تیپ شخصیتی ENTJ در تست شخصیت شناسی MBTI

تیپ شخصیتی ENTJ در تست شخصیت شناسی MBTI
4.9/5 - (92 امتیاز)

در این مقاله به ویژگی‌های تیپ شخصیتی ENTJ در تست MBTI می‌پردازیم. بعد از آشنا شدن با ویژگی‌های شخصیت entj و مسیر شغلی متناسب برای اون از نظر تست MBTI، یک ویدئوی جالب هم در مورد شغلهای مناسب برای شخصیت entj براتون گذاشتیم.

علاوه بر این‌ها، حرف‌های مهم دیگه‌ای هم براتون داریم که می‌تونه به شما در شناخت شغل مناسب و مسیر رسیدن به اون کمک کنه.

پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

ویژگی‌های تیپ شخصیتی ENTJ:

 • دوست دارند تئوری‌ها رو به صورت برنامه دربیان و اجرایی کنن.
 • بسیار به دانش اهمیت میدن.
 • آینده‌نگر هستن و به برنامه‌ریزی برای آینده و داشتن طرح و ایده درباره‌ی اتفاقات پیش رو علاقه دارن.
 • توانمندی رهبری و مدیریتی دارن.
 • در برخورد با بی‌کفایتی و عملکرد ضعیف، بی‌طاقت هستن.
 • دوست دارن چیزها منظم و برنامه‌ریزی شده باشن.
 • مهارت‌های بیانی بالایی دارن.
 • کارهای روتین و پر از جزئیات رو دوست ندارن.
 • قاطع و با اعتماد به نفس هستن.
شغل مناسب تیپ شخصیتی ENTJ در تست MBTI

مسیر شغلی مناسب تیپ ENTJ:

تیپ شخصیتی ENTJ دو ویژگی مهم داره که به تعریف مسیر شغلی مناسب این تیپ کمک می‌کنه:

 1. ENTJها به حل مسائل و کمک به بهبود کارایی سیستم‌ها و سازمان‌ها بسیار علاقه‌مند هستن.
 2. ENTJها از پیروی از دیگران خوششون نمیاد و دوست دارن مدیریت کنن. و وقتی مسئولیت یک تیم رو به عهده دارن، میتونن به بهترین شکل از توانایی‌هاشون استفاده کنن.

مشاغل مدیریتی و سازمانی به علت داشتن نظم و ساختار و استفاده از توانمندی‌های رهبری این تیپ، می‌تونه مورد علاقه‌ی تیپ ENTJ باشه. مشاغلی مانند وکالت، مهندسی، معماری، امور مالی و حسابداری و … که نیاز به تخصص و دقت در کار دارن، معمولا برای این تیپ مناسب هستند.

علاقه‌ی ENTJها به اجرایی کردن پروژه‌ها و توانمندی‌های بالای مدیریتی و ارتباطات انسانی باعث می‌شه این تیپ در زمینه کارآفرینی موفق باشه.

در ویدیوی زیر می‌بینیم که شغل و محیط کار مناسب برای تیپ شخصیتی ENTJ باید چطور باشه؟ و همین‌طور چند شغل مناسب و نامناسب برای این تیپ رو هم معرفی می‌کنیم:

آیا می‌تونیم به نتایج تست MBTI اعتماد کنیم؟

تست شخصیت‌شناسی MBTI تونسته به افراد زیادی در زمینه خودشناسی و تصمیم‌گیری بهتر در مسیر زندگی کمک کنه. ولی این تست هم اشکالات خودش رو داره و انتقاداتی بهش وارده که می‌تونید چند نمونه از این انتقادات و پاسخ به اون‌ها رو در مطلب ده پاسخ به انتقادات وارد شده به تست MBTI بخونید.

انتخاب شغل مناسب

برای اینکه بتونید به نتیجه‌ی این تست اطمینان کنید، باید اول مطمئن بشید تیپ شما درست به دست اومده، یعنی باید مشخصات اون تیپ به شخصیت شما خیلی نزدیک باشه.

مثلا اگه تیپ شما ENTJ به دست اومده شما باید تا حدی:

 • برون‌گرا باشید؛ یعنی از ارتباطات انسانی انرژی بگیرید و حضور در جمع‌ها رو دوست داشته باشید.
 • شهودی باشید؛ یعنی تصویر کلی رو می‌بینید و به نظریه‌ها و مفاهیم انتزاعی اهمیت می‌دید.
 • فکری باشید؛ یعنی استدلال منطقی در تصمیم‌گیری‌های شما نقش پررنگی داشته باشه.
 • منظم باشید؛ یعنی دوست داشته باشید زمان و مکان زندگی شما ساماندهی شده و منظم باشد.

این نکته مهم رو یادمون نره که نتایج تست MBTI فقط وقتی می‌تونه به خودشناسی ما کمک کنه، که ازش به عنوان یک آینه برای کندوکاو ویژگی‌های شخصیتیمون استفاده کنیم. اگه نتونیم وقتی برای مطالعه و فکر کردن به خودمون اختصاص بدیم، تنها چیزی که از این تست به دست میاریم، یک برچسب جدیده که مثلا ENTJ هستم یا ESTJ یا INTP. اگه حواسمون نباشه، این برچسب حتی می‌تونه برای ما مضر هم باشه.

یادمون نره که اکثر رفتارهای ما از جنس مهارت هستند. یعنی با تلاش می‌تونیم رفتارهامون رو تغییر بدیم. اما در نظر گرفتن علائق ذاتی و ویژگی‌های شخصیتی می‌تونه به ما در رسیدن به رضایت شغلی کمک زیادی بکنه.

آشنایی با سایر تیپ‌های شخصیتی:

شغل مناسب من چیست؟

انجام تست‌های خودشناسی قطعاً کمک‌کننده است. اما برای تصمیم‌های جدی‌تر زندگی مثل انتخاب شغل، باید بیشتر از این‌ها دقت کنیم.

در دوره‌ی طراحی مسیر شغلی، از تست‌ها و تمرین‌های مختلفی کمک می‌گیریم تا بتوانی مسیر شغلی مخصوص خودت را پیدا کنی.

عملکردهای شناختی یونگ چیه و چطور می‌تونه به درک بهتر تیپ شخصیتی ENTJ کمک کنه؟

تست MBTI بر پایۀ مطالعات یونگ توسط مایرز و بریگرز تدوین شده؛در انتها بد نیست کمی هم در مورد کارهای یونگ حرف بزنیم.

تئوری شخصیت یونگ بر پایه‌ی عملکردهای شناختی بنا شده؛ عملکردهای شناختی به بیان ساده، الگوهای فکری‌ای هستند که ما در زمان مواجهه با شرایط جدید ازشون استفاده می‌کنیم. یونگ هشت عملکرد شناختی اصلی رو معرفی کرد که هر تیپ شخصیتی از چند تا از این عملکردها بیش از بقیه استفاده می‌کنه. آشنایی با عملکردهای شناختی به درک شما از تیپ شخصیتی خودتون عمق میده و شما رو با جنبه‌های جدیدی از شخصیتتون آشنا می‌کنه.

برای آشنایی بیشتر با عملکردهای شناختی به مطلب عملکردهای شناختی یونگ نگاهی بیندازید.  


فایل متنی این مطلب رو می‌تونید به راحتی از لینک زیر دانلود کنید:


حرف آخر و چند مطلب مفید در مورد مسیر شغلی

شما دارید بخشی از مطالبی رو می‌خونید که با موضوع شغلی و نحوه رسیدن به شغل مناسب روی این سایت با عنوان کارنکن منتشر می‌شه. 

کارنکن چیه و شناخت‌ تیپ‌های شخصیتی MBTI چطور می‌تونه به کارنکردنِ ما کمک کنه؟

کارنکن می‌خواد ما رو در مسیری قرار بده که بتونیم شغلمون رو آگاهانه انتخاب کنیم؛ شغلی که بهمون هدف و انگیزه‌ی رشد بده و با استعدادها و انگیزه‌های درونیمون منطبق باشه؛ شغلی که باهاش زندگی کنیم و دیگه کارنکنیم 🙂

این مسیر با نگرش کارنکن شروع می‌شه تا دیدگاهمون رو به شغل عوض کنیم و برای حرکت و تغییر آماده بشیم. بعد از اون سراغ آدم‌های اهل کارنکن می‌ریم تا از تجربه‌هاشون الگو و انگیزه بگیریم. بعد هم با شغل‌ها، کتاب‌های خوب شغلی و مراجع آنلاین آموزش مهارت‌های شغلی بیشتر آشنا می‌شیم.

ولی قسمت مهمی از مسیر یافتن و ساختن شغل مناسب، خودشناسیه. چطور بفهمیم چه شغلی برامون مناسبه؟ یا در چه محیط کاری میتونیم بیشتر رشد کنیم؟ و یا اینکه استعدادها و نقاط قوتمون به درد کدوم شغل میخوره؟

یک راه خیلی خوب برای پاسخ به این سوال‌ها تجربه‌ست؛ هم میتونیم تجربه‌های گذشته‌مون رو کنار هم بذاریم و به نتایجی برسیم و هم الان میتونیم راه‌های جدیدی رو امتحان کنیم ولی فرصت و امکان تجربه کردن محدوده و ما به راه‌های دیگه‌ای برای شناخت بهتر خودمون احتیاج داریم. یکی از این راه‌ها تست‌های شخصیت‌شناسی معتبره.

با وجود منحصر به فرد بودن شخصیت هر انسان، باز هم می‌تونیم انسان‌ها رو در گروه‌هایی قرار بدیم و بگیم این افراد خصوصیات شخصیتی نزدیکی دارند؛ این کاریه که تئوری شخصیت مایرز بریگز سعی در انجامش داشته و تست شخصیت‌شناسی MBTI حاصل سال‌ها تلاش برای شناخت شباهت‌های شخصیتی انسان‌هاست.

تیپ‌های شخصیتی MBTI هرچند شاید خیلی دقیق نباشند، ولی تئوری قابل درکی دارند و می‌تونیم با شناخت تیپ شخصیتیمون با یک سری از خصوصیت‌ها، ترجیحات و نقاط ضعف و قوتمون آشنا بشیم و از این شناخت در تصمیم‌گیری‌های مهم زندگیمون مثل انتخاب مسیر شغلی استفاده کنیم.

مطلبی که خواندید ویژگی‌ها و معرفی تیپ شخصیتی ENTJ در تست MBTI بود.

برای استفاده از آزمون رایگان MBTI از لینک زیر استفاده کنید:

آیا تیپ شخصیتی شما هم ENTJ است؟
در بخش نظرات به ما بگویید که تحلیل تست تا چه اندازه برایتان دقیق بود.کانال یوتیوب پادکست رادیو کارنکن
اینستاگرام پادکست رادیو کارنکن

1 دیدگاه برای “تیپ شخصیتی ENTJ در تست شخصیت شناسی MBTI

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوره طراحی مسیر شغلی

طراحی یا بازطراحی مسیر شغلی، به روشی مطمئن و تست‌شده