدید در شرایط تازه:
37.شما معمولا:
38.شما معمولا:
39.کدوم راضی کننده تره؟
40.کدوم بیشتر شما رو هدایت میکنه؟
41.با کدوم نوع کار راحت ترید؟
42.تمایل دارید:
43.کدوم رو ترجیح میدید؟
44.بیشتر با کدوم پیش میرید؟
45.بیشتر به کدوم علاقه دارید؟
46.ترجیح میدید چطور ازتون تعریف کنند؟
47.در نظر خودتون چه موقع باارزشترید؟
48.معمولا کدوم رو ترجیح میدید؟
49.کدوم موقع احساس راحتی بیشتری دارید؟
50.شما:
51.به کدوم بیشتر اعتماد میکنید؟
52.شما بیشتر:
53.شخصی با کدوم ویژگی برای شما بیشتر قابل تحسینه؟
54.شما بیشتر مایلید:
55.بیشتر ترجیح میدید:
56.در ارتباطات انسانی:
57.وقتی تلفن زنگ میزنه:
58.بیشتر در کدوم زمینه به خودتون افتخار میکنید؟
59.شما بیشتر به سمت کدوم کشیده میشید؟
60.کدوم خطای بزرگتریه؟
61.خودتون رو کدوم میبینید؟
62.کدوم شرایط رو بیشتر میپسندید؟
63.شما بیشتر:
64.شما بیشتر:
65.در نوشتن متن بیشتر:
66.کدوم براتون سخت تره؟
67.کدوم رو برای خودتون آرزو دارید؟
68.کدوم اشتباه بزرگتریه؟
69.کدوم رو ترجیح میدید:
70.تمایل دارید که بیشتر:

59 دیدگاه برای “تست تیپ شناسی مایرز بریگز (MBTI) | به همراه تست آنلاین و رایگان

 1. مهشید گفته:

  سلام
  من که تست دادم ENTJ برای من در اومد
  من الان سال نهم هستم
  و واقعا گیج شدم
  که چه رشته ای رو برم
  که با توجه به توانایی هام بتونم پیشرفت کنم
  اگه کسی بتونه راهنماییم کنه خیلی ممنون میشم

  • مرضیه اکبری فر گفته:

   سلام
   توی صفحه نتایج، یک لینک هست که بر اساس تیپ شخصیتتون یک صفحه توضیحات کامل داده شده. میتونید تو بخش جستجوی سایت در صفحه اصلی، تیپ شخصیتیتون رو جستجو کنید و نتایج رو بخونید

 2. الهه گفته:

  سلام من intpهستم عاشق اختراع و اکتشافم وهوش خوبی دارم اما اگر یه روزم بی اکتشاف یا تحقیق یا اختراع بگذره حالم بد میشه و افسرده میشم متاسفانه خانواده ی دارم که حتی کار کردن دخترو بد میدونن الان به زور دارم کار میکنم و قرار با مقدار کمی پولم یه رشته اموزشیو دنبال کنم من نمیدونم کسی که تیپ شخصیتیش مثل منه و مشکلات منو داره باید چی کار کنه من روز به روز دارم درونگرا تر میشم الان فقط تونستم داستانای علمی تخیلی بنویسم نمیدونم باید با این افسردگی چی کار کنم امکان بورسیه در مقطع لیسانس هم نیست

  • dariush گفته:

   ادم های بزرگ در دل شرایط سخت به وجود میان پس اگه شرایط سخت ادامه بده و کم نیار تا به چیزی که میخوای برسی

 3. علی فولادی گفته:

  سلام مرد۳۲ ساله متاهل هستم با ۲ فرزند شغل فعلی من فروشندگی کیف و کفش هست در کارم موفق هستم و با تجربه اما از شغلم رضایت ندارم و انگیزه ای ندارم دیپلم الکترونیک دارم و فوق دیپلم تربیت بدنی نتیجه تست ام ISFJ هست چه شغلی به نظر شما برام خوب هست و میتونم در اون موفق و پُر درآمد باشم البته مدرک آشپزی درجه دو هتل رو هم ۳ ماه پیش گرفتم البته آشپزی بلدنبودم ولی بفکر راه اندازی یک رستوران بودم به همین خاطر رفتم دوره رو در فنی حرفه ای دیدم و البته نه با نمره خوبی ولی مدرک م رو گرفتم ولی فهمیدم که استعدادی ندارم کلاً میزان یاد گیریم بابا و سریع هست . به نظر شما چکنم؟

