آیا رشته ریاضی سخت است یا آسان؟

آیا رشته ریاضی سخت است

آیا رشته ریاضی سخت است ؟

رشته ریاضی سخت تره یا تجربی ؟

رشته ریاضی سخت تره یا انسانی ؟

اگر در آستانۀ انتخاب رشته باشید، طبیعی است که چنین سوالاتی داشته ‌باشید.

اما متأسفانه برای این سوالات پاسخی وجود‌ ندارد! مثل آن است که بپرسیم قورمه‌سبزی خوشمزه است؟! قورمه‌سبزی خوشمزه‌تر است یا پیتزا؟ مسلماً پاسخ به این سوال بستگی‌دارد که از چه کسی پرسیده می‌شود و یک پاسخ قطعی برای آن وجود‌ندارد.

حتی اگر از جناب گوگل بپرسید آیا رشته ریاضی سخت است در عرض کسری از ثانیه ۳٫۱۷ میلیون صفحه را برای شما پیدا می‌کند که هیچ‌ کدامشان پاسخی برای این سوال ندارند! وقتی گوگل با این همه منبع نمی‌تواند جواب این سوال را بدهد، از من دیگر چه توقعی دارید؟

هرچند برای سوال ایا رشته ی ریاضی سخت است جوابی ندارم اما دغدغه‌های افرادی که این سوال را دارند، درک می‌کنم.

می‌دانم که چقدر انتخاب رشته ریاضی دبیرستان می‌تواند استرس‌آور باشد آن‌ هم زمانی که چنین دغدغه‌هایی داری:

اگر شما هم این سوالات و دغدغه‌ها را دارید، در ادامۀ مطلب با ما باشید تا پاسخ سوالاتتان را دریافت‌کنید.

بررسی دغدغه‌های دانش‌آموزان در انتخاب رشتۀ ریاضی

ایا رشته ی ریاضی سخت است

۱- آیا رشته ریاضی فیزیک سخت است ؟

پاسخ به این سوال به علاقه، استعداد و تلاش هر فرد بستگی دارد.

علاقه

اینکه آیا رشته ریاضی سخت است یا نه بیشتر از هر چیز به علاقۀ فرد بستگی دارد. اینکه شما به چیزی علاقه داشته‌باشید هرچند هم که سخت باشد، شما با انگیزۀ بیشتری برای آن تلاش می‌کنید و سختی‌های آن برای شما آسان‌تر می‌شود.

استعداد

درست است که علاقه بسیار مهم است؛ اما اگر شما در ریاضی استعداد نداشته‌باشید ممکن است وقت زیادی صرف‌کنید، ولی باز هم به نتیجه‌ای که می‌خواهید نرسید و درنهایت ناامید یا بی‌انگیزه شوید.

گاهی فردی را می‌بینیم که ساعت‌ها به حل مسائل ریاضی می‌پردازد و خسته که نمی‌شود هیچ، لذت هم می‌برد. اما یک بیت شعر را هم به زحمت حفظ می‌کند. در مقابل فرد دیگری کل حافظ را از بر است و تمام استعاره‌ها، تشبیه‌ها، کنایه‌ها و… آن را هم تشخیص می‌دهد، اما حل یک مسئلۀ سادۀ ریاضی هم حکم کوه کندن را برایش دارد.

این افراد علاقه و استعدادهای متفاوتی دارند و از نظر یکی از آن‌ها ریاضی سخت است و از نظر دیگری نه.

تلاش و پشتکار

شما با تلاش کردن و وقت گذاشتن برای هر کاری به مرور در آن بهتر می‌شوید و انجام آن برایتان راحت‌تر می‌شود. در مورد رشتۀ ریاضی هم همین طور است. مسلماً حل مسائل ریاضی هم برای کسی که روزی دو ساعت وقت می‌گذارد آسان‌تر از کسی است که هفته‌ای دو ساعت وقت می‌گذارد.

