معرفی تست رفتارشناسی دیسک (DISC) | به‌همراه تست رایگان

تست رایگان DISC

 

تست DISC چیست؟

تست دیسک از محبوب‌ترین تست‌های رفتارشناسیه که کاربردهای زیادی در جنبه‌های مختلف توسعۀ فردی، خانوادگی، شغلی و سازمانی داره. مهم‌ترین مزیت تست دیسک سادگی اونه؛ اگه بخواهید یک تست رو همین الان در ده دقیقه انجام بدید و تغییرات مثبتی رو بر اساس اون در رفتارتون شروع کنید باید تست دیسک رو امتحان کنید.

 

اگر معیار اعتبار رو میزان استفاده از یک تست بدونیم، تست DISC در کنار سادگی، بسیار معتبره و بارها اعتبار نتایج حاصل از اون از نظر آماری بررسی شده. موسسه‌های زیادی مشغول اصلاح تست DISC و ارائۀ پرسشنامه‌های دقیق‌تر و نتایج کامل‌تر هستند. ساده و کاربردی بودن نتایج حاصل از آزمون DISC باعث شده این تست در زمینه‌های متفاوتی مانند بهبود ارتباطات فردی، بهبود ارتباطات سازمانی، بهبود سبک تدریس، بهبود فروش، بهبود مدیریت و رهبری و … استفاده بشه. در این مطلب دربارۀ تیپ‌های رفتاری دیسک، تفسیر تست DISC و چگونگی استفاده از نتایج تست DISC در پیشبرد مسیر شغلی صحبت می‌کنیم و در انتها هم می‌تونید آزمون دیسک رو به‌صورت رایگان انجام بدید.   نمونه‌ای از نتایج تست دیسک:   نمونه نتیجه تست شخصیت شناسی دیسک DISC  

تفاوت تست رفتارشناسی با تست شخصیت‌شناسی در چیست؟

«شخصیت» یک مفهوم انتزاعیه و ترکیبیه از هر آنچه ما هستیم شامل رفتار، افکار، هیجانات، انگیزش‌ها، ارزش‌ها و …؛ شخصیت تعریف‌های بسیاری داره و درک شخصیت و استفاده از اون در بهبود زندگی، پروسه‌ای زمان‌بره ولی درک و تحلیل رفتارهای ما ساده‌تره، چون رفتار قابل‌مشاهده‌ست و در صورت نیاز، قابل تطبیق با محیطه.

تست‌ شخصیت‌شناسی Big5 به شما میزان پنج صفت شخصیتی مهم رو نشون میده و طبق اون پیشنهاداتی برای بهبود ابعاد مختلف زندگی ارائه میده. تست تیپ‌شناسی MBTI، هشت مولفه رو در گرایش‌های درونی شما بررسی میکنه و شخصیت شما رو در یکی از 16 گروه اصلی خودش جا میده.

نتایج تست‌های شخصیت‌شناسی برای استفاده نیاز به تحلیل‌های مناسبی دارند و با وجود شناخت عمیق‌تری که نسبت به شخصیت فرد ایجاد می‌کنند، به راحتی کاربردی نمیشن.

تست رفتارشناسی دیسک با تقسیم ویژگی‌های مهم رفتاری به 4 گروه که هر کدام نمودهای رفتاری مشخصی دارند؛ به آسانی قابل یادگیریه. شما میتونید به سادگی قالب اصلی دیسک رو یاد بگیرید و همۀ سبک‌های رفتاری اصلی دیسک رو بشناسید؛ نتایج تست دیسک به راحتی قابل استفاده در یک گروهه و میتونه افراد رو به درک مشترکی از همدیگه برسونه.

تست DISC هم میتونه نتایج اختصاصی و مفصلی برای هر کاربرد اختصاصی ارائه بده ولی مدل سادۀ اون هم برای بسیاری از موارد قابل استفاده‌ست.

 

 

بیشتر بخوانید: بهترین تست شخصیت شناسی جهان چیست؟

 

 

مدل رفتاری DISC چطور مطرح شد؟

تقسیم شخصیت و رفتار انسان‌ها به چهار دسته از زمان گذشته رواج داشته؛ از چهار عنصر طبیعی تا چهار مزاج تا چهار نوع استخوان‌بندی. شاید این موضوع ربطی به مدل دیسک داشته باشه و شاید هم نه.

مدل رفتاری دیسک رو ویلیام مارستون در سال 1920 مطرح کرد. البته اون هیچوقت تستی بر مبنای این مدل ایجاد نکرد و تست DISC سال‌ها بعد طراحی و اجرا شد.

برای نگاهی بر سیر شکل‌گیری احتمالی مدل رفتاری DISC در طول تاریخ، ویدیوی کوتاه و صمیمی زیر رو ببینید:

تحلیل تست دیسک چه اطلاعاتی به ما میده؟

مارستون در ابتدا افراد رو با بررسی دو شاخصه به چهار گروه تقسیم کرد؛ «روبرو شدن و مقابله با دیگران» و «اقدام فعالانه یا منفعل». بدین صورت افراد چهار سبک رفتاری داشتند:
 • فعالانه با دیگران مقابله می‌کنند.
 • فعالانه ارتباط برقرار می‌کنند ولی مقابله نمی‌کنند.
 • در ارتباط پیش‌قدم نمی‌شوند و مقابله هم نمی‌کنند.
 • منفعلانه و طبق موقعیت با دیگران مقابله می‌کنند.
این چهار گروه به مرور کامل‌تر شدند و با چهار مولفۀ D (تسلط)، I (تاثیر)، S (ثبات) و C (تطابق) شناخته شدند و مدل رفتارشناسی DISC رو شکل دادند. پراکندگی تیپ های تست disc تقریبا یکسانه. به این معنی که هر کدوم از تایپ‌ها، ۲۵% از جمعیت رو تشکیل می‌دهند.   پراکندگی تیپ های تست DISC برای آشنایی با چهار مولفۀ اصلی تست دیسک و رفتارهایی که افراد با بالا بودن هر کدام از این مولفه‌ها از خود بروز میدهند، به ویدیوی زیر نگاهی بندازید:

نتایج به‌دست‌آمده از تفسیر تست DISC در چه حیطه‌هایی کاربرد داره؟

حیطه‌های استفاده از تست دیسک بسیار گسترده‌ست. در زمینۀ توسعۀ فردی و رسیدن به رضایت شغلی که بحث اصلی مطالب ماست؛ به خوبی میشه از نتایج تست دیسک استفاده کرد. شما با توجه به تست دیسک متوجه میشید در کدومیک از چهار مولفه، نمرۀ بالا و در کدومیک نمرۀ پایینی دارید. از اونجایی که همۀ چهار مولفۀ رفتاری دیسک مطلوب هستند ما باید سعی کنیم به تعادل نزدیک بشیم یعنی مولفه‌های پایین رو در خودمون پررنگ‌تر کنیم. مثلا فردی با مولفۀ D و C بالا نقاط قوت و ضعفی در رفتارهاش داره؛ این شخص جسارت و جاه‌طلبی رو به همراه دقت و تخصص‌گرایی از خودش نشون میده ولی در ارتباط با دیگران جای کار داره و باید مولفۀ I خودش رو با گشاده‌رویی با مردم و مولفۀ S خودش رو با سازگاری و صبر بالا ببره. برای واضح‌تر شدن نتایج تست DISC، با توجه به نمره‌هایی که در ۴ مولفۀ اصلی تست به دست می‌آید، تیپ‌بندی‌های رفتاری مشخصی تعریف شده‌اند. در تست‌های معمول، ۱۵ تیپ رفتاری وجود داره و برای دقیق‌تر شدن نتیجه در بعضی از تست‌ها تعداد بیشتری تیپ رفتاری تعریف میشه. تیپ های رفتاری تست DISC

تست رفتارشناسی DISC میتونه چه کمکی به ما در مسیر شغلیمون بکنه؟

تست دیسک یک تست رفتارشناسیه و استفادۀ اصلیش در بهبود رفتارهای ما در محیط کار و زندگیه. بیشترین کاربرد تست DISC در بهبود ارتباطات در محیط کاری و پیشرفت شغلیه. شناخت نقاط قوت و ضعفمون در ارتباط با دیگران میتونه راهنمای بسیار خوبی برای پیشرفت شغلی باشه.

تست DISC نمیتونه خصوصیات شخصیتی رو به طور دقیقی مشخص کنه و از خوبی‌های تست دیسک اینه که نمیگه رفتار شما ثابته بلکه میگه این پیشفرض شماست و میتونید به دلخواه، رفتارتون رو با محیط تطبیق بدید.

بنابراین معمول نیست که از تفسیر تست DISC برای انتخاب شغل مناسب استفاده بشه؛ در تست دیسک خصوصیت‌های شخصیتی به طور کلی و غیردقیق مشخص میشه مثلا به طور کلی افراد با S بالا، C بالا و SC و CS درونگراتر از افرادی هستند که دو مولفۀ D و I بالا دارند.

