هوش‌نامه | چگونه ضریب هوشی خود را بالا ببریم ؟

چگونه ضریب هوشی خود را بالا ببریم

آیا تاکنون با خود فکر کرده‌اید که کاش والدینتان در کودکی بازی‌های فکری بیشتری برایتان تهیه می‌‌کردند تا ضریب هوشی بالاتری می‌داشتید بلکه زندگی‌تان راحت‌تر می‌شد؟ به نظر شما آیا هوش قابل افزایش است؟ آیا فکر کردید درهای رحمت الهی بسته شده و هوش شما تغییری نمی‌کند؟ اصلاً چگونه ضریب هوشی خود را بالا ببریم ؟

برای یافتن پاسخ این سوالات نیازی نیست تا هفتهٔ بعد صبر کنید. (خدا از سر تقصیرات مسئول پخش کارتون سوباسا بگذرد.) در ادامهٔ مطلب پاسخ سوالات مطرح شده را بخوانید!

فهرست عناوین این مطلب:

انواع هوش

خیلی دوست داشتم تا در این بخش به طور مفصل بالای منبر بروم اما قبلاً مطلب جامع و کاملی با عنوان “انواع هوش و استعداد کدامند؟” منتشر شده‌ است. لذا منبر را به چند خط پایین‌تر منتقل و به بیان این سه دستهٔ اصلی بسنده می‌کنم:

 • ضریب هوشی (IQ)
 • هوش هیجانی (EQ)
 • هوش اجتماعی (SQ)

در این مطلب تمرکز ما بر روی IQ و EQ است.

آیا هوش قابل افزایش است؟

آی کیو مهم‌تر است یا ای کیو؟

آقای دنیل گلمن در کتاب هوش هیجانی به این نکته اشاره می‌کند که هوش هیجانی از بهرهٔ هوشی مهم‌تر است. زیرا برخی از روانشناسان معتقدند که معیارهای استاندارد هوش (یعنی نمرات بهرهٔ هوشی) بسیار محدود هستند و دامنهٔ کامل هوش انسانی را در بر نمی‌گیرند.

هوش یک توانایی كلی واحد نیست. در واقع چندین هوش وجود دارد. افراد ممكن است در تعدادی از این زمینه‌ها قوت داشته باشند.

هوارد گاردنر، روانشناس

در پادکست مدرسهٔ زندگی فارسی نیز قسمتی با عنوان هوش هیجانی همچون یک زبان خارجی وجود دارد.

بحث IQ یا EQ را با ویدئویی از دوست خوبم دنیل گلمن به پایان می‌رسانم.

باهوش شناسی

علاوه بر تست‌های خودشناسی و تست‌های هوش، راه‌های دیگری نیز برای سنجش هوش وجود دارد. از جمله توجه به علائم. عدهٔ زیادی از ما باهوش‌ها این علائم را داریم. (نویسندهٔ این مطلب= خداوندگار تواضع) این شما و این هم علائم ای کیو بالا + علائم آی کیو بالا :

علائم آی کیو بالاعلائم ای کیو بالا
قدرت تطبیق پذیری بالا

فهمیدن اینکه نمی‌دانند (تا بدان جا رسید دانش من/ که بدانم همی که نادانم)

کنجکاوی سیری‌ناپذیر

ذهن باز و دوری از تعصب

خودکنترلی بالا

حس شوخ‌طبعی

درگیری با سوالات اساسی و چالش‌های بنیادین هستی

همدلی

ارزش نهادن به تنهایی

دایره لغات احساسی وسیع

کنجکاوی در مورد مردم

شناختن نقاط قوت و ضعف خود

کینه‌ای نبودن

عدم کمال طلبی

فرار از چرخه منفی‌گرایی
بیشترین رشد هوش در چه سنی است

به دنبال ویژگی افراد کم هوش هستید؟ کافی است تا این علائم را برعکس کنید!
(در این مطلب می‌توانید ویژگی افراد کم هوش را هم بخوانید.)

راستی شما چه تعداد از این علائم را دارید؟

آیا هوش قابل افزایش است؟

بله! هوش هیجانی که قطعاً با تمرین و آگاهی قابل افزایش است. تعدادی از این روش‌ها را در تفسیر تست هوش هیجانی بار آن بخوانید. در مورد افزایش ضریب هوشی نیز تکنیک‌هایی وجود دارند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

تمرین های افزایش هوش

در این بخش به راه های افزایش آی کیو می‌پردازیم. پاسخ سوال چگونه ضریب هوشی خود را بالا ببریم اینجاست!