  • Hosein گفته:

   سلام عزیزان
   تست جالبی بود تقریبا دقیق بود نتیجه تست من ENTJبود
   کار الانم نتورک هست(بازاریابی شبکه ای)
   هم از کارم راضی هستم هم از آینده کاری که در پیش دارم
   یه توصیه به عزیزانی که دنبال کسب کاری هستن که نه تخصص نه مهارت نه پول نه پارتی ازشون بخواد تازه از اون مهمتر یه نفر دلسوز و راهنما هم داشته باشن حداقل یک هفته با سیستم نتورک مارکتینگ آشنا بشن و اطلاعات بگیرن.شرکت مهم نیست تیمی که قراره شمارو حمایت کنه رو تو اولويت قرار بدین.آگاهانه برای آیندتون تصمیم بگیرین زندگی تون رو دست کسانی ندید که یک ساعت درمورد آینده خودشون فکر نمیکنن
   ایران
   جهان
   خلیج فارس
   یا حقMiliyarder2020

   • محمد گفته:

    اگه تازه وارد شبکه فروش بیز شدی در بیا چون بهت دروغ میگن فلانی ماهی ۱ میلیارد خرده ای پورسانت میگیره فلان بسال اما ایندش واسه مدیر های خطی ایه

  • مرضیه اکبری فر گفته:

   سلام و وقت بخیر.
   لطفا بعد از تکمیل 70 سوال روی دکمه دریافت نتایج کلیک کرده و سپس وارد سایت بشید.

 4. مهدی گفته:

  ضمن سلام و عرض ادب، من پذیرفته شده آزمون قضاوت و وکالت هستم،برای رسیدن و موفقیت در گزینش مراحل بعدی و نشان دادن نوع شخصیت ESTJ باید به چه سبکی و کدام گزینه هارو زد؟ آیا این نوع شخصیت مناسب این شغل است؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 5. عرشیا گفته:

  با سلام من یبار تو یک سایتی تست دادم و INTP و خیلی بهم شباهت داشت و یبار هم در همین سایت تست دادم و ENTJ شدم که ۱۰ درصد شباهت داشت تو یک سایت دیگه هم ENTA شدم بنظر شما ازکجا بفمم کدومم /:

  • امین آرامش گفته:

   توی اون صفحه که نتیجه اومد، لینک مطلب تحلیل تیپتون هم بوده.
   اگر نخوندید، تیپتون رو گوگل کنید. مثلا تیپ شخصیتی ENTJ. احتمالا جزء لینکهای اول، مطلب مرتبط از همین سایت رو خواهید دید.

 6. م گفته:

  سلام
  ببخشید یک نسخه دیگه از این آزمون تو سایت ایران ذهن بود که نمره فرد تو یک محدوده دیگه میداد. من به اون ازمون احتیاج دارم و اینکه دقیقا میزان درونگرایی و یا برونگرایی رو با عدد بدونم. چرا نسخه ای که شما گذاشتید با اون نسخه فرق میکنه؟
  اون سوالهاش سه گزینه بود و محدوده نمرات فرق میکرد.

 7. Artemis گفته:

  با این که تو ویدیو گفته بود دندانپزشکی مناسب ENTP نیس ولی من معتقدم که یک ENTP قادر به انجام هر کاری هست

 8. 98 گفته:

  به نظر من هیچ تستی نمیتونه کلیه جنبه های شخصیتی افراد(که غیر از ذات انسان به شرایط محیطی وفرهنگ ومذهب و.. بستگی داره )رو تحت پوشش قرار بده …منظورم جزئیات نیست …
  حتی کلیات رو هم نمیتونه شامل بشه …
  روح آدم بی نهایت لایه لایه اس وبرچسب زدنی نیست علاوه بر اینکه مدام در حال تغییره …
  حالا اینجا بحث کلیاته …بازم بعضیراز کلیات مهم نادیده گرفته شده مث فرهنگ !
  اگر یه تست شخصیت شناسی که مسائل فرهنگی رو هم در بر بگیره باشه ( مثلا فرهنگ ایرونی مسلمون) به نظرم واقعی تر خواهد بود…آخه وقتی مثلا یه نفر تو مذهبش عنصری به نام حیا تعریف شده که در هر فرهنگی خجالت ونداشتن اعتماد به نفس تعبیر میشه !!
  چطور یه نکته ای که از نظر خودش مثبته در شخصیت شناسی نقطه ضعف به حساب میاد ؟!!!