البته باید پذیرفت که هر رشته‌ای سختی‌های خودش را هم دارد و رشتۀ ریاضی هم از این امر مستثنی نیست. اما اگر علاقه و استعداد داشته‌باشید و برای اهدافتان تلاش‌کنید، این سختی‌ها برایتان راحت‌تر خواهد‌بود.

۲- اگر در ریاضی استعداد نداشته‌باشم چی؟ آیا از پس درس‌های ریاضی برمی‌آیم؟

شما باتوجه به سوابق تحصیلی‌تان در طی نٌه سالی که درس خوانده‌اید می‌توانید ارزیابی کنید که آیا در ریاضی استعداد دارید یا نه.

اگر:

  • به تجزیه و تحلیل و کلنجار رفتن با مسائل علاقه داشتید،
  • از اثبات قضایای ریاضی لذت می‌بردید،
  • دنبال راه‌های خلاقانه برای حل مسائل بودید
  • و…

احتمالاً در ریاضی استعداد دارید.

اما اگر همیشه از حل مسائل ریاضی فراری بودید یا زنگ‌های ریاضی برایتان عذاب‌آور بوده، احتمالاً استعداد یا علاقه‌ای به ریاضی ندارید. در این‌صورت شاید بهتر باشد رشتۀ ریاضی را انتخاب نکنید.

البته پاسخ به این سوال بستگی به هدفتان هم دارد. مثلاً اگر فردی می‌خواهد مهندس صنایع شود، ممکن است به این نتیجه برسد که سه سال مدرسه و چند واحد ریاضی دانشگاه ارزش این را دارد که رشتۀ ریاضی را انتخاب کند، هرچند که برایش سخت باشد.

اما اگر فردی بخواهد مثلاً رشتۀ اقتصاد بخواند و ریاضی را دوست نداشته‌باشد شاید بهتر باشد رشتۀ انسانی را انتخاب کند. یا اگر شخصی بخواهد رشته‌هایی مانند برق، مکانیک و… را بخواند می‌تواند از طریق فنی حرفه‌ای هم وارد این رشته‌ها شود.

به هر حال اگر به ریاضی علاقه‌ای ندارید و فکر می‌کنید استعدادی هم در آن ندارید لازم نیست خودتان را عذاب دهید، رشته‌ای را انتخاب کنید که از آن لذت ببرید. اما اگر ریاضی را دوست دارید اما تاکنون خیلی نمراتتان خوب نبوده و تصور می‌کنید که استعدادی در آن ندارید، می‌توانید رشتۀ ریاضی را انتخاب کرده اما تلاشتان را از این به بعد بیشتر کنید.

جالب است بدانید که پدیده‌ای وجود دارد به نام اضطراب ریاضی. افرادی که درگیر این مشکل هستند در مواجهه با مسائل ریاضی مضطرب می‌شوند و گاهی به همین دلیل گمان می‌کنند که در ریاضی استعداد ندارند، در صورتی که چنین نیست و حتی ریاضیدان‌های بزرگی مانند مریم میرزاخانی نیز باچنین مسائلی درگیر بوده‌اند.

اگر دوست دارید بیشتر راجع‌به این پدیده بدانید، ویدئو زیر را حتماً مشاهده کنید.

۳- فیزیک و شیمی را دوست ندارم. آیا می‌توانم در رشتۀ ریاضی موفق شوم؟

اگر ریاضی را دوست دارید و می‌خواهید رشتۀ ریاضی را انتخاب کنید، مجبورید با فیزیک و شیمی کنار بیایید!

حتی اگر در دو راهی تجربی یا ریاضی مانده‌اید، باید توجه‌کنید که این دو رشته از نظر درس‌های فیزیک و شیمی خیلی با هم تفاوت چندانی ندارند. شما چه ریاضی را انتخاب کنید و چه تجربی، مجبورید فیزیک و شیمی خود را تقویت کنید.

و درنهایت به این توجه کنید که قرار نیست از همۀ درس‌ها خوشتان بیاید! شما حتی در دانشگاه هم اگر رشته‌ای انتخاب کنید که خیلی دوست دارید، باز هم مجبورید بعضی از واحدهایی را بگذرانید که شاید دوست نداشته‌باشید.

۴- کنکور ریاضی سخت است؟

یکی از دغدغه‌های افرادی که می‌پرسند، ایا رشته ی ریاضی فیزیک سخت است ، کنکور است. باید بپذیریم که کنکور کلاً سخت است!

اما در مقایسه با کنکور تجربی و انسانی، به دلیل آنکه شرکت‌کنندگان کنکور ریاضی کمترند و از طرفی ظرفیت رشته‌های ریاضی به نسبت بیشتر است، قبولی کنکور ریاضی راحت‌تر است.

در شکل زیر تعداد داوطلبان کنکور۱۴۰۰ در هر رشته را مشاهده می‌کنید. همانطور که مشخص است داوطلبین ریاضی بعد از هنر کمترین تعداد را داشته.

درحالیکه تعداد داوطلبین تجربی تقریباً ۴ برابر ریاضی بوده، ظرفیت رشته‌های ریاضی و تجربی تفاوت چندانی نداشته. ظرفیت قبولی تجربی حدود ۶۱ هزار و ظرفیت قبولی ریاضی حدود ۵۷ هزار است. که این همین امر نشان‌دهندۀ این است که قبولی در رشتۀ‌های ریاضی آسان‌تر است.

درست است قبولی کنکور ریاضی آسان است اما بدیهی است که همه نمی‌توانند کامپیوتر شریف یا مکانیک تهران قبول شوند! لذا رقابت بر سر رشته‌ها و دانشگاه‌های برتر همچنان وجود دارد. اگر می‌خواهید‌بدانید برای قبولی در هر رشته و دانشگاهی به چه رتبه‌ای نیاز‌دارید مطلب زیر را بخوانید.

اگر می‌خواهید در کنکور ریاضی موفق شوید، بهتر است با روش مطالعه دروس کنکور ریاضی هم آشنا شوید. اگر هم کلاً با کنکور حال نمی‌کنید می‌توانید در رشته‌های ریاضی بدون کنکور تحصیل کنید.

۵- اگر برم ریاضی بعداً بیکار نمی‌مانم؟

شخصاً نظرم این است که هر کسی سواد و مهارت داشته‌باشد بیکار نمی‌ماند!

درحالی‌که فارغ‌التحصیلان رشته‌های ریاضی معتقدند کار نیست، صاحبان کسب‌وکار هم از نبود نیروی کار متخصص می‌گویند. دلیل این امر این است که هنوز بسیاری از افراد تصور می‌کنند آنچه که در دانشگاه می‌آموزند قرار است کفاف نیاز بازار کار را بدهد. در‌حالی‌که اصلاً این طور نیست! دانشگاه‌ها اصلاً به فکر نیازهای بازار کار و صنعت نیستند!

اگر در کنار تحصیل در دانشگاه به کسب مهارت‌های لازم برای بازار کار بپردازید، مثلاً پروژه‌های عملی انجام‌دهید یا نرم‌افزارهای مربوط به رشته‌تان را یادبگیرید، برای پیداکردن کار مشکلی نخواهید‌داشت.

اگر هم می‌خواهید بدانید چطور بعد از پایان تحصیلاتتان بیکار نمانید، بد نیست مطلب زیر را بخوانید.

۶- درست است که رشتۀ ریاضی و بازارکارش برای دخترها مناسب نیست؟

من که این حرف را قبول ندارم و نمی‌دانم اصلاً این نظریه از کجا آمده! آنقدر زیادند دخترانی که در رشتۀ ریاضی تحصیل کرده‌اند یا مشغول به کار هستند و از قضا موفق هم هستند، که نمی‌دانم چرا هنوز برخی تصور می‌کنند ریاضی برای دخترها مناسب نیست. اگر شما هم فکر می‌کنید رشتۀ ریاضی برای خانم‌ها مناسب نیست، پیشنهاد می‌کنم مطالب زیر را بخوانید.