۱) تمرینات ورزشی ساده

دویدن، دوچرخه‌سواری، یوگا و تمرینات قدرتی می‌توانند شما را باهوش‌تر کنند. افزایش اکسیژن دریافتی، ترشح هورمون‌ها و سایر مواردی که حین ورزش اتفاق می‌افتند، سلول‌های مغز ما را تحت تأثیر قرار می‌دهند و مجموع این‌ها، ما را باهوش می‌کند.

درمان هوش پایین

۲) به ابزارهای هوشمند اتکا نکنید!

مواظب باشید رایانه‌ها و تلفن همراه‌های هوشمند موجب کاهش هوش خودتان نشوند! این دستگاه‌ها زندگی را ساده‌تر کرده‌اند اما موجب تنبلی مغز ما شده‌اند. برای جلوگیری از این اتفاق، گاهی اوقات محاسبات ریاضی‌تان را خودتان انجام بدهید.

ویژگی افراد کم هوش

۳) مغز خود را گرسنه کنید

تحقیقات نشان می‌دهد روزه‌داری متناوب، که در آن بدن حدود ۱۶ ساعت بدون غذا می‌ماند و در پایان روزه‌داری یک وعده غذایی معمول خود را می‌خورد، مغز را در برابر آسیب‌پذیری مقاوم می‌کند. این عمل تعداد نورون‌های جدید را افزایش می‌دهد.

۴) مهارت جدیدی بیاموزید

یادگیری انجام کارهای جدید ذهن شما را فعال نگه داشته و مناطقی از عملکرد ذهنی شما را که ممکن است نادیده گرفته شوند تحریک می‌کند.

علائم ای کیو بالا

بیشترین رشد هوش در چه سنی است ؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید

قبل از تولد تا ۴ سالگی، مغز نوزاد به‌طور انفجاری رشد می‌کند. در حقیقت، مغز کودک شما تا این سن به ۹۰ درصد اندازهٔ بزرگسالان رسیده‌است.

این دورهٔ رشد بزرگ، فرصتی ایدئال برای یادگیری را فراهم می‌کند. اما رشد مغز در ۴ سالگی متوقف نمی‌شود، بلکه در تمام دوران کودکی و در اوایل بزرگسالی نیز به سازماندهی و بازسازی ادامه می‌دهد و پیچیده‌تر می‌شود.

افزایش هوش کودکان

علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد!

حالا که رشد مغز در ۴ سال اول زندگی این‌قدر سریع است پس بهتر است زودتر دست‌به‌کار شوید! برای اینکه آی کیوی فرزندان دلبندتان، فلک را سقف بشکافد و تنه به آی کیوی ای‌کیوسان بزند، راهکارهای ساده‌ای وجود دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهم کرد.

افزایش هوش هیجانی در کودکان

۱) بازی

بازی علاوه بر اینکه بازوی تربیت است، نقش موثری نیز در افزایش هوش کودکان دارد.

 • پازل
 • بلوک‌های خانه سازی (لگو)
 • دومینو
 • بازی‌های مرتبط با حافظه
 • کاردستی و مجسمه‌های اسباب بازی

 از جمله بازی های افزایش هوش هستند که هر کودکی باید با آن‌ها بزرگ شود.

هنگام ساختن سازه‌ها و درگیری با بازی بلوک، کودکان آگاهی فضایی را کشف می‌کنند و هوش فضایی خود را رشد می دهند.

هوش تصویری- فضایی، توانایی تصور تصاویر در ذهن شماست. هنگام تصمیم‌گیری در مورد چیدن بلوک‌ها، کودکان درگیر استفاده از هوش فضایی خود هستند. مطالعات نشان داده كودكان كوچكی كه در تجسم فضایی بهتر عمل می‌كنند، در مقطع ابتدایی توانایی‌های محاسباتی بیشتری دارند.

شرکت‌های بازی‌ سازی ایرانی موفقی نیز در این زمینه فعالیت دارند از جمله:

برای افزایش هوش چه بخوریم

۲) کتاب

کتاب، یار مهربان، در این مورد نیز به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم منجر به افزایش هوش کودکان می‌شود.

 • مستقیم: کتاب‌هایی با مخاطب کودک. این دسته از کتاب‌ها اگر توسط والدین برای کودک خوانده شوند علاوه بر بهبود رابطهٔ عاطفی، موجب تقویت هوش زبانی کلامی کودکان نیز می‌شوند.
 • غیرمستقیم: کتاب‌هایی که والدین را مخاطب قرار می‌دهند و روش‌های رشد هوش را به آنان می‌آموزند.

برای اطلاعات بیشتر لطفاً روی دکمهٔ زیر کلیک کنید.

۳) تغذیه

یکی از راه‌های درمان هوش پایین ، تغذیهٔ مناسب است. به طور کلی تغذیهٔ کودکان باید شامل موارد زیر باشد:

خوردنی‌ها

نخوردنی‌ها

 • تخم مرغ
 • سبزیجات
 • ماهی
 • دانه‌ها و آجیل
 • میوه‌هایی مانند سیب و آلو

این مواد خوراکی به دلیل دارا بودن ویتامین B، گلوکز، آهن، آنتی اکسیدان، امگا ۳ و منیزیم تاثیر مثبتی بر حافظه و هوش کودکان دارند.

 • آب‌نبات
 • نوشابه
 • مواد غذایی با قند تصفیه شده

اگر برایتان سوال ایجاد شده که خب ما بزرگسالان برای افزایش هوش چه بخوریم ؟ باید بگویم که این لیست خوردنی‌ها و نخوردنی‌ها برای همهٔ سنین صدق می‌کند. نکتهٔ تغذیه‌ای مهم دیگر اینکه هرگز وعدهٔ صبحانه را حذف نکنید که خسرانی است بس عظیم! مراقب صبحانهٔ کودکان نیز باشید تا در این هیروویر کلاس‌های مجازی لااقل بهرهٔ هوشی‌شان افت نکند و دم امتحانی روی دستتان نمانند.

بازی های افزایش هوش

۴) خواب مناسب و کافی

در مطالعه‌ای بر روی کودکان کانادایی ۲٫۵ تا ۶ ساله، محققان دریافتند کودکانی که به عنوان کودک نوپا خواب خوبی ندارند در ۶ سالگی عملکرد ضعیف‌تری در آزمایش‌های رشد عصبی داشتند. این واقعیت حتی در مورد کودکانی که خوابشان بعد از ۳ سالگی بهبود یافته بود نیز صادق بود.

ویدئوی زیر در باب اهمیت خواب کودکان است.

۵) ورزش

ورزش هوازی رشد مغز را تحریک می‌کند و توانایی یادگیری کودکان را افزایش می‌دهد. اما برای به‌دست‌آوردن مزایای کامل، ورزش باید داوطلبانه باشد!

تمرین های افزایش هوش

می‌بینید؟ راه‌های افزایش سلول‌های خاکستری مغز کودکان به همین سادگی هستند!

هزار نکتهٔ باریک‌تر ز مو این‌جاست

نکتهٔ مهم در تمرین‌های افزایش هوش کودکان این است که

به‌جای ستایش کردنِ نتایج کودکان، روند آن‌ها را تشویق کنید!

نگویید: «وای! تو نمرهٔ کامل گرفتی، خیلی باهوش هستی!» در عوض بگویید: «من دیدم که تو واقعاً برای انجام تکالیفت وقت و تلاش صرف کردی. اینکه روش‌های مختلفی را برای حل آن سوال ریاضی امتحان کردی، دوست دارم. من واقعاً به تو افتخار می‌کنم که از پسش برآمدی و تسلیم نشدی!» کودکان برای آنکه به سمت یادگیری بروند به تشویق کافی نیاز دارند.

افزایش هوش هیجانی در کودکان

خبر خوب این است که همهٔ بچه‌ها توانایی یادگیری مهارت‌های هوش هیجانی را دارند. فقط برای آموختنشان، به بزرگسالان نیاز دارند. فهرست کارهای لازم برای افزایش هوش هیجانی در کودکان به شرح زیر است:

۱) احساسات کودکان را نام‌گذاری کنید.

بچه‌ها باید بدانند که چگونه احساس خود را تشخیص دهند. شما می‌توانید با نام‌گذاری احساسات به کودک خود کمک کنید. مثلاً وقتی فرزندتان ناراحت شد که دیر رسیده و بازی را از دست داده است، می‌توانید بگویید: «به نظر می‌رسد که در حال حاضر واقعاً عصبانی هستی. درست است؟»

برای اين كار ابزارهایی چون كارت بيان احساسات به شما كمک می‌كنند. برای ديدن فهرست احساسات به اينجا مراجعه كنيد.

یکی از کاربردهای کارت بیان احساسات در ویدئوی زیر قابل مشاهده است.

۲) همدلی کنید.

وقتی کودک شما ببیند که شما احساسات درونی او را درک می‌کنید دیگر مجبور نمی‌شود احساسش را از طریق رفتار به شما نشان دهد. بنابراین به جای اینکه فریاد بزند و گریه کند تا به شما نشان دهد عصبانی است، وقتی شما بگویید که می‌دانید چه قدر ناراحت است، احساس بهتری خواهد داشت.

برای آموزش همدلی کتاب ارتباط بدون خشونت، زبان زندگی بهترین روش است!

راه های افزایش سلولهای خاکستری مغز

۳) روش‌های مناسب بیان احساسات را نشان دهید.