 9. نازنین زینب آزادی گفته:

  من اکثر اوقات عصبی هستم ولی دوست ندارم این طوری باشه و وقتی استرس دارم استریک رو به دیگران هم منتقل میکنم

 10. پرنس گفته:

  ضمن سلام و وقت بخیر آبجی عزیزم.از اینکه مطالب کامل و با کارشناسی درست تهیه و تدوین شده شکی وجود نداره و همه ما ممنون زحمات بی دریغشون هستیم.و اینکه مورد بعدی من فکر میکنم شما هر چقدر به پیشرفتهاتون نگاه بکنین خیلی بهتره از اینکه به نداشته ها تون تمرکز داشته باشین .درست مثل کوهنورد ی که همه فکرش سعوده و به بالا نگاه میکنه.امیدوارم موفق باشید.از این جهت گفتم چون بنده هم پزشکم خواستن توانستن هست .آدرس تلگرام peranse20 خوشحال میشم بتونم کمکی بکنم.پیروز باشید.

 11. ملیکا گفته:

  من واقعاا سوالارو با دقت و صداقت جواب دادم.تیپ شخصیتی من رو ISTJ معرفی کرد.حدود ۵۰ درصد خصوصیتایی که گفت رو داشتم.ولی نصفشو نه.مثلا اینکه من اصلا آدمه منظمی نیستم.میشه بیشتر راهنمایی کنید؟؟

  • مهشید پرچمی گفته:

   سلام؛ ممنون از توجهتون.
   در تست mbti چهار مولفه سنجیده میشه و ممکنه شما در یک یا چندتا از اونها به متوسط نزدیک باشید مثلا در طیف برونگرا-درونگرا فقط کمی درونگرا باشید و هم خصوصیات برونگرایی و هم درونگرایی رو تا حدی در خودتون ببینید و به این صورت نیست که همه افراد یک خصوصیت رو تا حد 100% داشته باشند.
   البته کسانی هم هستند که مثلا در برونگرایی نمره 90 یا 100 درصد میگیرند که تمایل بالاشون به یک جهت رو نشون میده.
   به علاوه مولفه نظم به چند چیز برمیگرده؛ یکی منظم بودن محیط دور و برتون، یکی نظم داشتن زمانی در انجام کارها و برنامه ها و همینطور داشتن تصویر روشن از مسیر آینده، اعتقاد به نظم و ساختار اجتماعی و …
   شما ممکنه در چند مورد از اینها امتیاز بالایی گرفته باشید و در موارد دیگه آنچنان هم منظم نباشید.

 12. Pari گفته:

  تیپ من istj هستش و واقعا در مورد من درسته حتی شغل ها هم اونایی هستش ک بهشون علاقه مند هستم ممنونم از سایت خوبتون

 13. سودا گفته:

  سلام من دختر ۱۷ ساله ای هستم که به کارهای هنری مثل آشپزی خیاطی گل‌سازی ویترای بوم کاردستی پرورش گل و…علاقه زیادی دارم. شدیدا دوست دارم پیانو یادبگیرم و همچنین گیتار.اهل موسیقیم. برعکس خیلی ها که دوست دارند به جاهای خیلی رویایی برسند،گاها فکر میکنم دوست دارم زندگی باآرامش و باعشق و سرزندگی و هنری و غیرتکراری داشته باشم
  همچنین دوست دارم بیش تر تو خونه باشم و گاها بادوستام . از بچه ها خوشم میاد و فکر میکنم واقعا مادر خوبی بشم.ولی مادرم میگه چون درست خوبه تومدرسه تیزهوشانی خوب بخون پزشکی دربیا و پول تو اونه و آینده ازدواجتم خوب میشه ولی من دوست ندارم پزشک شم و از صبح تا شب بیرون کار کنم .دوست دارم به کارهای مورد علاقم برسم و آرامش داشته باشم
  لطفا راهنمایی کنین . خیلی بابت این اختلاف سلیقه خودم ومادرم درگیرم و همش ناراحتم . خیلی ممنون

  • نگین گفته:

   چه جالب همه علایقت مث منه با این تفاوت که من راه خودمو رفتم و الان رشتم گرافیکه چون علاقه داشتم به حرف کسی گوش ندادم و علاقمو انتخاب کردم اما الان بخاطر هزینه زیادش توش موندم امیدوارم باعث نشه علایقمو ول کنم

  • یارا گفته:

   تو عین خود خود منی….منم عاشق گیتارم وبراش کلی صحبت کردم تا اجازه دادن کلاساشو برم…توم بسته به پدر ومادری که داری باید برای رسیدن به چیزی که میخوای سختی بکش….ولی واقعا اگه پزشکی رو دوس نداری الکی مختو تو اون رشته نذار…من خودم رشتم ریاضیه درسامم بد نیس..همه دوس دارن مهندس بشم ولی خودم میخوام روانشناس بشم و میشم …تمام

  • آرشین گفته:

   هرگز بخاطر پول نرو پزشکی. زندگی تو به خودت بستگی داره . شغلی که بهش علاقه نداشته باشی پیرت میکنه. مخصوصا پزشکی که سختی های خودشو داره

  • پرنس گفته:

   سلام این خیلی خوبه اما باید بیشتر به اطرافت توجه بکنی راهنمایی بیشتر خواستین در تلگرام به ادرسperanse20در خدمتتون هستم.موفق باشید.

  • شایان گفته:

   سلام سودا جان من دقیقا مشکل تو برام داره پیش میاد مادرم به شدت اسرار میکنه که تجربی بخونم ولی من ادمی نیستم که برای کنکور روزی 6 ساعت بخونم از این طرف عاشق هنرم به شدت عاشق موسیقی و خوانندگی بازیگری نقاشی هستم و خودمم یک ساله که گیتار میزنم اما از طرف فامیل همه تحت فشار قرارم میدن که تجربی بخونم اما من نمیخوام

 14. ناشناس گفته:

  خانم پرچمی خسته نباشید
  شاید تکراری بشه ولی برای تشکر و قدردانی لازمه بگم، از مقاله تون بخاطر توضیحات کامل ،بخش بندی بودن
  ،آوردن مثال، معرفی لینکهای آزمون و سبک نوشتنتون استفاده کردم.سپاس از شما
  از آقای آرامش هم بخاطر فراهم نمودن این بستر سپاسگزارم.

 15. فربد گفته:

  من ENTJ شدم واقعا هر چی گفت درست بود . هم علایق هم استعداد هام . اون هایی ک میگن جواب تست با شخصیتشون در تضاد بود احتمالا هنگام انجام تست خودشون گول میزدن و جواب هایی رو ک قشنگ تر بود انتخاب میکردن نه جواب هایی ک نزیدک شخصیتشونه

 16. سحر گفته:

  ویژگی هایی که برام بیان کرده بود درست بودن اما شغل های مناسبی که گفته بود شغل هایی بودن که ازشون متنفرم یا اینکه اصلن یه درصد هم بهشون فک نمیکنم که بخوام در اینده به اون شغل بپردازم
  من به ورزش علاقه دارم و والیبالیست حرفه ای هستم اما نمیدونم میتونه برام شغل مناسبی باشه که بخوام تو مسابقات فراملی شرکت کنم یا باید تو همین مقطع مسابقات کشوری والیبالم رو ادامه بدم و در اخر تو همین مقطغ تمومش کنم (تیپ شخصیتی من INTP هست)

  • مهشید پرچمی گفته:

   سلام؛ عذر میخوام که دیر جواب میدم، متاسفانه این پرسش رو ندیده بودم.
   تست mbti به هیچ عنوان استعدادیاب نیست و میزان موفقیت در یک رشته رو نشون نمیده، فقط خصوصیات شخصیتی فرد رو کنار شرح وظایف و محیط کار یک شغل قرار میده و میتونه تا حدی نشون بده اون شغل و محیطش به حس و حال و تمایلات شخصیتی فرد نزدیک هستند یا نه.
   به نظر من mbti رضایت شغلی درازمدت رو میتونه بیشتر نشون بده تا موفقیت شغلی کوتاه مدت.
   موفقیت شغلی در یک رشته به عوامل زیادی غیر از شخصیت مثل بازار کار رشته، داشتن آشنا و راهنما در اون شغل، استعداد و ضریب هوشی و … بستگی داره که حتی از شخصیت مهمترند.
   infj بودن به این معنا نیست که شما در رشته ریاضی موفق نمیشید؛ اتفاقا چون خودم infj هستنم و ریاضی هم خوندم میدونم که این تیپ علاقه به مباحث تئوری ریاضی و فیزیک داره و در درک عمیق مطالب تا چه حد موفقه.
   مساله اینه که به طور کلی infjها کلی نگر و علاقمند به دیدن تصویر کلی هستند و کار فنی و توجه به جزئیات براشون لذتبخش نیست، به همین دلیل کارهای فنی-مهندسی چندان براشون رضایت بخش نیست.
   اتفاقا تدریس و پژوهش در رشته های ریاضی میتونه گزینه خوبی باشه ولی مشاغل فنی، کارخانه ای یا عمرانی به تمایلات و نقاط قوت infjها نزدیک نیست و به همین دلیل در بین مشاغل این تیپ مهندسی ها نیومده.
   با این حال هر انسان یک مورد جداست و ممکنه شما به عنوان یک مهندس هم مسیر شغلی و محیط کاری رو انتخاب کنید که این کار رو براتون رضایتبخش کنه و بسیار هم درش موفق باشید.
   (منظور از مهندسی در تقسیم بندی های اینچنینی، کار با سیستم ها و ابزارهاست و میشه گفت مهندسی های کلاسیک رو شامل میشه؛ مثلا معماری، مهندسی محسوب نمیشه و آرشیتکت، شغل جداگانه ایه که تا حدی به infjها نزدیکتره. حتی نرم افزار، برنامه نویسی یا صنایع رو هم میشه گفت برای infjها مناسبتره تا سایر مهندسی ها ).

 17. Nazanin گفته:

  من چندمین باره تست mbti میدم.خوشبختانه این دفه هم «INTJ» درومد.٨٧.٠٩٪‏ چیزایی که درباره INTJ گفته شده با من منطبق بود.اون ١٢.٩١ درصده دیگرو شک دارم.فقط شک!

 18. محمودرضا گفته:

  تست من ESTJ درآمد وبسیار متعجب وحیران شدم چون من دندانپزشکم ویکی از شغل های پیشنهادی این تست برای من دندانپزشکی بود.

 19. آرزو گفته:

  ESTJ خود واقعی ام رو گفت عالی بود فقط در انتخاب شغل خیلی دوست داشتم زیر شاخه پزشکی رو بخونم که دندانپزشکی بهش اشاره کرده ولی قسمت نشد .عالی بود مرسی

 20. ال گفته:

  ویژگی هایی که برام بیان کرد خوب بود اما شغل های ایده آل رو دقیقا همونایی رو گفت که ازشون متنفرم

 21. سحر گفته:

  تیپ شخصیتی من infj دراومد که به نظرم درسته و من ۴ تا ویژگی رو دارم اما شغل هایی که برای تیپ من معرفی شد در زمینه ی پزشکی و هنری بود درحالی که من دوساله دارم ریاضی میخونم. اگه کسی مثل منه یا پیشنهادی داره لطفا کمک کنه???

  • محمدحسین گفته:

   منم infj هستم و ریاضی میخونم. اولش ناراحت بودم چون هیچ مهندسی توی تیپ شخصیتی مون نیومده. ولی وقتی تست استرانگ دادم شدم جست و جوگر و دیدم که بیشتر مهندسی ها داخل این تیپ هستند?
   بنظرم در زمینه انتخاب شغل تست استرانگ بده بهتر بفهمی.

   • رضا مهربانی گفته:

    سلام خیلی خوبه استعداد انسان در سنین نوجوانی شناسایی بشه ودر همون مسیر هدایت بشه

   • ناشناس گفته:

    تا اونجایی که چند مطلب درباره تست استرانگ دیدم،تست استرانگ رغبت شغلی رو میگه نه استعداد و یا توانایی.
    باز مشاوران شغلی که اطلاعات و تجربه بیشتری درباره این تست دارن بیشتر میتونن کمک کنن.
    همینجا من هم تقاضای راهنمایی دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هدیه کارنکن به شما

دوره جذاب و کاربردی اشتباهات رایج در طراحی مسیر شغلی

دوره طراحی مسیر شغلی

روشی مطمئن تست‌شده کاربردی برای طراحی و بازطراحی مسیر شغلی