برای انتخاب شغل مناسب با توجه به شخصیت فرد، میشه از تست‌های شخصیت‌شناسی مناسب‌تر (مثل لنگرگاه‌های شغلی، رغبت‌سنج شغلی استرانگ و یا تست MBTI) استفاده کرد. هر چند نتیجۀ تمام این تست‌ها باید منجر به خودشناسی هر چه بیشتر ما بشه تا خودمون بتونیم بهترین انتخاب‌ها رو در مسیر شغلی داشته باشیم؛ هیچکس دوست نداره شغلش رو بر اساس پیشنهاد یک تست انتخاب کنه.

با این وجود توصیه‌هایی وجود داره که از نظر مدل رفتاری دیسک، یک مدیر یا یک فروشنده باید چه تیپ رفتاری‌ای داشته باشه؛ مثل تصویر پایین که به عنوان تیپ رفتاریِ ایده‌آلِ بازاریاب‌ها عنوان شده بود که نمیدونم تا چه حد قابل‌اتکاست.

تیپ شخصیتی ایده آل بازاریابی تست دیسک  

در اینجا هم میتونید یه سری پیشنهاد شغلی رو بر اساس تحلیل آزمون دیسک ببینید که البته کلی و غیردقیقه.

باز هم تاکید می‌کنیم که تست دیسک، موفقیت یا شکست شما رو در یک شغل، تعیین نمی‌کنه و فقط شما رو با تمایلات رفتاری‌تون آشنا می‌کنه و در واقع مهارت‌های کسب شده شما رو، ارزیابی نمی‌کنه.

برای جمع بندی:

 • همه تیپ‌های شخصیتی دیسک، با ارزش اند و هیچ تیپ شخصیتی بر دیگری، برتری نداره و در واقع در هر فرد، هر چهار تیپ شخصیتی دیسک وجود داره.
 • نوع و سبک کار کردن شما در محیط کاری، به عوامل متعدد دیگری (به‌جز تیپ شخصیتی دیسک) مثل تجربه‌های زندگی، تحصیلات و … نیز وابسته است.
 • بیشتر دونستن درباره خودتون، به شما کمک می‌کنه در محیط کاری، ارتباطات موثرتری رو با دیگران تجربه کنید.
 • با استفاده از نتایج آزمون دیسک در محیط کار، می‌تونید کیفیت کاری بهتری داشته باشید.

 

استفادۀ غلط از تست مدل رفتاری DISC چگونه است و ممکنه چه تبعاتی داشته باشه؟

  • تست‌های شخصیت‌شناسی رو باید با دقت پاسخ بدیم؛ سریع و سرسری خوندن سوالات و گزینه‌ها از دقت نتیجه کم میکنه.
  • باید طبق تجربه و درکی که از شخصیت و رفتار خودمون داریم به تست DISC جواب بدیم، نباید تصویری ایده‌آل یا غیرواقعی از خودمون بروز بدیم.
  • بهتره در هنگام پاسخ به آزمون دیسک، با دید مثبت به خودمون و امیدوارانه به سوالات جواب بدیم. پاسخگویی از روی عدم اعتماد به نفس، جواب غلطی به ما میده که با واقعیت رفتارمون منطبق نیست.
  • یکی از نکات مثبت تست دیسک اینه که هر چهار مولفۀ رفتاری رو مثبت تعریف میکنه و اول روی مشخصه‌های مثبت هر تیپ رفتاری تاکید میکنه و در مرحلۀ دوم پیشنهادهایی برای بهبود رفتارها مطرح میکنه. ما هم بهتره به این تست به همین صورت نگاه کنیم و پیش‌زمینه‌ای دربارۀ اینکه کدوم مولفۀ رفتاری بهتره نداشته باشیم و تیپ رفتاری خودمون رو ارزشمند بدونیم.
  • مطلق‌انگاری نتیجۀ تست‌های شخصیت‌شناسی کار نادرستیه و این تست‌ها فقط ابزاری برای شناخت بهتر خودمون در کنار بقیۀ ابزارها مثل تجربه کردن، از خود نوشتن، مشاوره و روان‌کاوی هستند. نتایج تست‌های شخصیت‌شناسی وقتی در کنار تجربه‌های روزمرۀ ما قرار میگیره؛ کم‌کم به درک بهتر ما از خودمون منجر میشه و نباید از یک تست، انتظار نتیجۀ آنی، دقیق و قطعی رو داشته باشیم.
  • برای موثر بودن تست دیسک لازمه چند ساعتی رو به بررسی نتایجش و روزهایی رو به پیگیری رفتارهامون اختصاص بدیم و اینکه بدونیم تست دیسک زمانی برامون موثر بوده که تونسته باشیم رفتارمون رو بهبود بدیم، چون نتایج DISC مشخص و مستقیمه و پیشنهاداتی که ارائه میده، به خوبی قابل‌اجراست.
در تحلیل نتایج تست دیسک، باورهای غلط زیادی برای هر تیپ شخصیتی disc وجود داره. برای مثال، این باور که افراد با مولفه بالای I، رهبران یا فروشنده‌های بهتری خواهند شد. منطق پشت این باور هم کاملا مشخصه. افراد با این مولفه، با دیگران تعامل زیادی برقرار می‌کنند و توانایی متقاعد کردن بالایی هم دارند. همونطور که عده زیادی از افراد این تایپ، خونگرم، صمیمی و اجتماعی هستند مطمئنا عده‌ای هم پیدا می‌شوند که این ویژگی‌ها را نداشته باشند و یا کاملا برعکس رفتار کنند. این مسئله، به دلیل تفاوت میزان هوش اجتماعی این دو دسته با هم به وجود آمده‌ یعنی همان EQ که اساس تاثیرگذاری اجتماعی است.

بیشتر بخوانید: نقشۀ راه کسب درآمد بر اساس شخصیت

کجا میشه آزمون دیسک رایگان رو انجام داد؟ چند سوال داره و پاسخ دادن بهش چقدر طول میکشه؟

انتهای همین مطلب، یک آزمون رایگان تست DISC قرار دادیم. می‌تونید از این آزمون برای بیشتر دونستن درباره خودتون استفاده کنید. این تست ۴۸ سوال داره و پاسخ دادن بهش حدودا ۱۵-۲۰ دقیقه وقت نیاز داره. اگر هم علاقه‌مندید که زودتر از انجام آزمون، از تفسیر تست DISC برای هر مولفه، مطلع بشید، می‌تونید از مطالب زیر استفاده کنید.

آیا نتایج تست disc می‌توانند در طول زمان تغییر کنند؟

به‌صورت کلی، میانگین رفتار هر فرد در طول زمان، تقریبا ثابت می‌مونه. اگرچه ممکنه از این زمانی که تست disc رو انجام میدید، تا دفعه بعد، تغییرات کوچکی در نتایج مشاهده بشه، اما احتمال تغییرات زیاد، محتمل نیست. به‌ هر حال، اگر از آخرین باری که این تست رو انجام دادید، بیشتر از دو سال میگذره و یا در طول یک مقطع زمانی از آخرین دفعه انجام آزمون دیسک، تو زندگی‌تون تغییرات زیادی اتفاق افتاده، پیشنهاد ما این هست که دوباره این تست رو انجام بدید.

نتیجه تست دیسک من و اینکه چه کمکی به من کرد:

چون من کاملا درونگرا هستم برام از اول مسلم بود که در C و S نمرۀ بالایی میگیرم. این تیپ رفتاری به خوبی چالش همیشگی من رو نشون میده که دوست دارم کارم عمیق و دقیق باشه (C) ولی دوست دارم در ارتباط با انسان‌ها هم باشه و کار علمی صرف رو دوست ندارم (S). این موضوع تا الان برای من یک پارادوکس حل نشدنیه. یه مسئلۀ جالب دیگه این بود که افراد با تیپ S دوست دارند اطلاعات جمع کنند و آهسته کار کنند و تیپ C میخوان دقیق و بی‌عیب کار کنند؛ من هر دو رو دارم و کارهام خیلی کنده. نیروی مقابل این موضوع در مولفۀ D یعنی به دنبال نتیجه و اتمام کارها بودنه؛ من لازمه مولفه‌های D مثل اولویت‌بندی کارها و ایجاد یک فشار درونی برای به سرانجام رسوندن کارها رو تقویت کنم. مولفۀ I هم در من پایینه و اهل گرم گرفتن با دیگران و کارهای شادمانه نیستم ولی صمیمی و سازگار بودن که از خصوصیات S بالاست به کمکم اومده و مشکل ارتباطی زیادی پیدا نکردم.

بیشترین مشکلات فردی و شغلی من به خاطر مولفۀ D پایینه و اون رفتارهایی که بهم کمک میکنه شرایط رو بهتر پیش ببرم، روشن کردن نتیجۀ دلخواه از هر کار، سریع‌تر تصمیم گرفتن و عمل کردن و جسورتر بودن در پیشبرد کارهامه.

تیپ c در تست خودشناسی دیسک

 ما همه طبق مدل رفتاری دیسک، ترکیبی از هر چهار مولفۀ رفتاری هستیم و از هر کدوم مقداری داریم و با تلاشمون میتونیم معایب تیپ رفتاریمون رو رفع کنیم و به پختگی رفتاری برسیم. 

مطلبی که خوندید از مجموعه مطالبی بود که برای معرفی تست‌های شخصیت شناسی نوشته شده.

هنگام استفاده از تست‌های خودشناسی خوبه که یک نکته رو حتما بدونید. مستقل از اینکه نتیجه تست دیسک شما چیه، شما میتونید مهارتهای مختلف رو یاد بگیرید. استفاده از تست‌های خودشناسی نباید باعث بشه به خودتون برچسب بزنید و از یادگیری مهارتهای مورد نیازتون غافل بشید.

اگر فکر میکنید یادگیری مهارت کار سختیه و تلاشهای گذشته شما برای یادگیری مهارت (مثل زبان انگلیسی یا یک نرم‌افزار) به شکست منجر شده، باید پیش از هر چیز یادگرفتن رو یاد بگیرید.

بیشتر بخوانید: دوره آنلاین یادگیری اثربخش

 


این مطلب حاصل تجربه‌ی شخصی نگارنده در انجام تست‌های شخصیت‌شناسی از جمله تست رفتارشناسی دیسکه؛ خوشحال میشیم اگه شما هم تجربه‌تون در انجام این تست رو در قالب کامنت با ما در میان بذارید.


زندگی خود را طراحی کنید

قطعا بعد از دیدن نتیجهٔ تست DISC خود به سوالات زیر فکر خواهید کرد:

 • چه شغلی مناسب تیپ شخصیتی من است؟
 • با این تیپ شخصیتی چه زندگی‌ای را در پیش خواهم داشت؟
 • چگونه می‌توانم شغل مورد علاقهٔ خودم که نیاز مالی‌ام را نیز تامین کند پیدا کنم؟

اصلا نگران نباشید.

ما در دورهٔ طراحی زندگی به همهٔ این مسائل پرداخته‌ایم.

کافیست روی لینک زیر کلیک کنید و با تهیهٔ دورهٔ طراحی زندگی آیندهٔ خود را روشن‌تر کنید.


این مطلب توسط مهشید پرچمی نوشته شده است.

نکاتی در مورد تست آنلاین DISC:

– این تست از 48 سوال چهار گزینه‌ای تشکیل شده و پاسخگویی دقیق به سوالات حدودا بیست دقیقه طول میکشه.

– لطفا سوالات رو بادقت بخونید و هر گزینه که بیشترین شباهت و یا کمترین شباهت رو به شما داره انتخاب کنید.

– لازمه همۀ سوالات رو جواب بدید.

– مبنای سنجش تیپ شما، پاسخیه که شما به سوالات میدید. پس سوالات رو با دقت بخونید و پاسخ بدید. اگه مشخصات اون تیپ شخصیتی به شما شبیه نیست، لازمه دوباره و با دقت بیشتری به سوالات تست پاسخ بدید و به تیپی برسید که تطابق بالایی با شخصیت شما داره.

– خاطرتون باشه بهترین تیپ وجود نداره و هر تیپی نکات قوت و ضعف خودش رو داره. نتایج تست DISC به ما کمک میکنه که به خودشناسی بهتری برسیم و شخصیتمون رو رشد بدیم.

1.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
2.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
3.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
4.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
5.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
6.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
7.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
8.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
9.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
10.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
11.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
12.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
13.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
14.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
15.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
16.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
17.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
18.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
19.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
20.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
21.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
22.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
23.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
24.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
25.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
26.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
27.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
28.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
29.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
30.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
31.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
32.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
33.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
34.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
35.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
36.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
37.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
38.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
39.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
40.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
41.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
42.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
43.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
44.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
45.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
46.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟
47.کدام یک از گزینه‌های زیر، بیشتر در مورد شما صدق می‌کند و “بهترین توصیف” از رفتار شما است؟
48.کدام یک از گزینه‌های زیر، کمتر در مورد شما صدق می‌کند و “ضعیف‌ترین توصیف” از رفتار شما است؟

58 دیدگاه برای “معرفی تست رفتارشناسی دیسک (DISC) | به‌همراه تست رایگان

  • مرضیه اکبری فر گفته:

   سلام پریا جان
   تست های شخصیت شناسی چندین متولی یا توسعه دهنده دارند و هر از گاهی نسخه های جدیدی ارائه میدن. برای تست دیسک که استفاده تجاری زیادی هم در سازمان ها برای استخدام داره، بیش از 70 شرکت تفسیر خودشون از این تست رو دارند. نسخه 28 سواله، سرعت بالاتر و به تبع اون دقت پایین‌تری داره.

  • مستردیسک گفته:

   سلام پریان جان

   به صورت کلی تست‌های دیسک معمولا 24 یا 26 و یا 28 سوال دارن و ما تست دیسک 48 سواله نداریم. سایت‌‎هایی که میبینید که تعداد سوالا 48 هست درواقع یک سوال یکسان با گزینه‌های یکسان 2 بار تکرار شده چون باید شما در هر رفتار به یک گزینه «بیشترین» و یک گزینه «کمترین» و از سوالات انتخاب کنید حالا در بعضی سایت ها «بیشترین» و «کمترین» رو در یک سوال قرار میدن که میشه 24 سوال و در بعضی از سایت‌ها بیشترین و کمترین رو در 2 سوال مجزا قرار میدن که عملا میشه 24 ضربدر 2 که = 48 هست. (یعنی در فرمت 24 سواله شما در هر سوال به 2 گزینه پاسخ میدید و در فرمت 48 سواله در هر سوال به یک گزینه و عملا تفاوت خاصی نمیکنه چون شما باید 48 گزینه رو انتخاب کنید چه در هر سوال یکی چه دوتا)

   پس جای نگرانی نیست، این فقطیک تفاوت فنی هست و به لحاظ علمی تفاوت خاصی از این بابت نخواهد داشت

 1. ناشناس گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید برای تیپ شخصیتی s شغل پزشکی مناسب هست؟
  و میتونن در این شغل موفق باشند؟

 2. سید رضا آل طه گفته:

  سلام سعید جان

  در بعضی از تست‌ها این نمرات به درصد بیان میشه (اغلب تست‌ها اینطوری هستن). اما در این تست به طور کلی، گرفتن نمره 24 از 24 به معنای الگوی رفتاری 100% هست (یعنی شما تمام رفتارهای این الگو رو دارید) و گرفتن نمره منفی 24 به معنای عدد 0% (یعنی شما هیچ رفتاری از این الگوی رو ندارید) و مثلا نمره 0 در این تست به معنی نمره 50% در سایر تست هاست

  درواقع شما یه بازه بین 0 تا 100 دارید که اینجا بین منفی 24 تا 24 تقسیم بندی شده

 3. امین رمضانی گفته:

  درود
  بخاطر نزدیک بودن پاسخها ، اگر امکانش هست بفرمایید در هر سوال ، هر پاسخ مربوط به چه لگوی رفتاری هست

  • مستردیسک گفته:

   سلام امین جان

   در بحث DISC همه انسان‌ها از همه رفتارها دارند، بعضی ها کمتر و بعضی‌ها بیشتر. شاید دلیل نزدیک بودن پاسخ‌ها که فکر میکنی، همین باشد اما ما به دوستان چند نکته میگیم که قبل از انجام این تست دقت کنن:

   1- این تست زمانی بیشترین دقت خودش رو داره که شما ترجیحا قبل از شناخت کامل مدل DISC این تست رو بزنید چرا که اگه شما DISC رو بشناسید و بعدش بخواید تست رو بزنید، دچار خطا میشید و بیشتر سعی میکنید اون گزینه‌ای رو پاسخ بدید که شمارو به اون الگوی رفتاری که تمایل دارید میرسونه پس حتما حتی یک بار هم که شده قبل از یادگیری دیسک این تست رو بزنید.

   2- اینکه بدونید هرسوال دقیقا مربوط کدوم الگوی رفتاری هست به صورت مشخص کمکی به شما نخواهد کرد چرا که این تست (خصوصا تست های پیشرفته تر) از الگوریتم‌های پیچیده استفاده خواهد کرد و مشخصا ارتباط مستقیمی با نمودارها نخواهد داشت پس به نظر هرچه در این مورد کمتر بدونید، نتیجه تست دقیق‌تر خواهد بود.

   اما بعد از انجام تست میتونید برید و اطلاعات کاملی در این زمینه پیدا کنید، که بسیار هم خوب هست 🙂

 4. مستردیسک گفته:

  “سلام علی جان

  در خصوص دقت نتیجه تست، موارد زیادی هست که تاثیرگذار هست و درمورد بحث تعداد سوالات از 2 جهت قابل بررسی هست:

  1- افزایش تعداد سوالات به هرحال باعث کاهش ضریب خطا و افزایش دقت تست‌ها خواهد شد (طیق منطق ریاضی) اما…

  2- اگر تعداد سوالات از حالت معمول خیلی زیاد‌تر بشه، باعث میشه حوصله کاربر سر بره و ممکنه دقتش در پاسخ دادن به سوالات پایانی کاهش پیدا کنه چون سریعا بخواد نتیجه رو ببینه و باز به همین دلیل ضریب خطا افزایش پیدا میکنه

  پس به طور کلی نمیشه گفت چه تعداد سوال باعث میشه کمترین ضریب خطارو داشته باشیم و باید در تعداد زیاد بررسی و آزمایش بشه. (اما تست پیشرفته که گفتید، کلا داستناش متفاوت هست و به عوامل زیادی بستگی داره که در این جا نمیگنجه)

  امیدوارم تونسته باشم پاسخ خوب بدم”

 5. شهاب گفته:

  محشر بود واقعا
  خیلی تست باحالی بود ومثل یه دوست واقعی بهم کمک بزرگی کرد واقعا ممنونم از سازندش
  دمتون گرم الهی هرچی تو زندگیتون بخواین بهش برسین 🙂

 6. علی - خوژه گفته:

  اینکه نسخه 56 سوالی از نسخه 48 سوالی دقتش بالا تره صحیحه ؟ به عنوان تست دیسک پیشرفته دارن ارائه میکنن.
  ممنون از شما.

 7. حسین گفته:

  سلام بسیا رممنون
  لطفا در مورد نحوه نمره دهی سوالات هم راهنمایی کنید یا منابع معرفی کنید

 8. arman گفته:

  عالی بود من واقعا i هستم خیلی جالبو واقعیه این تست ممنون از نفراته تیمه خوبه پشتیبانی ❤️

 9. صادق گفته:

  بی نهایت دقیق بود این تست فقط بحث های مشاوره ی شغلیش خیلی مختصره که اگه بیشتر بسط پیدا کنه مطلب روی سایت عالیه

  • سید رضا آل طه گفته:

   سلام امین جان

   به طور کلی ما تست‌های مختلفی در سطح جهان داریم با لول‌های مختلف. از تست‌های رایگان و معمولی تا تست‌های فوق پیشرفته با قیمت 200 دلار برای هر یک عدد تست. این سوال شما بسته به این داره که چه نوع تستی مد نظرتون هست، طبیعتا اگه جواب دقیق‌تری می‌خواید پیشنهاد میکنم از تست‌های پیشرفته‌تر استفاده کنید اما اگه صرفا یه جواب با عدد حدودی و با درصد خطا می‌خواید از تست‌های رایگان استفاده کنید.

   اما به طور کلی در ایران، بازه قیمتی تست‌ها بین 50 تا 150 هزارتومان برای هر تست هست، بسته به اینکه چقدر تست کامل و حرفه‌ای باشه.

   لازم به ذکر هست که این قیمت‌ها صرفا هزینه خود تست هست و اگه بخواید تست براتون توسط مشاور تحلیل بشه، اون باز هزینه جدا داره که بسته به سطح مشاور میتونه ساعتی متفاوت باشه”پ

 10. ف.ستوده نیا گفته:

  “سلام
  از توجه سرکارخانم پرچمی به افراد جامعه خیلی ممنونم و نهایت تشکر و سپاس را دارم.”

 11. روشنک قصاب زاده گفته:

  سلام خیلی متشکرم جالب بود انگاری خودم‌ را بیشتر شناختم و در کل درست بود با خصلت من یکی بود دقیقاااا❤

 12. مریم گفته:

  سپاس از مطالب ارزشمند شما
  می خواستم روش امتیاز دهی به سوالات و بدست آوردن تیپ رفتاری را هم بدونم.

 13. حمید گفته:

  سلام من d و i بالایی داشتم این ازمون فوق العاده هست چون من به شدت ریسک پذیر رقابتی ایرادگیر و کنترل گر هستم…همه خصوصیات این مدل رفتاری را داشتم به نظرم یه بخش اضافه کنید به نام مشاغل مناسب این افراد و محیط کاری و..

 14. م ، ع، ص، گفته:

  با سلام و ارادت خدمت تهیه کنندگان این تست و مطالب ارزنده و آموزنده تست روانشناسی دیسک، ممنون از زحماتی که در تدوین این اطلاعات نموده اید ، این مطالب برای تمامی گروهای سنی مفید و کاربردیست ، با تشکر ،

 15. ساسان گفته:

  سلام خانوم پرچمی
  می خواستم روش امتیاز دهی به سوالات و بدست آوردن تیپ رفتاری را هم بگین.
  من جستجو کردم در نت در این خصوص مطلبی پیدا نکردم
  تشکر

 16. sasan گفته:

  سلام
  می خواستم بپرسم برای کسی که c و s بالاتری نسبت به دو مولفه دیگر داره فعالیت در سمت کارشناس منابع انسانی و توسعه منابع انسانی می تونه مفید باشه؟

  یا لزوما شرایط صفر و یکی نیست و میشه با تطبیق رفتار در این پست فعالیت کرد. ممنون میشم راهنمایی کنید

 17. ساسان گفته:

  “سلام خدمت خانم پرچمی
  مطالبی که در مورد تست رفتار شناسی disc گذاشتید خیلی مفید بود.
  پیشنهاد می دم در مورد مقایسه این مدل با مدل های شخصیت شناسی هم مطلب بذارین همراه با کلیپ

 18. حامد گفته:

  سلام خانم پرچمی
  ممنون از مطلب خوبتون.
  من متوجه شدم ویژگی های کمال طلبانه دارم و D و I پایین تری دارم و این باعث شده در زندگی و کسب و کار مشکلات حل نشدنی ای بر بخورم.
  تست هم که دادم C و S بالا داشتم.
  به نظرتون تا چه حد این ویژگی ها اکتسابی هستند؟

  • مهشید پرچمی گفته:

   سلام؛ ممنون از توجهتون.
   دیسک از تست هاییه که دقیقا برای واکاوی رفتارها در محیط کار طراحی شده و به دنبال تطبیق دادن بهتر همکاران با همدیگه و محیط کاره. از این نظر رفتارها رو قابل کنترل و تطبیق میدونه.
   به نظر من بعضی از شغل ها به خصوصیات شخصیتی ما انقدر فاصله دارند که نباید انتخابشون کنیم ولی در مشاغل دیگه باید سعی کنیم خودمون رو تمرین بدیم تا با محیط کنار بیایم.
   از نظر این تست شما میتونید رفتارهای D و I رو در خودتون به حد مناسبی برسونید ولی بهتره خودتون رو در محیط و مشاغلی قرار ندید که به بالاترین حد این دو مولفه نیاز دارند؛ مثالش بازاریاب یا دیگر شغل هاییه که فضای رقابتی و قدرت چانه زنی بالایی طلب میکنند.
   به نظرم تست mbti رو هم انجام بدید، میتونه مفید باشه.

 19. ناشناس گفته:

  خانم پرچمی خسته نباشید
  دستتون درد نکنه.از مقاله هاتون بخاطر توضیحات کامل و خودمونی بودن استفاده کردم.سپاس از شما

 20. زینب یعقوبی گفته:

  تاسف آوره شما این تست رو قایم میکنید در صورتی که انگلیسیش هست .
  تا کی میشه علم رو قایم کرد

  • امین آرامش گفته:

   :))
   چی رو قایم میکنیم؟
   اگر منظورتون اینه که چرا ما تست رو نداریم که باید بگم هنوز فرصت نکردیم طراحیش رو انجام بدیم.

 21. خیرآبادی گفته:

  ممنون از شما .
  یه سوال
  برخی تست ها 56 سواله هستند و برخی 48 سواله . مثلا فرمی که شما گذاشته اید 48 سواله است و فرمی که اغلب سایت ها استفاده می کنند 56 سواله هستند، مثل کاربوم و …
  می دانید فرق آنها با هم چیست؟

  • مهشید پرچمی گفته:

   سلام؛ ممنون از توجهتون. تست های شخصیت شناسی چندین متولی یا توسعه دهنده دارند و هر از گاهی نسخه های جدیدی ارائه میدن. برای تست دیسک که استفاده تجاری زیادی هم در سازمان ها برای استخدام داره، بیش از 70 شرکت تفسیر خودشون از این تست رو دارند. میتونید در این سایت مطالب خوبی درباره اعتبار تست دیسک و انواع پرسشنامه هاش بخونید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوره طراحی مسیر شغلی

طراحی یا بازطراحی مسیر شغلی، به روشی مطمئن و تست‌شده