کودکان باید یاد بگیرند که چگونه احساسات خود را به روش مناسبی ابراز کنند. در مکالمهٔ روزمرهٔ خود از کلمات احساسی استفاده کنید و صحبت در مورد آن‌ها را تمرین کنید. جملاتی مانند: «وقتی می بینم بچه ها در زمین بازی بدجنسی می کنند عصبانی می شوم.» یا «وقتی دوستانمان برای صرف شام می‌خواهند بیایند احساس خوشحالی می کنم.» نمونه‌ای از این بیان احساسات‌اند.

کتاب پرورش محبت آمیز کودکان راهنمای خوبی در این زمینه است.

راه های افزایش آی کیو

۴) مهارت مواجههٔ سالم را آموزش دهید.

هنگامی که بچه‌ها احساسات خود را درک می‌کنند، باید یاد بگیرند که چگونه با این احساسات به روشی سالم کنار بیایند.

بهتر است به کودک خود کمک کنید تا بسته‌ای تهیه کند که به او کمک کند احساسات خود را تنظیم کند. یک کتاب رنگ‌آمیزی، یک کتاب طنز مورد علاقه، موسیقی آرامش‌بخش و لوسیون‌هایی که بوی خوبی دارند چند موردی هستند که می‌توانند به درگیر شدن حواس و آرامش احساسات کمک کنند.

وسایل را در جعبهٔ مخصوصی که توسط کودک تزیین شده قرار دهید. سپس، وقتی ناراحت شدند، به آن‌ها یادآوری کنید که باید به سراغ جعبهٔ آرامش خود بروند و با استفاده از ابزارهای آن، احساسات خود را مدیریت کنند.

رشد هوش

۵) مهارت حل مسئله‌شان را ارتقا دهید.

بخشی از ایجاد هوش هیجانی شامل یادگیری نحوه حل مشکلات است. بعد از برچسب زدن و پرداختن به احساسات، وقت آن است که یاد بگیرند چگونه خودِ مشکل را حل کنند.

به کودکان کمک کنید تا حداقل پنج راه برای حل مشکل شناسایی کنند. راه‌حل‌ها لزوماً ایده‌های خوبی نیستد زیرا در ابتدا هدف فقط ایده‌پردازی است.

چگونه ضریب هوشی خود را بالا ببریم

۶) دائماً در حال تمرین مهارت‌های هوش هیجانی باشید.

فرزند شما هر چقدر هم از نظر احساسی هوشمند به نظر برسد، همیشه جای پیشرفت دارد. کودکان هرچه بزرگ‌تر می‌شوند با موانعی روبه‌رو می‌شوند که مهارت‌های آنان را به چالش می‌کشد. بنابراین هدف شما مهارت‌سازی در زندگی روزمره باشد.

توضیحات تکمیلی را در اینجا بخوانید.

افسانهٔ افزایش هوش

گوش دادن به موسیقی تاثیری در افزایش هوش ندارد. (گوشِ جان هم بسپارید فایده‌ای ندارد. لطفاً اصرار نفرمایید! چی؟ باور نمی‌کنید؟ این هم سندش: توهمی به نام اثر موتسارت)

آیا هوش قابل افزایش است؟
قیافهٔ خانوادهٔ موتسارت اینا پس از خواندن پاراگراف بالا

هوش‌نامه آخرش خوش است!

در این مطلب از انواع هوش و علائم ای کیو بالا گفتیم و راه‌هایی برای افزایش هوش کودکان و بزرگسالان ذکر کردیم. امیدوارم به پاسخ سوال چگونه ضریب هوشی خود را بالا ببریم رسیده باشید.

در انتها خوب است بدانید آزمایش‌های جالب نشان می‌دهند آنچه در مورد هوش باور داریم می‌تواند مانع توانایی یادگیری شود. (در مورد یادگیری چریکی بخوانید.) افرادی که معتقدند هوش یک ویژگی ثابت و غیرقابل تغییر است، به احتمال زیاد از مواجهه با چالش اجتناب می‌کنند و از اشتباهاتشان نیز کمتر درس می‌گیرند. بنابراین Take it easy!

این روزها مغز به تجارتی پرسود تبدیل شده است! (سوءتفاهم نشود! مغز کله‌پاچه را عرض نمی‌کنم. البته آن هم در جای خود بسیار سودمند و خوشمزه است.) خیل والدین مشتاق برای انیشتین شدن فرزندانشان به هر دستاویزی متوسل می‌شوند بدون آنکه تاثیر واقعی آن را بدانند. برای فرزندتان باغبان باشید نه نجار. بگذارید روند طبیعی زندگی‌اش را طی کند.

به نظر شما هوش مهم‌تر است یا پشتکار؟
افراد باهوش زندگی شما چه خصوصیاتی دارند؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *