نحوه نوشتن رزومه برای پذیرش دانشگاه

نحوه نوشتن رزومه برای پذیرش دانشگاه
Rate this post

امروزه افراد تحصیل‌کرده با مدارک تحصیلی مناسب، به دنبال پذیرش دانشگاه‌های برتر در سرتاسر جهان هستند. هر دانشجویی باید با نحوه نوشتن رزومه برای پذیرش دانشگاه آشنا باشد و بتواند یک رزومه تحصیلی باکیفیت و مناسب آماده کند.

چرا که اصلی‌ترین و اولین قدم برای پذیرش دانشگاه‌ها، رزومه است. به عبارت دیگر اگر می‌خواهید به راحتی در دانشگاه مدنظرتان پذیرش بگیرید باید بهترین رزومه را داشته باشید.

حال ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که چرا داشتن یک رزومه با کامل‌ترین نکات تحصیلی تا به این حد حائز اهمیت است؟ در یک رزومه تحصیلی باید به چه مواردی اشاره کنیم؟

اگر شما هم به دنبال پاسخ اینگونه سوالات هستید، باید این خبر را به شما بدهیم که این مطلب مناسب شماست.

چرا که در این مطلب سعی داریم بهترین نکات و اطلاعات را در رابطه با نحوه نوشتن رزومه و بهترین نمونه رزومه دانشگاهی به شما عزیزان ارائه دهیم.

پس پیشنهاد می‌کنیم که این مطلب را با دقت مطالعه کنید تا اطلاعات کافی و مناسبی در این زمینه کسب کنید.

آن‌چه که در این مطلب خواهید خواند:

نکات مهم در نحوه نوشتن رزومه برای پذیرش دانشگاه

نحوه نوشتن رزومه تحصیلی

زمانی که تصمیم می‌گیرید برای پذیرش دانشگاه یک رزومه تحصیلی بنویسید، باید این را بدانید که در این رزومه تمامی مهارت‌ها، تجربه کاری، تحصیلات و مشخصات خود را به صورت کامل، دقیق و مختصر بنویسید که رزومه شما طولانی نشود و از همه مهم‌تر باعث پیچیدگی رزومه‌ی خود نشوید.

یکی از مهم‌ترین مواردی که به سبب آن می‌توانید رزومه‌ای درخشان و باکیفیت بنویسید این است که رزومه خود را به صورت ساختارمند و مرتب بنویسید و این ساختار و قانون را تا اتمام نوشتن رزومه رعایت کنید.

به عبارت دیگر می‌توان گفت که اگر رزومه شما یک قالب ساختارمند، اندازه فونت مناسب و حاشیه‌ داشته باشد، بسیار خواناتر و اثرگذارتر خواهد بود.

استاندارد و اندازه فونت در تمامی رزومه‌ها به خصوص رزومه‌های تحصیلی معمولاً 11 یا 12 می‌باشد و اندازه حاشیه رزومه بین 1.5 الی 2.5 سانتی‌متر می‌باشد.

اینکه رزومه را در ورد بنویسید یا به ایجاد رزومه در گوگل فکر کنید فرقی نمی‌کند و اصول یکی است.

نحوه نوشتن رزومه برای پذیرش دانشگاه

 • برای نوشتن رزومه به خصوص برای پذیرش دانشگاه، از قالبی ساختارمند و مناسب استفاده کنید.
 • در ابتدای نوشتن رزومه سعی کنید خود را به صورت کامل و مختصر با بیانی جذاب و رسمی معرفی کنید.
 • در نحوه نوشتن رزومه برای پذیرش دانشگاه خلاقیت از خود به خرج دهید. به عبارت دیگر در رزومه از جوایز، نمرات، پروژه‌ها و … صحبت کنید.
 • در صورت تمایل می‌توانید در بخشی تحت عنوان “سایر” توضیحات بیش‌تری درباره جوایز، علاقه‌مندی، تقدیرنامه و … بدهید.
 • پیش از ارسال رزومه برای پذیرش دانشگاه، رزومه خود را مرور کرده و در صورت لزوم ویرایش کنید و تمامی ایرادات املایی و نگارشی را رفع کنید.

تا به این جای مطلب سعی بر این بود مواردی که شما را در نحوه نوشتن رزومه برای پذیرش دانشگاه یاری می‌کند به زبان ساده و به صورت مختصر توضیح دهیم.

در ادامه نکات بیش‌تری در این باره بیان خواهیم کرد و تعدادی نمونه‌ رزومه دانشگاهی به نمایش خواهیم گذاشت پس مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

ویژگی‌های روزمه تحصیلی - نحوه نوشتن رزومه برای پذیرش دانشگاه

ویژگی‌های یک رزومه تحصیلی خوب

تا به این جای مقاله درباره نحوه نوشتن رزومه برای پذیرش دانشگاه گفته شد. حال در این بخش از مطلب قصد داریم که ویژگی‌ها و نکات مهمی که با به کاربردنشان می‌توان بهترین رزومه را آماده کرد و برای پذیرش دانشگاه از آن استفاده کرد، بیان کنیم.

از ویژگی‌های یک رزومه تحصیلی خوب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رزومه باید تایپ شده باشد.
 • برای رزومه یک فونت مناسب انتخاب کنید.
 • اندازه کلمات در رزومه باید یک‌دست و مناسب باشد.
 • در نوشتن رزومه‌ی خود به هیچ عنوان صداقت را فراموش نکنید.
 • رزومه شما باید دارای ساختاری منطقی، استاندارد و قابل فهم باشد.
 • تمامی مشخصات، مهارت، مدارک تحصیلی و… خود را به صورت خلاصه و کوتاه بنویسید.
 • برای مهارت‌ها، تجارب کاری، مدارک تحصیلی و … عناوین مجزایی داشته باشید تا رزومه شما ظاهر مرتب و آراسته‌ای داشته باشد.
رزومه حرفه‌ای باید چند صفحه داشته باشد؟

رزومه حرفه‌ای باید چند صفحه داشته باشد؟

زمانی که مشغول نوشتن یک رزومه برای کسب‌وکار یا برای پذیرش دانشگاه هستید، باید بدانید که میزان طول و تعداد صفحات رزومه شما وابسته به مهارت و تجربه شماست.

پس هیچ قانون و استانداردی برای تعیین میزان صفحات یک رزومه وجود ندارد. بالطبع هر چه میزان مهارت و تخصص شما بیش‌تر باشد در مقابل تعداد صفحات رزومه هم افزایش می‌یابد.

فراموش نکنید که در نحوه نوشتن رزومه برای پذیرش دانشگاه دقت زیادی به خرج دهید و به خوبی نوع مهارت، تجربه، تحصیلات و… به صورت کامل بیان کنید تا هیچ گونه ابهامی برای پذیرش در دانشگاه ایجاد نکند و در نهایت در دانشگاه موردنظرتان پذیرش شوید.

ساختار کلی نحوه نوشتن رزومه برای پذیرش دانشگاه

ساختار کلی نحوه نوشتن رزومه برای پذیرش دانشگاه

در دنیای رزومه‌ها چند دستورالعمل استاندارد و ظاهری وجود دارد که می‌بایست برای داشتن یک رزومه خوب آن نکات و دستورالعمل‌ها را رعایت کنید و در نوشتن رزومه از آن‌ها بهره ببرید.

 • کلیه‌ی تجربیات آموزشی و تجربیات کاری خود را از جدیدترین تا قدیمی‌ترین را (به صورت نزولی) بنویسید.
 • در نوشتن رزومه حتما از بولت پوینت استفاده کنید. به کمک بولت پوینت‌ها مانند اعداد، دایره توپر، می‌توانید رزومه خود را مرتب و تمیز جلوه دهید و مسئولین دانشگاه مورد نظرتان را جذب رزومه خود کنید.
  توصیه می‌شود بعد از هر بولت پوینتی که استفاده می‌کنید یک فاصله ایجاد کنید و سپس توضیحات لازم را قرار دهید.
 • حتماً برای متن رزومه خود از یک فونت به همراه سایز فونت مناسب استفاده کنید و سعی داشته باشید که به صورت یکنواخت و مرتب همه بخش‌های روزمه را به صورت ساختارمند مشخص کنید.

به صورت خلاصه ساختار یک رزومه دانشگاهی به صورت زیر می‌باشد

 • سربرگ رزومه که شامل نام، نام خانوادگی، اطلاعات تماس و آدرس ایمیل می‌باشد.
 • در بخش بعدی رزومه لازم است یک توضیحی به صورت خلاصه درباره خود و اهدافتان بیان کنید.
 • تجربه‌های کاری، سوابق کاری مرتبط
 • مهارت‌ها و تخصص خود را به صورت کامل و خلاصه بنویسید.
 • سوابق مدارک تحصیلی را به صورت کامل شرح دهید. در این بخش رشته تحصیلی و اسم دانشگاه را به صورت دقیق و کامل همراه با تاریخ شروع تحصیل و تاریخ پایان تحصیلات خود را بنویسید.
 • در صورت تمایل زبان‌، گواهی نامه، جوایز، تقدیرنامه‌های خود را در رزومه به صورت موردی بیان کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید ویدئوی زیر را مشاهده کنید:

اگر به دنبال سایت رایگان جهت نوشتن یک رزومه برای پذیرش دانشگاه هستید، می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید:

نمونه رزومه دانشگاهی

نمونه رزومه دانشگاهی

نحوه نوشتن رزومه برای پذیرش دانشگاه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی است که می‌تواند زندگی و سرنوشت هر فردی را متحول کند.

یک دانشجو، یا شخصی که متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور است می‌بایست دارای رزومه‌ای باکیفیت و پرمحتوا و از همه مهم‌تر خوانا باشد.

یکی از مهم‌ترین مواردی که در هر رزومه‌ای باید به آن بسیار اهمیت داد، نکات نگارشی است.

در صورت عدم رعایت نکات و علائم نگارشی، رزومه تحصیلی فرد متقاضی مورد بررسی قرار نخواهد گرفت و قاعدتاً در لیست پذیرش دانشگاه مورد نظر قرار نخواهد گرفت.

بنابراین در رعایت تمامی نکات نگارشی و املایی کوشا باشید تا بهترین رزومه را به دانشگاه مورد نظر ارائه دهید.

پیش از شروع نوشتن رزومه حتماً مدت زمانی را برای مطالعه، جمع آوری اطلاعات و دیدن چند نمونه رزومه دانشگاهی صرف نمایید تا در نهایت بتوانید رزومه‌ای حرفه‌ای بنویسید.

لازم به یادآوری است که در نحوه نوشتن رزومه برای پذیرش دانشگاه هرگز صداقت را فراموش نکنید و آن را اصلی‌ترین ملاک برای یک رزومه خوب در نظر بگیرید.

در این قسمت از مقاله سعی داریم که به شما یک نمونه رزومه با ظاهری مرتب و آراسته ارائه دهیم که امیدواریم شما را در مسیر آماده کردن یک رزومه تحصیلی کمک کند و حتی بتوانید از این رزومه ایده‌ای بگیرید و بهترین رزومه را برای خود طراحی و آماده کنید.

در صورتی که زبان انگلیسی‌تان خوب است می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کرده و آن را مطالعه کنید:

سخن پایانی

با نحوه نوشتن رزومه برای پذیرش دانشگاه آشنا شدید اما آیا می‌دانید در کنار رزومه، به توصیه نامه هم نیاز دارید؟ در دو مطلب خواندنی دیگر، درباره توصیه نامه تحصیلی و نحوه گرفتن آن از اساتید نوشته‌ایم که مطالعه آنها را به شدت توصیه می‌کنیم:

رزومه و توصیه نامه تحصیلی خود را آماده کردید؟ هنوز کار تمام نشده! برای تکمیل پرونده درخواست پذیرش از دانشگاه، به یک انگیزه‌نامه هم نیاز دارید. نگران نباشید هر آنچه برای نوشتن انگیزه‌نامه نیاز دارید را در مطلب زیر خواهید یافت:

صبر کنید! برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارج از کشور، به کاور لتر هم نیاز خواهید داشت. اینکه کاور لتر چیست و چه تفاوتی با انگیزه‌نامه دارد را در مطلب زیر بخوانید:

حالا که همه مدارک پرونده‌تان را کامل کردید، خوب است بدانید که رزومه خود را چگونه ارسال کنید. بله! این هم برای خودش راز و رمزی دارد. 13 نکته که باید قبل از ارسال رزومه بدانید را در مطلب زیر بخوانید:

در پایان، برای شما که قصد مهاجرت دارید، مطلب زیر را برای آشنایی با بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی رایگان، معرفی می‌کنیم.

در صورتیکه به دنبال ساخت یک پورتفولیو مناسب برای شغل یا تخصص خودتان هستید، پیشنهاد میکنم به مطالب زیر سر بزنید. در .این مطالب سعی داشته‌ایم نقشه راه ساختن یک پورتفولیو را در اختیار شما قرار دهیم

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و از نکات و توضیحات گفته شده در نحوه نوشتن رزومه برای پذیرش دانشگاه استفاده کنید.

آیا شما برای نوشتن رزومه‌ای باکیفیت به نمونه رزومه دانشگاهی افراد پذیرش شده هم رجوع می‌کنید؟

به نظر شما بهترین رزومه برای پذیرش دانشگاه، چه نوع رزومه‌ای است؟ تا چه حدی می‌توان از مهارت‌ها و تجارب خود در رزومه صحبت کرد؟

لطفاً تجربیاتتان را با ما در میان بگذارید.کانال یوتیوب پادکست رادیو کارنکن
اینستاگرام پادکست رادیو کارنکن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مینی دوره رایگان
تولیدمحتوا و سئو

بخشی از دوره سئو را اینجا ببینید.