۷- اگر برم ریاضی بعداً می‌توانم اپلای کنم؟

بعضی از افراد هدفشان از تحصیل مهاجرت است. این افراد باید درنظر داشته‌باشند که اپلای کردن در رشته‌های ریاضی به‌خصوص رشته‌هایی مانند کامپیوتر، برق و… نسبت به رشته‌هایی مانند پزشکی بسیار راحت‌تر است.

اما نمی‌توان گفت کلاً اپلای کردن برای رشته‌های ریاضی راحت است. بلکه به عواملی مانند رشته، دانشگاه، معدل، سطح زبان و… هم بستگی دارد.

ولی اگر به فکر مهاجرت تحصیلی هستید با ورود به رشته‌های ریاضی که مناسب اپلای کردن هستند، می‌توانید این مسیر را راحت‌تر طی‌کنید. در مطلب زیر می‌توانید با بهترین رشته‌های ریاضی برای اپلای آشنا شوید.

کلام آخر

آیا رشته ریاضی فیزیک سخت است

دوست عزیز سخت نگیر! باور کن به همین سادگی!

اگر این حرف را می‌زنم به این دلیل نیست که شرایط تو را درک نمی‌کنم، بلکه برعکس. من هم روزی میان چند گزینۀ محدودی که داشتم باید رشته‌ای را انتخاب می‌کردم که تصور می‌کردم مسیر زندگیم را رقم خواهد‌زد.

نمی‌خواهم اهمیت انتخاب رشته را انکار کنم. شما برای آنکه انتخاب رشتۀ خوبی داشته‌باشید باید:

  • علایق و خواسته‌هایتان را شناسایی کنید.
  • به خودشناسی و کشف استعدادهایتان بپردازید.
  • از افرادی که در رشتۀ مدنظر شما تحصیل کرده‌اند، مشورت بگیرید.
  • در مورد بازار کار رشته‌ها اطلاعات کافی کسب‌کنید.
  • مهارت‌های لازم را برای موفقیت در رشته‌ای که می‌خواهید بخوانید، کسب‌کنید.
  • اهداف خود را به طور واضح تعیین کنید و برای آن‌ها تلاش کنید.

و در نهایت در‌نظر‌بگیرید که انتخاب رشته تنها بخشی از زندگی است و لزوماً تعیین کنندۀ مسیر زندگی شما نیست.

حتماً شما هم افرادی را می‌شناسید که سال‌ها مشغول به تحصیل در یک رشته بودند اما بعدها در یک رشتۀ کاملاً نامرتبط به تحصیلاتشان مشغول به کار شده‌اند. و این لزوماً اتفاق بدی نیست. علایق افراد، شناختشان از خودشان و بازار کار در گذر زمان تغییر می‌کند. پس دنبال اینکه ایا رشته ی ریاضی سخت است یا نه نباشید و مسیری را انتخاب کنید که از آن لذت می‌برید.

مطالب مرتبط

اگر نمی‌دانید رشته ریاضی مناسب شما هست یا نه مطلب زیر را بخوانید:

برای آنکه ببینید آیا رشته ریاضی سخت است یا نه، بهتر است ابتدا با درس‌های رشته ریاضی آشنا شوید:

اگر می‌خواهید با رشته‌های ریاضی آشنا شوید، مطلب زیر را مطالعه‌کنید:

اگر هم نمی‌دانید بازار کار رشته‌های ریاضی بهتر است یا تجربی یا دنبال مشاغل پردرآمد ریاضی هستید:

به نظر شما آیا رشته ریاضی سخت است ؟ چرا؟
شما چه دغدغه‌ها و سوالات دیگری برای انتخاب رشته دارید؟
سوالات و نظراتتان را برای ما بنویسید و اگر این مطلب برایتان مفید بوده با دیگران هم به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *